Vechtscheiding: mag moeder misbruikhistorie van ex melden?
Eén van de ergste vechtscheidingen ooit mondt uit in een lastig juridisch dilemma. Mag een moeder instanties inlichten over het misbruikverleden van de vader van haar kind?
Delen per e-mail
De rechter heeft het zoontje toegewezen aan de vader, die in het verleden twee keer veroordeeld is wegens kindermisbruik. De moeder licht daar de instanties over in. Nu dreigt het Openbaar Ministerie haar te vervolgen wegens smaad.
De grootste verliezer zit niet in het krappe zaaltje van het Amsterdamse gerechtshof. Dat is de 9-jarige Brent. Hij is de dupe van een nu al zes jaar durende vechtscheiding, die een rechter al heeft omschreven als één van de ergste ooit. Brents ouders hebben al meer dan twintig juridische procedures tegen elkaar aangespannen en meerdere keren aangifte gedaan.
Loyaliteitsprobleem
Om de week woont Brent bij zijn vader en zijn moeder. Volgens de Raad voor de Kinderbescherming kampt de jongen met een loyaliteitsprobleem. Het ouderlijk gezag is toegewezen aan vader - dat is iets waar moeder niet mee kan leven.
Al tijdens haar huwelijk met de Nederlandse Bart komt de Amerikaanse Alice erachter dat haar man iets heeft achtergehouden. Terwijl ze een kinderwens koesteren, biecht hij op twee keer te zijn veroordeeld voor kindermisbruik. De eerste keer was in de Verenigde Staten, in 1990. De tweede keer was in 1997, in Nederland.
Toch weet Bart zijn vrouw ervan te overtuigen dat zoiets nooit meer zou gebeuren. ,,Ik dacht dat hij wilde veranderen. Hij was genezen, zei hij. Ik geloofde daarin. Ik geloofde ook in mezelf, dat ik dit kon fixen. Maar ik kon het niet", zegt Alice donderdag bij het gerechtshof in Amsterdam.
Agressief
Haar vertrouwen in Bart slaat om als hun zoontje Brent nog maar net is geboren. Bart wordt agressief, zegt Alice. ,,Hij heeft me vier keer in elkaar geslagen. Hij kan zijn ware aard misschien jaren verbergen, maar die duikt toch weer op. Hij heeft nog steeds een probleem."
Hij kan zijn ware aard misschien jaren verbergen, maar die duikt toch weer op
Mag je de instanties inlichten over die twijfels? Daarover gaat de rechtszaak. Tot haar verbijstering heeft na hun scheiding in 2010 de veroordeelde vader het gezag over Brent gekregen. Hij heeft aannemelijk kunnen maken dat Alice van plan zou zijn het kind mee te nemen naar de Verenigde Staten. Dit ontkent zij overigens.
Alice is bang dat haar man opnieuw de fout in gaat. Ze wil onder meer de Raad voor de Kinderbescherming inlichten over dat mogelijke gevaar. Daarom laat ze een vonnis zien waarin Barts eerdere vergrijpen staan. Ook de leiding van Brents school wordt ingelicht.
Aangifte
Bart doet onmiddellijk aangifte wegens smaad. Hij ziet het als een poging van zijn ex hem zwart te maken. Zijn laatste veroordeling dateert immers al van bijna 20 jaar geleden.
Het Openbaar Ministerie besluit Alice niet te vervolgen voor smaad, maar vindt wel dat ze te ver is gegaan door de veroordelingen van haar man te melden. De officier van justitie legt een jaar proeftijd op: als ze opnieuw de fout ingaat, kan hij haar alsnog voor de rechter slepen.
Het dreigen met strafvervolging is onrechtmatig, betoogde advocaat Matthijs Kaaks gisteren in een proces van Alice tegen de staat. Een bezorgde moeder mag volgens hem nooit de weg worden afgesneden naar de instanties omdat ze bang moet zijn te worden vervolgd. Dat zegt ook het Europees Hof in een recente vergelijkbare zaak.
Spelletjes
Volgens landsadvocaat André ten Broeke moest de proeftijd Alice ervan weerhouden 'opzettelijk Barts goede naam en eer aan te tasten'. Hij wijst erop dat Bart al een lange periode onbegeleide omgang heeft met zoontje Brent 'zonder aanwijsbare incidenten'.
Met dat laatste is moeder Alice het niet eens. Geëmotioneerd zegt ze hoe Brent haar afgelopen jaar nog heeft verteld van grensoverschrijdende spelletjes. ,,Ik wil zeker weten dat Brent veilig is. Daarom moet zijn vader grondig psychologisch worden onderzocht."
Het is een ongezonde situatie dat deze jongen jarenlang wordt blootgesteld aan een vechtscheiding
De Raad voor de Kinderbescherming kondigt aan een onderzoek te willen instellen naar Brent en sluit zelfs uithuisplaatsing niet uit. ,,Het is een ongezonde situatie dat deze jongen jarenlang wordt blootgesteld aan een vechtscheiding", zegt de landsadvocaat.
Het Gerechtshof van Amsterdam beslist op 28 maart of nader onderzoek naar vader Bart nodig is en of het OM correct heeft gehandeld ten opzichte van Alice.
Voorwaarde van openbare behandeling van deze zaak was dat alle personen anoniem blijven. De namen van Alice, Bart en Brent zijn daarom gefingeerd.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Oostenrijkse agent veroordeeld voor plaatsen foto van ‘Hitlers lievelingsgerecht’ op Facebook
Een politieman in Oostenrijk is maandag veroordeeld voor het plaatsen van een foto van gnocchi met groene salade op Facebook. Dat deed hij uitgerekend op de geboortedag van Adolf Hitler. De man, die volhield onschuldig te zijn, kreeg een voorwaardelijke gevangenisstraf van tien maanden opgelegd en een boete van 6300 euro wegens inbreuk op de wet die uitingen van nationaalsocialisme verbiedt. -
ANWB waarschuwt voor gevaarlijk autostoeltje: ‘Gebruik het niet’
Bij een test van autostoeltjes is de ANWB op ‘een ernstig defect’ gestuit van het Chicco Kiros i-Size-zitje met het bijbehorende Isofix-onderstel. Het biedt geen goede bescherming bij een ongeval en is zo gevaarlijk dat de ANWB vóór de publicatie van de test op 25 mei nu al waarschuwt het in deze combinatie niet te gebruiken. -
Showbytes
Yolanthe daagt haar zoon uit en Maan poseert met een sigaret
Korte updates van de sterren op sociale media: wij smullen ervan. In de rubriek Showbytes struint de showredactie het web voor je af voor de gekste, mooiste en opvallendste posts van bekende Nederlanders en celebrity’s. Dit artikel wordt gedurende de dag vernieuwd. -
Joseph ‘Johnny Soprano’ Siravo op 64-jarige leeftijd overleden
-
PREMIUMvideo
Sanie (23) bezocht alle 173 McDrives van Nederland: ‘Heb honderden kipnuggets besteld’
Sanie Patty (23) tufte, in strijd tegen de coronaverveling, door alle 173 McDrives van Nederland. Hij bestelde overal eten en bewaarde zijn bonnetjes in twee goudgele plakboeken. ,,De lekkerste kipnuggets at ik in Enschede.”
-
PREMIUM
Onkruid, hoe kom je er van af? Eet het op! (En Suze heeft nog meer tips)
Last van onkruid in de tuin en wil je geen gif spuiten om het weg te krijgen? Dan biedt Suze Peters uit Moordrecht een oplossing. In een praktische online basiscursus onkruid helpt ze tuineigenaren omgaan met onkruid. Een cursus over wat wél weg moet en wat gerust mag blijven staan. En welk onkruid je zelfs kunt eten. -
Weer ophef rond Zlatan Ibrahimovic na foto's in restaurant
Foto’s van Zlatan Ibrahimovic zorgen voor ophef in Italië. De spits van AC Milan werd in een gezelschap aan een tafeltje in een restaurant gefotografeerd, terwijl de restaurants in Italië momenteel alleen maar afhaalmaaltijden mogen aanbieden. -
Met deze tips is het opruimen van de zolder voor de virtuele vrijmarkt een stuk eenvoudiger
Het opruimen van de zolder kan een behoorlijke opgave zijn: alleen een begin maken is soms al een uitdaging. Gelukkig zijn er verschillende manieren om van het opruimen van je zolder een makkelijke en overzichtelijke taak te maken. Opruimcoach Lammy Wolfslag geeft tips.