Weet u nog, Amerika...
Amerika werd lang gezien als baken maar nu ook als bedreiging, zo blijkt uit onderzoek van Clingendael. Geen resultaat om passief kennis van te nemen, schrijft Hans Nijenhuis in dit commentaar.
In Nederland gaat het weliswaar vaak over buitenlanders, maar zelden over buitenland. Toch hebben we er als klein, open handelsland veel mee te maken. Goed idee dus van onderzoeksinstituut Clingendael om eens uit te zoeken hoe Nederlanders eigenlijk denken over de wereld van Xi, Poetin en Trump. En dan niet de Nederlanders op de Haagse instituten, maar juist daarbuiten, in een representatieve groep van 23.000. De eerste resultaten werden afgelopen dagen bekend, donderdag volgen er meer.
Ze zijn best verrassend, en niet echt bemoedigend. Tenminste voor de ouderen onder ons die nog zijn groot geworden in een wereld waar Amerika ons beschermde tegen de Russen, de Engelsen ons binnen de EU behoedden voor teveel invloed van Frankrijk en Duitsland, en China een land ver weg was waar goedkope arbeidskrachten elektrische apparaten in elkaar zetten. Van de ondervraagden ziet nu 35 procent China als een bedreiging, voor 36 procent is Rusland dat eveneens, maar het nieuws is natuurlijk dat maar liefst 29 procent ook Amerika in die categorie schaart. Vooral onder jongeren wordt de band met de VS minder. Stel dat de huidige wrijving tussen de VS en China uitloopt op een Koude Oorlog, dan zeggen vooral zij dat ze neutraal willen blijven. Neutraal! Het beeld van Amerika dat ons na de Tweede Wereldoorlog op de been hielp, met wie we ons economische systeem delen en met wie we gemeenschappellijke idealen koesteren, dat beeld is aan het verdwijnen. Met dank aan president Trump en de trollenfabrieken die verdeeldheid aanwakkeren. We weten niet hoe het klinkt, maar in Moskou en Beijing zal het woord Clingendael nog nooit zo verlekkerd zijn uitgesproken. In Den Haag en Washington moeten we ons afvragen: laten we dit echt gebeuren?
Een lichtpuntje is er ook: maar liefst 72 procent van de ondervraagden is voor méér samenwerking met Duitsland en Frankrijk. Dat is een realisme waar onze politici nog iets van kunnen leren. In een wereld waar democratie en vrijheid onder druk staat, moet onze Europese manier van leven verdedigd worden. Als het niet meer kan met de grootste broer, doe het dan actief met de kleinere.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Ruim twaalf jaar cel voor 19 Kids and Counting-ster
-
De zin en onzin van een digitaal notitieblok
Ze duiken steeds vaker op, digitale notitieblokken: tablets puur om aantekeningen op te maken. Waarom kan dit handiger zijn dan pen en papier? -
Quiz
Weet jij wat we vieren met Hemelvaart?
Weet jij wat we vieren op Hemelvaartsdag? Test je kennis met deze tien vragen. -
Ibrahimovic speelde zes maanden zonder kruisband om belofte na te komen: ‘Nog nooit zo geleden’
-
Gijs de Lange sprak over naderend einde in podcast Peptalk
Gijs de Lange sprak ruim een week voor zijn dood uitgebreid met podcastmaker en acteur Pepijn Schoneveld over zijn naderende einde. Schoneveld heeft de aflevering van Peptalk met de woensdag overleden acteur en regisseur donderdag als eerbetoon aan De Lange, die 65 jaar werd, online gezet. De twee waren jarenlang bevriend.
-
PREMIUMmantelzorg
‘Ik heb het idee dat ze het op mijn werk zien alsof ik twee extra vrije dagen heb’
Werk combineren met de zorg voor een van je ouders of kind, veel Nederlanders doen het. Makkelijk is het allesbehalve. 10 procent van de werkende mantelzorgers denkt na over stoppen met werken. Wat kun je doen om het vol te houden? -
PREMIUM12
Energiebedrijven bellen weer, met de keuze tussen duur en peperduur
Heel voorzichtig proberen enkele energiebedrijven weer nieuwe klanten binnen te hengelen. Maar of het verstandig is om op hun aanbod in te gaan weet niemand. ,,Let goed op of de prijs met of zonder btw-verlaging is.” -
VRAAG & ANTWOORD
‘Mag je autorijden met een koptelefoon op?’
‘Ik zie steeds meer mensen met een koptelefoon op achter het stuur van hun auto zitten’, schrijft lezer Hendrik de Groot in de wekelijkse vraag & antwoord-rubriek van onze autoredactie. ‘Ik heb het idee dat deze mensen de geluiden van buitenaf missen en daardoor niet goed kunnen reageren bij noodsituaties. Is dit niet verboden?’