Bij Ajax-AZ en Feyenoord-Vitesse mogen er weer fans in het stadion
10 tot 15 procentDe rijksoverheid start nog deze maand met pilots met testbewijzen, waaronder in speelronde 30 van de eredivisie. Vanaf vrijdag 23 april kan er op die manier weer publiek in de stadions, op voorwaarde dat supporters na een gratis sneltest een negatieve corona-uitslag kunnen laten zien bij de entree. Het is nog onduidelijk of er ook publiek welkom is in volgende speelronden.
Delen per e-mail
Wedstrijden in speelronde 30
Vrijdag:
Willem II - RKC Waalwijk
Zaterdag:
Heerenveen - PEC Zwolle
Sparta - VVV-Venlo
PSV - FC Groningen
Zondag:
FC Emmen - Heracles
ADO Den Haag - Fortuna
FC Twente - FC Utrecht
Feyenoord - Vitesse
Ajax - AZ
Er is publiek welkom in de eredivisie bij de wedstrijden op vrijdag 23, zaterdag 24 en zondag 25 april. In de Keuken Kampioen Divisie zijn fans welkom bij de wedstrijden op vrijdag 30 april. Het is nog onbekend hoe het daarna verdergaat. Het betekent in ieder geval dat er zo'n 7500 toeschouwers aanwezig zullen zijn bij de mogelijke kampioenswedstrijd van Ajax tegen AZ op zondag 25 april in de Johan Cruijff Arena. Eerder die dag mogen er al 6500 fans de Kuip in voor Feyenoord tegen Vitesse.
Ook rondom de bekerfinale op zondag 18 april zijn er al speciale ‘public viewings’ op grote televisieschermen in de Johan Cruijff Arena (5000 toeschouwers) en het Gelredome (3000 toeschouwers), maar bij de wedstrijd in de Kuip zullen geen supporters aanwezig zijn.
Ook bij diverse breedtesportevenementen, in pretparken en in musea worden de pilots toegepast. Dat nieuws betekent een regelrechte meevaller voor de clubs en de KNVB, die daarmee hun wens in vervulling zien gaan om nog dit seizoen publiek te zien terugkeren in de stadions. Het aantal toeschouwers verschilt bij deze pilots per club en per stadion, maar schommelt grofweg tussen de 10 en 15 procent van de stadioncapaciteit.
De fans die naar binnen mogen, moeten binnen 24 uur voor de wedstrijd een coronatest ondergaan in een teststraat. Wie een negatieve uitslag heeft, kan die aan de stadionpoort laten zien via de CoronaCheck-app en mag naar binnen. De toeschouwers moeten zich op de tribunes houden aan de verplichte onderlinge 1,5 meter afstand.
Organisatie ligt bij clubs
De organisatie voor de pilots ligt bij de thuisspelende clubs. In het eerste weekeinde betreft dat de duels van Willem II, Heerenveen, PSV, Ajax, ADO Den Haag, FC Emmen, FC Twente en Feyenoord. Een week later is er ook publiek welkom in de Keuken Kampioen Divisie.
De hoop in het betaalde voetbal leeft dat de speelronden daarna met nog minder restricties kunnen worden afgewerkt, in elk geval de laatste competitieronde op 16 mei. Vandaag wordt naar verwachting bekend dat ook de EK-wedstrijden in speelstad Amsterdam komende zomer met (gedeeltelijk) publiek worden gespeeld, zoals dat ook min of meer een eis was van de UEFA. Oranje speelt zijn eerste drie groepswedstrijden (tegen Oekraïne, Oostenrijk en Noord-Macedonië) in de Johan Cruijff Arena.
De KNVB hoopt ook bij de oefenwedstrijd van Oranje tegen Georgië op zondag 6 juni in De Grolsch Veste in Enschede toeschouwers toe te laten. Stap voor stap zouden mogelijk méér mensen kunnen worden toegelaten, afhankelijk van de ontwikkelingen rondom Covid-19. De testevenementen van FieldLab zijn eerder al goed verlopen in voetbalstadions.
KNVB-directeur Eric Gudde: ‘Mooie, nieuwe stap’
,,We onderhouden intensief contact met het kabinet over de terugkeer van het publiek in de stadions en alle kansen en mogelijkheden die dit proces kunnen versnellen”, zegt Eric Gudde, directeur betaald voetbal van de KNVB. “Na de Fieldlab-experimenten bij drie wedstrijden is dit een hele mooie, nieuwe stap: voor het eerst hebben we tijdens een speelronde bij alle wedstrijden toeschouwers op de tribune. Het nieuwe wettelijk kader voor sneltesten moet in mei actief worden. Met nog een aantal spannende speelrondes te gaan, is het realistisch dat dit seizoen eindigt zoals we het is begonnen: met supporters in de stadions die de spelers aanmoedigen.”
Blijdschap bij Sparta-directeur Laros
,,We zijn als Sparta dolgelukkig dat we in de wedstrijd tegen VVV weer 2000 supporters mogen ontvangen. Hier hebben we al die maanden naar toegeleefd", zegt Sparta-directeur Manfred Laros. ,,Maar, dat wil ik benadrukken: er is sprake van een test. Dat wil zeggen dat zaken als de anderhalve meter-maatregel van toepassing zullen zijn. Welke van de circa 7500 seizoenkaarthouders we toe kunnen laten, is op dit moment nog onduidelijk. Daarvoor is het nieuws nog te vers. Over dat soort procedurele zaken gaan we dus snel in gesprek met onder meer de KNVB en de lokale autoriteiten. Wat voor ons vaststaat is dat we hopen dat we ook in onze twee laatste thuiswedstrijden, tegen Vitesse en FC Utrecht, supporters mogen ontvangen. We vertrouwen erop dat het ook daadwerkelijk zo zal zijn dat we ook dan een deel van onze supporters kunnen ontvangen.”
Ook fans bij openingsduel EK
De openingswedstrijd van het EK wordt vrijdag 11 juni gespeeld met publiek. Hoeveel mensen bij Italië tegen Turkije welkom zijn in het Stadio Olimpico in Rome is nog niet duidelijk.
De UEFA had de speelsteden gevraagd deze week duidelijk te maken of er wel of geen publiek bij de wedstrijden aanwezig zou kunnen zijn. ,,Minister van Volksgezondheid Roberto Speranza heeft ons verzekerd dat de wetenschappelijke adviseurs van de regering de beste oplossingen zullen vinden om de aanwezigheid van het publiek mogelijk te maken”, aldus Gabriele Gravina, voorzitter van de Italiaanse voetbalbond FIGC.
Italië speelt ook de overige twee groepswedstrijden, tegen Zwitserland en Wales, in Rome. In de Italiaanse hoofdstad staat ook een duel uit de kwartfinales gepland.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
VIDEO
Apple onthult flinterdunne iMac in zeven verschillende kleuren
Apple heeft tijdens een presentatie zijn iMac-computer compleet in het nieuw gestoken. De vernieuwde variant is flinterdun en verkrijgbaar in zeven verschillende kleuren. -
Sfeeractie: Ajax-fans toveren de Kuip om met eigen clubkleuren
Enkele Ajax-fans hebben voorafgaand aan de finale van de KNVB Beker tussen Ajax en Vitesse een sfeeractie voorbereid in de Kuip. Een deel van de korte zijde van het stadion van rivaal Feyenoord is met witte en rode zakken versierd. -
PREMIUMAdvocaten reageren
UEFA dreigt in Super League-rel, maar kun je spelers wel uit Oranje gooien?
De plannen voor een Super League staken de voetbalwereld in brand. De UEFA dreigt hard op te treden tegen de afvallige topteams én hun spelers. Maar kan de Europese voetbalbond die dreigementen eigenlijk wel waarmaken? ,,Dit is een heel grijs gebied.” -
PREMIUM
Hoe de Super League de internationale voetbalgemeenschap in 24 uur volledig verscheurde
De aankondiging van de Super League, een feestje van de grootste en rijkste clubs van Europa, heeft veel losgemaakt. Tegenstanders komen in opstand tegen in hun ogen de pure hebzucht. -
PREMIUM
Bierdrinkers worden vaker gestoken door muggen, en andere weetjes over beestjes
Het tekenseizoen is begonnen, dus controleer je lichaam goed. Maar er liggen meer beestjes op de loer om je te steken en te bijten. Wie hebben het op jou gemunt?
-
Bekerfinale
Letsch neemt AS Roma als voorbeeld voor Vitesse: ‘Ajax was beter, maar het beste team kan verliezen’
Thomas Letsch wil Ajax in de TOTO KNVB-bekerfinale met Vollgasfussbal verslaan. Voor de Duitse coach vormen energie, lef én initiatief voor Vitesse de weg naar de zege in De Kuip. ,,Ajax is de favoriet, maar in één wedstrijd is alles mogelijk”, zegt de trainer van de Arnhemse eredivisionist. -
Koken & eten
Dit is waarom je moet oppassen met het gebruik van bakpapier
Groente grillen zonder aangekoekte bakplaat: velletje bakpapier, oven aan en gaan. Maar bakpapier kan een kleine hoeveelheid PFAS bevatten. Deze chemische stoffen breken vrijwel niet af in het milieu en zijn schadelijk voor de gezondheid. -
Bekerfinale
Getergde Ten Hag: ‘Het ligt aan onszelf of we die finale winnen’
Ajax-trainer Erik ten Hag vreest niet dat zijn spelers zondag tijdens de bekerfinale nog last hebben van het verloren tweeluik met AS Roma in de kwartfinale van de Europa League. ,,Natuurlijk doet het nog pijn bij ons”, zei hij over het gelijkspel van donderdag in Rome (1-1).