Dit zijn de opties voor de hervatting van het amateurvoetbal
De KNVB heeft nog steeds twee opties op tafel liggen voor een hervatting van het amateurvoetbal bij de senioren: alleen de eerste competitiehelft uitspelen of de competitie opdelen in twee poules.
Delen per e-mail
Vanwege de huidige lockdown, die in december inging en dinsdag door het kabinet in ieder geval tot 9 februari werd verlengd, is het niet mogelijk om de volledige competities uit te spelen. ,,Ondanks de verlenging van de lockdown is het op dit moment nog te vroeg om een definitief besluit te nemen over een van deze scenario's", aldus de voetbalbond. ,,Hoewel het er niet gemakkelijker op wordt, blijven beide scenario's nog steeds realistisch en haalbaar. Met de eerstvolgende persconferentie hopen we van het kabinet meer duidelijkheid te krijgen over eventuele versoepelingen voor de sport. Op basis hiervan zal uiterlijk in de week van 9 februari een besluit worden genomen over de hervatting van de competities."
Op dit moment mogen seniorenteams slechts in groepjes van maximaal twee personen trainen. Onderlinge wedstrijden spelen, zoals bij de jeugd tot 18 jaar, is niet toegestaan. De KNVB houdt er rekening mee dat voorafgaand aan een eventuele herstart van de competitie de seniorenteams eerst een paar weken normaal in groepsverband moeten kunnen trainen.
Op het betaalde voetbal na werden alle sportcompetities in oktober stilgelegd toen de tweede coronagolf zich aandiende. In het amateurvoetbal was de nieuwe competitie toen pas net begonnen. Toen het kabinet in december een lockdown afkondigde, bleek dat een gehoopte herstart van de competitie half januari niet mogelijk was. De KNVB hield twee opties over, die beide nu nog steeds gelden.
Ledenverlies
In financieel opzicht zullen de meeste amateurvoetbalclubs het nog wel een tijdje redden, maar de vrees voor ledenverlies wordt steeds groter. ,,En dat gaat steeds meer pijn doen”, zegt Ben van Olffen, voorzitter van de Belangenvereniging Amateurvoetbalverenigingen (BAV) waarbij zo’n 1600 clubs zijn aangesloten. ,,Financieel redden de clubs het misschien nog wel. Maar het wordt steeds moeilijker om binding te houden met je leden.”
Bij de meeste lagere elftallen wordt nu al maanden niet getraind. Het wordt voor clubs steeds moeilijker om binding te houden met die leden.
Het probleem zit bij de senioren, die slechts in groepjes van maximaal twee personen mogen trainen. ,,Spelers van selectieteams zijn vaak nog wel gemotiveerd. Maar bij de meeste lagere elftallen wordt nu al maanden niet getraind. Het wordt voor clubs steeds moeilijker om binding te houden met die leden. Je hoort regelmatig: ik ben nu vrij op zaterdag of zondag, dat bevalt eigenlijk best goed. Of voetballers gaan andere sporten ontdekken, zoals tennis. Mensen krijgen een ander levensritme. Dat gaat leden kosten”, aldus Van Olffen.
De laatste enquête die de BAV hield, eind vorig jaar, wees daar al op. ,,Een behoorlijk percentage van de clubs gaf aan al leden te hebben verloren door de coronacrisis. En dat risico wordt alleen maar groter hoe langer er niet gevoetbald kan worden”, aldus Van Olffen.
Vooralsnog krijgt de BAV geen signalen dat amateurclubs op omvallen staan. ,,Maar clubs zitten nu wel in de fase dat ze hun spaarrekeningen moeten aanwenden. Dat spaargeld is vaak bedoeld voor onderhoud aan het complex of verduurzaming, zoals de aanschaf van LED-verlichting. Maar veel van die plannen blijven in de koelkast staan en gaan misschien wel het vriesvak in. Want de vaste lasten lopen gewoon door en de belangrijkste inkomstenbron, de kantineopbrengst, is weggevallen. Sponsoren zijn vaak loyaal, maar een sponsor uit de horecabranche kijkt ook op welke kosten hij kan besparen.”
Van Olffen is zelf aangesloten bij de Zeeuwse club Tholense Boys. Daar besloot het bestuur al om de contributie met 2,50 euro per kwartaal te verhogen, om zo het hoofd boven water te kunnen houden. ,,De rekeningen moeten betaald worden, dus ik snap het wel, maar er staat niets tegenover. Het is natuurlijk geen wereldschokkend bedrag. Maar als je in een gezin met voetballende kinderen te maken krijgt met banenverlies, dan kan zoiets reden zijn om het lidmaatschap op te zeggen.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMcolumn
Mijn hart huilt: we kunnen het amateurvoetbal toch niet kapot laten gaan?
Het is al een tijd geleden dat ik me als columnist op deze plek in de krant hebt laten gelden. Maar nu het water bij veel amateurclubs tot aan de lippen staat, leek het me een geschikt moment om weer te beginnen. Ik maak me namelijk ernstig zorgen over het amateurvoetbal. Mijn hart huilt. -
AZ mogelijk zonder Stengs in kraker bij Feyenoord
De topwedstrijd tussen Feyenoord en AZ van zondag gaat mogelijk aan de neus van Calvin Stengs voorbij. Dat zei trainer Pascal Jansen vrijdagmiddag tijdens het persmoment. ,,In de bekerwedstrijd tegen Ajax heeft Calvin een knietje gekregen. Hij kon niet trainen vandaag. We gaan kijken of hij morgen weer kan aansluiten.” -
Nick (57) over zijn energierekening: ‘Ik heb er inmiddels een sport van gemaakt’
Hoeveel geld besteedt u aan energie in huis? Hoe probeert u de kosten in de hand te houden? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Nick de Graaf (57) uit Alphen aan den Rijn. -
Koken & eten
André van Duin steelt de show in Heel Holland Bakt: ‘Dit is meer een dood schildpadje’
Drie mannekes, drie vrouwkes. Dat zijn de zes overgebleven kandidaten zoals presentator André van Duin ze noemde tijdens de vijfde aflevering van Heel Holland Bakt. Gisteren keken er bijna 3,4 miljoen mensen naar de bakwedstrijd. -
PREMIUMSamenvatting
Ajax-watcher Johan Inan verklaart de improductiviteit van de koploper
Het voor de winterstop nog zo trefzekere Ajax laat tegenstanders de laatste maand lang in leven. Ook Fortuna Sittard hield gisteren de hele wedstrijd zicht op een stunt. Hoe is dit te verklaren?
-
PREMIUM
Amateurvoetbalclubs in financiële problemen door coronacrisis
West-Brabantse amateurvoetbalclubs vrezen voor grote financiële problemen in 2021. Ze zijn dit jaar nog overeind gehouden door trouwe sponsoren, loyale leden en subsidies van de rijksoverheid, die de grote inkomstenderving door de coronacrisis opvingen. Volgend jaar zal dat vangnet kleiner worden, wat de financiële staat van het amateurvoetbal in gevaar brengt. -
Waarom het tijdens een wandeling wél lukt een goed gesprek te voeren
Na zó lang thuiswerken snak je zelfs naar die ene irritante collega. Gewoon om even te babbelen over iets anders dan werk. Maar hoe houd je contact met collega’s als zoveel mogelijk thuisblijven de norm is. Trainer en auteur Mirjam Wiersma helpt je de onderlinge band warm te houden. Vandaag: wandelen. -
Samenvatting
Almere pas laat langs Dordrecht, Cambuur dankzij Mühren en Jacobs ruim langs Jong PSV
Almere City heeft zich in de Keuken Kampioen Divisie weer naast koploper SC Cambuur genesteld. De formatie van de Deense coach Ole Tobiasen won op eigen veld van FC Dordrecht, 3-0. SC Cambuur versloeg thuis Jong PSV, 5-1.