Kunstgras definitief verdrongen: eredivisieclubs vanaf de zomer van 2025 verplicht op écht gras
Het kunstgras verdwijnt definitief uit de eredivisie. Vanaf seizoen 2025/2026 zijn de clubs die op het hoogste niveau spelen verplicht om op natuurgras te spelen.
Door Sjoerd Mossou en Dennis van Bergen
Vanaf seizoen 2025/2026 ligt er in geen enkel stadion in de eredivisie nog kunstgras. De transformatie is een nadrukkelijke wens van het gros van de eredivisieclubs. Met het definitief verbannen van de ‘nepmatten’ wordt de kans groter geacht dat Nederland structureel tot de top zes van Europa gaat behoren. Dat laatste willen de eredivisieclubs. Op die manier vallen in ons land meer tickets te verdelen voor de internationale competities.
De achttien eredivisieclubs hebben onlangs een memo ontvangen van de Eredivisie CV, waarin de vraag wordt opgeworpen hoe tegen een verbod op het spelen op kunstgras wordt aangekeken. Wanneer 5/6 van de clubs stemt voor een verbod op kunstgras, zijn de eredivisieclubs vanaf seizoen 2025/2026 verplicht om hun wedstrijden op natuurgras te spelen. Die stemming, die op 1 december plaatsheeft, is een formaliteit. Vrijwel unaniem leeft een voorkeur voor voetbal op echt gras.
Er leeft al veel langer ergernis over het kunstgras in de eredivisie. In 2017 was deze site nog voorloper in het verbieden van de plastic ondergrond in de stadions. Honderd kopstukken - bondscoaches, oud-spelers, trainers, internationals, aanvoerders – schaarden zich achter een dringende oproep aan alle clubs, de Eredivisie CV en de KNVB om kunstgras uit te bannen in de hoogste profcompetitie. Maar een verbod op kunstgras bleek nooit haalbaar, met daarbij de kanttekening dat clubs wel een aanmoedigingspremie uit de Europese gelden ontvingen wanneer zij op echt gras gingen spelen. Nu is dat verbod dus wel aanstaande.
Op dit moment werken in de eredivisie vier clubs hun thuiswedstrijden af op kunstgras: Cambuur, FC Emmen, FC Volendam en Excelsior. Voor de eerstgenoemde drie clubs geldt echter dat ze op korte termijn overstappen naar natuurgras. De Friezen betrekken komend seizoen een nieuw stadion, waarin echt gras ligt.
FC Emmen doet dit vermoedelijk in 2025, terwijl FC Volendam eveneens de intentie heeft uitgesproken om snel te switchen van ondergrond. Ook die clubs ondersteunen, kortom, de wens van veel voetballers en supporters om een einde te maken aan kunstgrasvelden in de eredivisie. Excelsior stelt zich vooralsnog wat gereserveerder op. Feit is dat veel clubs klagen over het veld in Kralingen. Ook omdat het veld volgens de officiële richtlijnen te klein is.
Heracles was in 2003 de eerste Nederlandse club die op kunstgras ging spelen. Dit kon niet los worden gezien van de aanwezigheid van hoofdsponsor Ten Cate, leverancier van plastic gras. Dat voorbeeld werd vervolgens gevolgd door talloze andere clubs in het betaald voetbal, waaronder Sparta, ADO Den Haag, PEC Zwolle RKC en Roda JC. Al die clubs hebben die beslissing inmiddels herzien.
In 2020 ging het kunstgras ook al uit het stadion van ADO. Dat ging zo:
Voor het afgelopen seizoen gedegradeerde Heracles geldt dit niet. Mede gezien het feit dat de Almeloërs op dit moment aan kop gaan in de Keuken Kampioen Divisie en dus een goede kans maken op promotie naar de eredivisie, wordt bij die club op dit moment wel alvast voorgesorteerd op de terugkeer naar echt gras in stadion Erve Asito.
Pikant detail: als eerstedivisionist mag Heracles niet meedoen aan de stemming waarvoor de eredivisie-clubs nu staan. De Tukkers staan straks, bij de mogelijke promotie, zeer waarschijnlijk dus voor een voldongen feit.
Dat neemt niet weg dat het einde van het kunstgras-tijdperk nadert in het Nederlands betaald voetbal. Over een kleine drie jaar is voetballen op plastic gras voorbij in de eredivisie.
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een debat willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
6
Davy Pröpper keert bij Vitesse per direct terug in profvoetbal: ‘Het gemis groeide’
Davy Pröpper keert terug als profvoetballer. De 31-jarige Arnhemmer zal medisch gekeurd worden en gaat dan aan de slag bij Vitesse. Hij is per direct beschikbaar voor de eredivisieclub, al zal hij eerst nog wel topfit moeten worden. -
PREMIUM
Hoe clubicoon Ruud van Nistelrooij en passant Alfred Schreuder verschillend reageren in crisistijd
Ajax en PSV staan beide niet op een Champions Leagueplek, dus is het crisis bij de rijkste clubs van het land. Waar Ruud van Nistelrooij alle kritiek persoonlijk op zijn schouders neemt, zocht Alfred Schreuder tot aan zijn ontslag steeds de gedeelde verantwoordelijkheid. -
PREMIUM
Ajax-captain Dusan Tadic: ‘Wij hebben Alfred Schreuder keihard laten vallen’
Voor Dusan Tadic was het een nieuwe ervaring: meteen na een wedstrijd geconfronteerd worden met het ontslag van een trainer/coach. Het was al ruim na middernacht toen de aanvoerder van Ajax op het parkeerdek van de Johan Cruijff Arena sprak over het vertrek van Alfred Schreuder, kort na de 1-1 tegen FC Volendam. En over hoe het nu verder moet. -
PREMIUM13
Waarom het loont om toch even het eerste loonstrookje van 2023 te checken
Het eerste salaris van 2023 staat op je rekening. Waarschijnlijk zie je een hoger nettosalaris dan vorig jaar, want veel werkenden in loondienst gaan er dit jaar op vooruit. Maar dat is niet het enige wat dit jaar anders kan zijn. Experts leggen het uit. -
Is mijn voorschotbedrag wel of niet aangepast naar het prijsplafond?
De overheid heeft besloten consumenten op weg te helpen met de hoge energieprijzen. Begin dit jaar is daarom het prijsplafond ingegaan, waardoor je een maximaal tarief betaalt voor energie. Betekent dit dat het voorschotbedrag nu ook is aangepast? Twee experts leggen uit hoe het zit.
-
PREMIUMeigen tuin eerst
Dit moet je weten over snoeien: ‘Bomen en struiken hebben geen voordeel bij het afhakken van ledematen’
Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. -
-
-
Blessures en opstellingen: bekijk hier het laatste nieuws van jouw favoriete club
Bekijk hier het laatste nieuws en de verwachte opstelling van Cambuur en Fortuna Sittard. -
PREMIUM
De kunstgrasdiscussie is beslecht: de vlag kan uit
Columnist Sjoerd Mossou constateert dat langlopende kunstgrasdiscussie eindelijk is beslecht. Hij belooft dan ook het zijn een-na-laatste stukje is over de nepsprieten.
20 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerSander de Koning
Rob Muller
Freddie Stuivenberg
Sander de Koning
Patrick Delmeer