Bouwmarkten ingezet bij jacht op terroristen
Winkelpersoneel in groothandels, bouwmarkten, tuincentra en andere zaken waar grondstoffen voor explosieven te koop zijn, worden ingezet in de jacht op terroristen. Zodra een klant ongewone hoeveelheden van, bijvoorbeeld, aceton of kunstmest koopt, moet de politie worden gewaarschuwd.
Personeel van de bouwmarkten Gamma en Karwei kreeg vorige week per flyer instructies. Daarop staan onder meer de hoeveelheden aceton, tuinmest en waterstofperoxide die als ongewoon mogen worden beschouwd. Binnenkort komt ook een elektronische cursus beschikbaar.
De folder en cursus geven het veelal jonge personeel enig houvast hoe een verdacht persoon te herkennen is: als hij nerveus overkomt bijvoorbeeld. Of als hij alleen contant wil afrekenen bij grote hoeveelheden. Of als hij of zij niet weet waar de producten normaal gesproken voor worden gebruikt. Het personeel moet in zulke gevallen de kassabon bewaren, videobeelden veilig stellen en als het kan kentekens te noteren.
Instructies
De instructies aan het winkelpersoneel zijn het gevolg van de Wet Precursoren voor Explosieven die sinds 1 juni geldt. De wet moet voorkomen dat terroristen in reguliere winkels en groothandels hun grondstoffen voor explosieven bij elkaar scharrelen.
De wet verplicht winkels alert te zijn op ongebruikelijke aankopen. ,,Groothandels, leveranciers, drogisterijen, tuincentra, internetwinkels, het geldt voor elke zaak waar minstens één grondstof voor explosieven te koop is'', zegt Eric Jan Schipper van Intergamma, waar bouwmarkten Gamma en Karwei onder vallen.
Klanten pesten
Dit gaat niet om klanten pesten
,,Dit gaat niet om klanten pesten'', zegt Schipper. ,,Dit moet van de wet en de Inspectie Leefomgeving en Transport controleert ook. Wij voeren dit uit op twee manieren: we keken al op de computer welke hoeveelheden worden verkocht en nu dus ook via het personeel op de werkvloer. En voor de helderheid: het gaat om gedrag, niet om uiterlijk.''
Bouwmarkt Hornbach instrueerde het personeel al eerder dit jaar. In maart werden bij een filiaal van Hornbach de gezochte Franse terreurverdachten Anis B. en Reda K. aangehouden voor winkeldiefstal. Omdat ze in het bezit waren van valse identiteitsbewijzen, werden ze direct niet als terreurverdachten geïdentificeerd. Wát ze probeerden te stelen is nooit bekend gemaakt.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMReportage met video
Nu de koninklijke familie naar Bonaire komt, worden ineens alle kuilen in de weg gedicht
Twee weken lang trekt het koningspaar vanaf zaterdag met prinses Amalia over de Antillen, om haar voor te stellen op de zes eilanden. Een beladen reis. Niet alleen door de bedreigingen rond Amalia, maar vooral ook door de discussies rond het Nederlandse slavernijverleden. Dat is ook op startpunt Bonaire merkbaar. -
Beter Eten
Maca-poeder zou wonderen doen in de slaapkamer, maar ‘sekskroket’ werkt misschien beter
In de rubriek Beter Eten schrijft gezondheidsjournalist Tijn Elferink over wat hem opvalt op het gebied van eten en drinken. Een Peruaans poedertje zou zorgen voor een boost van je libido. Waarom je een spannende avond toch beter met een sekskroket kunt beginnen. -
PREMIUMeigen tuin eerst
Dit moet je weten over snoeien: ‘Bomen en struiken hebben geen voordeel bij het afhakken van ledematen’
Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. -
Terreurverdachte op vrije voeten
Een van de twee terreurverdachten die op eerste paasdag in Rotterdam zijn opgepakt, komt vrij. Toufik G. (49) mag zijn proces in vrijheid afwachten. Medeverdachte Djamel I. (44) blijft nog vast. -
Schrappen reclame met ‘woke’ chocolaatjes M&M’s blijkt mediastunt
Alle geanimeerde chocolaatjes in de reclames van M&M’s blijven te zien. Dat meldt het bedrijf nadat het eerder had aangekondigd te stoppen met de reclame, na ophef die in de VS was ontstaan over het uiterlijk van een aantal figuurtjes. Dat zou ‘woke’ zijn. Het schrappen van de reclame blijkt een mediastunt in aanloop naar de Super Bowl, de finale van het American footballseizoen.
-
Autotest
Waarom de Toyota Prius nu plotseling wél de show steelt
De Toyota Prius had vijf generaties nodig om zich te ontpoppen van lelijk eendje tot mooie zwaan. Het nieuwe model is binnenkort te koop, en dat werd tijd. Want het goudhaantje van Toyota leek de laatste jaren flink wat van zijn glans te hebben verloren. -
-
-
Rutte tempert verwachtingen: ‘Er is niet één gouden maatregel om migratie te beperken’
Premier Mark Rutte tempert de verwachtingen over het terugbrengen van de asielinstroom naar Europa. ,,Er is niet één gouden maatregel om migratie te beperken”, zei hij vandaag na de ministerraad. -
Is mijn voorschotbedrag wel of niet aangepast naar het prijsplafond?
De overheid heeft besloten consumenten op weg te helpen met de hoge energieprijzen. Begin dit jaar is daarom het prijsplafond ingegaan, waardoor je een maximaal tarief betaalt voor energie. Betekent dit dat het voorschotbedrag nu ook is aangepast? Twee experts leggen uit hoe het zit.