Moskou's list en bedrog rond MH17
In afwachting van de strafrechtelijke onderzoeksresultaten van het Joint Investigation Team (JIT) vandaag over het neerstorten van vlucht MH17 gaan de Russische media nog eens goed los. Met nog altijd één doel: de aandacht afleiden van de (vermoedelijke) eigen schuld.
'Oekraïne laat onderzoek doen in het spoor van de leugen', schrijft de Komsomolskaja Pravda, preluderend op het rapport dat vandaag in Nederland ter tafel komt. 'De vuile BUK's van Oekraïne', kopt de populaire massakrant Moskovski Komsomolets op de voorpagina, naar aanleiding van de persconferentie die het ministerie van Defensie afgelopen maandag gaf. Daar werden de beelden vrijgegeven van de Russische radar, die waren gemaakt in de tegen de Donbass aanliggende Russische regio Rostov, ten tijde van de aanslag op MH17.
Beelden
Rusland verklaarde twee jaar lang de beelden niet te hebben, maar kwam er vorige week toch ineens mee op de proppen. Met als ongeloofwaardig excuus dat ze al die tijd ergens op een oude server hadden gestaan. Volgens de mensen van Defensie zouden de beelden nergens een lancering van een projectiel (laat staan een BUK-raket) laten zien uit de, zelfverklaarde, pro-Russische Volksrepubliek Donetsk. En al helemaal niet uit het stadje Snezjnoje, in handen van de rebellen en door het JIT mogelijk vandaag aangewezen als lanceringslocatie.
Volgens Andrej Koban, de baas van de radiotechnische troepen van Rusland, zijn de beelden zo scherp, dat ze zelfs Russische drones hebben kunnen waarnemen. Dus zou het afschieten van een BUK-raket al helemaal geregistreerd moeten zijn, aldus Koban. Hij ging er gemakshalve aan voorbij dat dan dus ook de Oekraïense lancering van een BUK te zien zou moeten zijn op de beelden. En dat was evenmin het geval.
Leugens
Sterker nog: het ministerie verklaarde dat er volgens de radarbeelden - naast de MH17 en twee andere vliegtuigen - helemaal niets in de lucht hing boven Donetsk op die fatale zomerdag. En daarmee begint Moskou zich toch aardig in de nesten te werken.
Immers: had het ministerie van Defensie nog geen week na de ramp niet omstandig uit de doeken gedaan dat er Oekraïense straaljagers (type SU-25) in de buurt van de MH17 hadden gevlogen? En hadden ze geen (satelliet- en video)beelden vrijgegeven van Oekraïense BUK's? Daar blijkt nu dus helemaal niets van waar. En dus heeft het ministerie moedwillig leugens verkocht, nu of (waarschijnlijker) toen.
MH17 is speelbal geworden van machtsspelletjes. Er is al zoveel over gezegd, ik kan er maar beter het zwijgen toedoen
Het is maar de vraag of Rusland daarmee zit. Het heeft allang de illusie verloren dat de buitenwereld nog geloof hecht aan de talloze versies over de toedracht van de aanslag op MH17 die de Russische media en overheid de afgelopen twee jaar de wereld hebben ingeholpen.
Straaljager
Die lezingen varieerden van onder meer een Oekraïense straaljager, een Georgische straaljager met Israëlische raketten aan boord, een Oekraïense BUK, een bom door de CIA aan boord gebracht op Schiphol, tot aan de bespottelijke theorie dat MH17 eigenlijk MH370 was, het toestel van Malaysian Airlines dat in maart 2014 ineens van de radar verdween. De lichamen van de slachtoffers van MH17 zouden al dood in het vliegtuig zijn gezet, aldus sommige Russische media.
De Russische media en overheid willen met deze desinformatie slechts een ding bereiken: dat de Russische nieuwsconsument niet meer weet wat te geloven. En dat hij dus uiteindelijk helemaal niks meer wil horen over MH17.
Tactiek
Dat deze tactiek aanslaat, bewijst Aleksandr Gnezdilov (23). Hij komt nota bene uit Donetsk, was aanwezig op de rampplek van MH17, maar ontvluchtte het oorlogsgeweld en woont nu in Moskou. ,,Als het een ongeluk was geweest, had er waarschijnlijk gewoon een normaal onderzoek plaatsgevonden. Nu is MH17 een speelbal geworden van machtsspelletjes en geopolitiek. Er is al zoveel over gezegd, ik kan er maar beter het zwijgen toedoen.''
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Onderzoekers MH17 deden geheime Buk-test in Finland
Nederlandse en Finse onderzoekers hebben twee jaar geleden in het geheim in Finland proeven met luchtdoelraketten gehouden. Doel van de tests was om vast te stellen wat voor raketten gebruikt konden zijn om vlucht MH17 boven het oosten van Oekraïne neer te halen. -
PREMIUMGeld & Geluk
Millie en Dolf betalen 100 euro per maand aan energie: ‘Centrale verwarming is luxe’
In deze rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. Dolf geeft makkelijker geld uit dan Millie, maar zorgt er ook voor dat niets uit de ijskast wordt weggegooid. En koopt soms een kofferbak vol wijn. -
Verenigde Staten
Instagram en Facebook verwijderen posts waarin abortuspillen worden aangeboden
Instagram en Facebook verwijderen posts waarin wordt aangeboden abortuspillen te versturen naar Amerikaanse staten waarin het gebruik daarvan aan banden is gelegd. Instagram blokkeert bovendien ook de zichtbaarheid van posts waarin abortus wordt genoemd. Zo moeten gebruikers soms eerst hun leeftijd bevestigen voor ze het bericht kunnen zien. -
Ben je te streng voor jezelf? ‘Zelfcompassie is echt iets wat je moet oefenen’
Psycholoog Thijs Launspach is stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: compassie hebben voor jezelf. -
Verrassend: deze dure SUV was vorig jaar de bestverkochte auto ter wereld
De Toyota RAV4 was vorig jaar de bestverkochte auto ter wereld. De SUV verwees een andere Toyota naar de tweede plaats. Het Japanse merk staat met maar liefst vier modellen in de top 10.
-
Indringer woonhuis kamerlid Van Haga was 62-jarige man met ‘onbegrepen gedrag’
De man die vorige week donderdag de woning van Tweede Kamerlid Wybren van Haga in Haarlem binnendrong, was een 62-jarige plaatsgenoot. Hij is door de politie vanwege ‘onbegrepen gedrag’ overgedragen aan een zorginstelling. -
Zeldzame BMW die 43 jaar in een schuur stond moet miljoenen opbrengen
Een zeldzame BMW 507 uit 1957 gaat volgens experts meerdere miljoenen opbrengen tijdens een veiling. De sierlijke sportwagen stond 43 jaar onaangeroerd in een garage in Philadelphia. -
Man legt hoofd van man voor ingang Duitse rechtbank
Een man heeft het hoofd van een man neergelegd voor de hoofdingang van een rechtbank in het West-Duitse Bonn. Voorbijgangers waren getuige van de lugubere gebeurtenis en waarschuwden de politie.