Wees zelf de persoon die je het liefste zou ontmoeten
columnDavid en Arjan hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken.
Het gaat niet om grote dingen. Het gaat om aandacht
Op het moment dat Jaap Bressers die grote golf in duikt, aan de Portugese kust op een prachtige onschuldige zomermiddag, hoort hij 'krak' en weet hij dat het mis is. Onder water ligt een hoge zandbank en Jaap breekt door een onhandige pech zijn nek. Meteen voelt hij dat het foute boel is.
Hij ligt met zijn gezicht naar beneden, onder water en ziet een arm voorbijdrijven. Het duurt even voordat hij snapt dat het zijn eigen arm is. Alle controle over zijn lijf is weg. Dan heeft hij door dat hij geen adem kan halen en langzaam realiseert hij zich dat dit het wel eens geweest zou kunnen zijn: hij gaat sterven. Net op tijd wordt hij door een nieuwe golf omgedraaid en kan hij een hap lucht nemen. In de war spoelt hij aan op het strand.
Jaap heeft een hoge dwarslaesie en kan zich vanaf zijn borst niet meer bewegen. In het ziekenhuis slaat de paniek toe. Stel je voor: daar lig je dan. In een vreemd land, met een vreemde taal, in een vreemd lichaam. Helemaal alleen. Jaap schreeuwt het uit, van wanhoop, van verdriet en angst. Niemand komt. Dus Jaap schreeuwt harder - ze kunnen hem door het hele ziekenhuis horen. De deur gaat open en een verpleegster loopt naar zijn monitor. Ze checkt de grafiekjes, draait aan een knop en verdwijnt weer. Er komen hier elke dag duikslachtoffers. Dat weten ze nu wel. Jaap is eindeloos alleen.
Die nacht, tijdens een nieuwe paniekaanval, is daar opeens broeder Carlos. Hij heeft Jaap nog niet eerder gezien, maar doet iets dat tot nu toe nog niemand deed: hij leeft zich in. Carlos kijkt naar Jaap en ziet hem ook echt, met al zijn angst en onzekerheid. Hij legt zijn hand op Jaaps schouder en zegt: ,,It's okay."
Voor Jaap is het een verschil tussen leven en dood. Iemand die ziet dat hij er is. Iemand voor wie hij er toe doet. Carlos heeft niet eens in de gaten hoe bijzonder het is wat hij doet: hij doet gewoon z'n werk. Maar voor Jaap heeft hij iets groots gedaan: hij gaf hem precies de goede aandacht, toen hij die het hardste nodig had.
Het is nu ruim tien jaar na dat duikongeluk en Jaap vertelde laatst tijdens ons seminar over zijn attente verpleger. Hij noemde het bijzondere moment van die hand op zijn schouder een 'carlos-momentje' en hij zei: 'iedereen kan een Carlos zijn voor een ander. Het gaat niet om grote dingen. Het gaat om aandacht. Inlevingsvermogen. Er echt even zijn voor elkaar.' Want juist in die kleine momenten, zit het allergrootste.
Reageren? magazine@persgroep.nl
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Duurder tijdens levertijd: prijzen nieuwe auto’s blijven maar stijgen
Nieuwe auto’s zijn de afgelopen maanden rap duurder geworden, meldt dataleverancier Autotelex. Prijsverhogingen van vijf of zelfs tien procent zijn geen uitzondering en kunnen ook plaatsvinden ná het tekenen van het koopcontract. -
PREMIUM
Acute kiespijn ’s nachts? Dan kan je zomaar een flinke rit staan te wachten
Acute kiespijn of tandpijn? Tand afgebroken of een kroon eruit gevallen? Door personeelsproblemen bij spoedartsen moet je voor hulp buiten de reguliere openingstijden van de tandarts regelmatig steeds verder rijden. Het overkwam René Heus uit Apeldoorn. ,,Naar Deventer? Kan dat niet gewoon in Apeldoorn?” -
‘Maltese priester gaf 1,5 ton aan donaties uit aan porno’
Een priester op Malta wordt ervan beschuldigd een half miljoen euro aan donaties te hebben verduisterd. Hij zou tot 150.000 euro daarvan hebben uitgegeven aan pornowebsites, meldden Maltese media vandaag. -
Energierekening
Ferdi: 'We hebben geen afwasmachine. Echt, klinkt raar hè? Ik zou niet weten waarom’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Ferdi Verberk (57) uit Sint Anthonis. -
Jeugdzorg laat werk vallen bij acties, zullen ‘het systeem raken’
Vakbond FNV maakt zich op voor acties binnen jeugdzorg. Met werkonderbrekingen, het laten vallen van administratieve handelingen en uiteindelijk zelfs minder tijd voor cliënten wordt de komende tijd ‘het systeem geraakt’ en medewerkers ontlast. Zojuist verliep het ultimatum dat de vakbond minister Weerwind had gesteld.
-
Boeren: Extreme droogte zorgt dit jaar voor kleinere aardappelen, suikerbieten en fruit
Aardappelen, suikerbieten en fruit zoals appels en peren zullen dit jaar kleiner uitvallen door de extreme droogte, verwacht boerenorganisatie ZLTO. De recente regenval is goed geweest voor de landbouw, maar het tekort aan water is zo groot dat dat niet door enkele regenbuien gedekt wordt, zegt een woordvoerder. ,,Iedere druppel telt, maar de realiteit is wel dat dit een druppel op de gloeiende plaat is.” -
PREMIUMcolumn
Als je niet opnieuw kunt beginnen, kun je altijd nog anders eindigen
David en Arjan hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. -
Link vermoed tussen moord ex-profvoetballer in Amsterdam en liquidatie op Curaçao
Het rechercheteam dat onderzoek doet naar de moord op oud-profvoetballer Kelvin Maynard, in 2019 in Amsterdam, denkt dat zijn dood verband houdt met de liquidatie van Genciël Feller op Curaçao in datzelfde jaar. Het Openbaar Ministerie loofde donderdag een beloning van 20.000 euro uit voor de tip waarmee de politie zicht krijgt op de opdrachtgever(s).