Staatsbos stelt werk aan ‘gribbewald’ in Groesbeek jaar uit
GROESBEEK - Staatsbosbeheer stelt de werkzaamheden aan het ribbenbos in Groesbeek, lokaal het 'gribbewald’ genoemd, uit. De bedoeling was dat er nu begonnen zou worden met het kappen van een aantal bomen, maar na de commotie die vorige week ontstond, heeft Theo Wijers besloten de klus een jaar uit te stellen.
De commotie ontstond nadat Theo Giesbers van de Vereniging Behoud Dorpsgezicht uit Groesbeek én de politiek partij VOLG (Sociaal Groesbeek deed dat al eerder) aan de bel trokken. Zij vrezen dat de machines waarmee gewerkt wordt schade zullen aanrichten aan het gribbewald, dat tegenover hotel De Wolfsberg aan de Rijlaan ligt. ‘Bent u ervan op de hoogte dat Staatsbosbeheer op het punt staat om dit historisch erfgoed te vernietigen?’, zo vroeg VOLG aan burgemeester en wethouders.
Dat is al gebeurd, aldus Theo Giesbers, bij de restanten van de middeleeuwse schapendrift die iets verderop liggen. Daar hebben de bosbouwmachines de aarden wal van de schapendrift geschampt.Theo Wijers van Staatsbosbeheer nuanceert dat: ,,De machine heeft de wal inderdaad geschampt, maar gelukkig zonder noemenswaardige schade.”
Hout oogsten
Wijers wil nu het gribbewald opnemen in het beheersplan voor 2020. ,,Ik wil samen met deskundigen - in Groesbeek zit veel deskundigheid - nadenken over wat nou het juiste beheer is en welke werkmethodieken toegepast moeten worden. Het ribbenbos ligt er prachtig bij en dat is te danken aan het actieve beheer tot nog toe. Vraag zal zijn: hoe willen we het zichtbaar houden en duurzaam hout oogsten, terwijl er tegelijk geen schade wordt aangericht.”
Het gribbewald is in de 18e eeuw ontstaan. Toen werden bomen en struiken vrijwel altijd geplant of gezaaid. Het zaad werd afgedekt met een klein laagje zand om het te beschermen tegen ‘de roofzucht der vogels, zonnehitte, gure winden, zandverstuiving en strenge vorst.’ Dat gebeurde met handkracht: met de spade. Daardoor ontstonden er greppeltjes met daartussen ribben. In de praktijk lagen de greppels 5 tot 7 meter van elkaar, zodat het zand niet ver verplaats hoefde te worden. De bosarbeiders konden het zand min of meer naast zich neer scheppen. Daardoor ontstonden ‘ribben’.
Nostalgie
Theo Wijers wijst erop dat de bosbouw inmiddels wel geïndustrialiseerd is. ,,De tijd dat we met zaagploegen en paarden het bos ingingen, is voorbij. Dat is nostalgie. Maar de harvesters die we nu gebruiken zijn hele lichte machines: die waarmee het hout wordt afgevoerd zijn zwaarder. Misschien moeten we de bodem beter afdekken. Vraag zal ook zijn wat er financieel haalbaar is. Maar ook voor ons weegt het cultuurhistorische erfgoed zwaar.”
Theo Giesbers is blij met het besluit. ,,Maar dit stuk ribbenbos is voor ons exemplarisch voor de rest van het bos. Ook daar moet Staatsbos behoedzaam mee omgaan.”
Dit stuk bos is exemplarisch voor de rest
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Omar (29) tóch slachtoffer van dodelijke steekpartij, verdachte blijft voorlopig in de cel
De man die wordt verdacht van betrokkenheid bij een steekpartij die leidde tot de dood van Omar uit Nijmegen vorige week, blijft nog zeker veertien dagen vast zitten. Dat heeft de rechter-commissaris in Arnhem dinsdag besloten.Nijmegen -
22
Is zout nou wel of niet slecht voor je bloeddruk?
Over de hoeveelheid keukenzout die we gebruiken, is veel te doen. Toch heeft zout ook belangrijke functies, zegt voedingsdeskundige Karine Hoenderdos. In deze rubriek beantwoordt ons panel aan deskundigen elke week een lezersvraag over voeding, gezondheid of relaties. -
PREMIUMColumn
Een volbloed complotdenker, ik snap die Arnhemse school wel
Natuurlijk weet ik dat we deze dagen in de Week van het Geld verzeild zijn geraakt, maar met dat besef heb ik nog niets gedaan. Niet toe gekomen.Nijmegen -
PREMIUM
Jongere met beroerte krijgt vaker diagnose long- of bloedkanker: onderzoek naar oorzaak en gevolg
Jonge patiënten met een beroerte blijken veel vaker dan gemiddeld de diagnose kanker te krijgen dan jonge mensen die geen beroerte hebben gehad. Mogelijk speelt kanker bij deze patiënten dus een rol bij het ontstaan van een beroerte, blijkt uit onderzoek van het Radboudumc in Nijmegen.Nijmegen -
PREMIUM
Met deze bomen heb je snel een koeler terras
De beste remedie tegen een hete zomer? Onze tuinexpert Laurence Machiels weet raad: plant nu nog bomen! Afhankelijk van de grootte van je tuin, legt ze uit welke bomen het best tot hun recht komen en welke genoeg (maar ook niet te veel) schaduw geven. ,,Strooi een mulchlaag van compost of bladaarde onder de boom, dat houdt de verdamping tegen.’’
-
PREMIUM
Volt, die andere winnaar van de verkiezingen, ‘is er niet alleen voor de stedeling’
In de schaduw van BBB kwam ook Volt in één klap met twee zetels in de Gelderse staten. De top van de partij is trots, de ambities zijn groot. Kernenergie wil Volt, net als BBB trouwens. ,,We zijn bereid tot samenwerking, maar niet tegen elke prijs.”Nijmegen -
-
-
Dit zijn de addertjes onder het gras van private lease
Ooit was er geen hond in geïnteresseerd, maar inmiddels is private lease niet meer weg te denken uit het Nederlandse autolandschap. Autorijden zonder zorgen over restwaarde, inruil of onderhoud en met een maandbedrag waardoor je precies weet waar je aan toe bent. Maar er zitten addertjes onder het gras. -
Bij jonge mensen met beroerte speelt mogelijk kanker een rol
Bij jonge mensen die een beroerte krijgen, speelt mogelijk kanker een rol bij het ontstaan ervan, stellen onderzoekers van het Radboudumc in Nijmegen. ,,Het is waarschijnlijk dat de kanker al aanwezig was toen de patiënt de beroerte kreeg”, legt hoogleraar neurologie Frank-Erik de Leeuw van de universiteit uit. ,,De diagnose was alleen nog niet gesteld.”
In samenwerking met indebuurt Nijmegen