Ondergedoken Armeense Milena (14) moet na twaalf jaar alsnog Nederland uit
De 14-jarige Armeense Milena moet twaalf jaar nadat ze met haar ouders naar Nederland kwam, alsnog het land uit. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) heeft haar asielaanvraag afgewezen. Maatschappelijk verzet, Kamervragen en een petitie ten spijt.
De juriste van Milena, Eliza Tsjoepieva, bevestigt de afwijzing aan deze site. Ze belde Milena gisteravond met het nieuws. Het meisje barstte in huilen uit. ,,Zeer teleurstellend en erg spijtig. Milena zit er helemaal doorheen”, zegt Tsjoepieva.
Twaalf jaar geleden kwam het gezin van de destijds 1-jarige Milena vanuit Armenië naar Nederland. Het gezin heeft een Jezidische etniciteit, een minderheidsgroep in Armenië. Ze ontvluchtten het land uit vrees voor het leven van de vader, die opkomt voor de rechten van Jezidi’s. Naar eigen zeggen heeft dat meerdere familieleden het leven gekost.
In 2018 was Milena, die er in Nederland twee broertjes een een zusje bij kreeg, uitgeprocedeerd en keerde daarom terug naar Armenië. In het land voelde de familie zich niet veilig en trok vervolgens naar Rusland. Ook daar voelden ze zich onveilig. ,,Milena werd daar gepest en ernstig gediscrimineerd”, aldus haar juriste.
Het gezin keerde vanwege de onveiligheid weer terug naar Nederland, terug naar West-Friesland, de plek waar Milena opgroeide.
De afgelopen twee jaar zat het gezin ondergedoken op een zolder ergens in West-Friesland, uit angst het land te moeten verlaten. Ondertussen startte de juriste een bezwaarprocedure op basis van het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens.
‘Valse hoop’
Milena mocht eind november haar situatie tijdens een hoorzitting nog eens uitleggen aan de IND. Die kans kreeg ze na aandacht in de media, een demonstratie voor het gemeentehuis van Stede Broec (Noord-Holland) en vragen van Kamerlid Jasper van Dijk (SP). Aan het gesprek hield ze een goed gevoel over, zei ze in november, maar het was zonder succes, zo blijkt nu.
De afwijzing door de IND noemt juriste Tsjoepieva onrechtmatig. ,,Er wordt verwezen naar de argumenten van de uitzetting in 2018, maar de situatie is enorm veranderd. Milena is weer vier jaar verder, nog meer geworteld in Nederland. Dat is een hele lange periode voor een meisje van veertien. Ze noemen een brief aan de staatssecretaris in 2017, maar een recente brief aan de staatssecretaris wordt niet meegenomen. Ook kreeg ze te horen dat het besluit een gevolg is van de keuzes van haar ouders, maar daar kan ze als minderjarige zelf niks aan doen.”
Milena is er helemaal kapot van, zegt ze tegen NH Nieuws. ,,De IND heeft ons valse hoop gegeven. Tijdens het gesprek waren ze met ons aan het praten alsof we een positieve uitslag zouden krijgen. Ik verwachtte een andere beslissing.”
De juriste gaat tegen het besluit in beroep. ,,We gaan de zaak voorleggen aan de rechter. Milena kan niet terug.” Ook gaat ze door met het verzamelen van 40.000 handtekeningen voor de petitie om de zaak te laten behandelen in de Tweede Kamer.
Bekijk onze nieuwsvideo’s in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Pand in Zaandam beschoten
Een pand aan het Marconihout in Zaandam is afgelopen nacht beschoten, meldt de politie. -
Energierekening
Ad: ‘Ik heb zelf ventilatoren onder de radiator geklikt voor optimale verwarming’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Ad Voermans (66) uit Rijen, bij Breda. -
Dit is het speelschema voor de play-offs voor Europees voetbal
Na SC Heerenveen ligt ook FC Utrecht eruit in de play-offs voor Europees voetbal. Vitesse en AZ strijdenom een plaats in de tweede voorronde van de Conference League. Dit is het speelschema. -
Man (27) opgepakt voor vernielen auto's van ex-collega's in West-Friesland
De politie heeft een 27-jarige man opgepakt die wordt verdacht van het vernielen van ongeveer veertien auto’s in West-Friesland eerder deze week. Het gaat volgens de politie om een ex-medewerker van een bouwbedrijf. De vernielde voertuigen zijn van zijn voormalige collega’s. -
2
Zo zet je gezichtsherkenning en vingerafdrukscanner van je telefoon snel uit
Je smartphone ontgrendelen met je gezicht of vingerafdruk klinkt veilig, maar in geval van nood kan het juist een beveiligingsrisico zijn. Iemand kan onder dwang je gezicht scannen of onopgemerkt je vingerafdruk bemachtigen. Gelukkig kun je dit voorkomen.
-
Man (29) aangehouden in Zwaag voor drugsbezit
De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 29-jarige inwoner van Zwaag aangehouden op verdenking van het handelen in verdovende middelen. -
PREMIUM
Goedkoop tanken? Volgende week loont het zelfs om 200 kilometer om te rijden
De brandstofprijzen gaan volgende week in Duitsland zo hard omlaag, dat het prijsverschil met wat je bij een Nederlands tankstation betaalt gigantisch wordt. Vanaf woensdag geldt in Duitsland een adviesprijs van 1,72 euro per liter, minimaal 40 cent minder dan in Nederland. Loont het om daarom naar Duitsland te rijden voor een tankbeurt? -
PREMIUMmet video8
Survivalgids voor Schiphol: ‘Blijf in het hier en nu’
Wie nu aan Schiphol denkt, ziet automatisch lange rijen voor zich. Reizigers die de luchthaven gebruiken staan er uren in, en het einde van dit fenomeen lijkt nog lang niet in zicht. Ook voor de zomer wordt gevreesd voor lange wachttijden. Daarom de vraag: hoe bereid je je voor?
In samenwerking met indebuurt Haarlem