Verdwaalde dolfijnen waren voor Lithse Maasvissers een maat te groot
Stille GetuigenLITH - De Maas bij Lith is al eeuwenlang het vissersdomein van veel generaties Van der Zanden die daar in de buurt van het veer en de stuw met hun schokkers visten. De laatste visser van de familie is Theo van der Zanden. Als hij ooit stopt, is dat het einde van een tijdperk.
Het einde van een tijdperk waarin voorvaderen eeuwenlang met de zegen (sleepnet) visten op vooral steur en zalm of later met ankerkuilnet en fuik op paling. Ongetwijfeld vingen de vissers in de familie Van der Zanden vaak ook vreemde vissen. Ooit bijna een dolfijn.
Eind februari 1941 ontdekten Lithse vissers twee reusachtige vissen die voor de sluis bleven rondzwemmen. Ze waren volgens de waarnemers wel zes meter lang en een meter breed. Visserslatijn of niet, in ieder geval veel te groot om via de zalmtrap van de sluis verder stroomopwaarts te zwemmen.
Kolossale vissen
‘Bruinvissen’ dachten ze. Die zwommen af en toe wel de Maas op, wist ook de oude visser Johannes van der Zanden (1866-1951) die er ooit in geslaagd was een exemplaar in zijn zegen te vangen. Hij spoorde zijn zonen aan de bruinvissen te verschalken. De drie nog in Lith wonende vissende zonen, volgens het bevolkingsregister Antonius, Marinus en Petrus wilden die uitdaging wel aangaan al was het maar omdat deze kolossale vissen ‘geweldige veelvraten’ waren die de beste vis met gemak voor de netten van de vissers zouden wegvangen.
Dwars door netten heen
De gebroeders Van der Zanden mobiliseerden twintig man die met een motorboot en een roeiboot de Maas opgingen, opzoek naar hun ‘groot wild’. Toen ze dat ontdekten, werd er tussen de boten een extra sterke zegen gespannen en werden de vissen omsingeld.
Die hadden met de netten echter weinig problemen en wisten er dwars doorheen te zwemmen. In het zegennet zaten twee grote gaten met een diameter van twee meter. Triomfantelijk kwam het ‘bruinvispaar’ een kilometer verder boven water. De vissers gaven niet op maar zagen hun pogingen drie keer stranden.
Twee dolfijnen
Op dat moment passeerde de motorboot van visserij-inspecteur Van Brakel. Deze deskundige constateerde dat de vissers niet gevist hadden op bruinvis maar op twee dolfijnen. De stoere Lithse vissers hadden geluk gehad, zei Van Brakel, ‘bij een dergelijk primitieve visserij op dolfijnen van naar schatting 1500 kilo’, hadden de boten met bemanning en al omgetrokken kunnen worden.
De Lithse vissers dropen af, de dolfijnen zwommen weer stroomafwaarts en werden de volgende dag, 22 februari, door een grote menigte dolfijntoeristen gesignaleerd bij Maren, nu zelfs met hun drieën.
Sterke verhalen
In Lith restte nog slechts de sterke verhalen van vroeger: over de bruinvis van pa Van der Zanden, of de twee bruinvissen van ook bijna 6 meter op de Maas bij het veer van Herpt in 1938. En nog langer geleden een bij Ammerzoden (1871) en zelfs een zeehond op de Maas bij Veen, in het land van Heusden (1853). Op het water is altijd wat te beleven. Daarom blijft Theo van der Zanden ook gewoon op zijn woonboot aan de Maas wonen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUMvraag & antwoord
Alles wat je (niet) wilt weten over de hybride warmtepomp
Wie vanaf 2026 zijn cv-ketel wil vervangen, moet een hybride warmtepomp installeren, zo maakte het kabinet vandaag bekend. Maar past een warmtepomp in elk huis, wat kost-ie en zijn er wel voldoende monteurs? -
Georganiseerde reis naar heiligverklaring Titus Brandsma zit vol
OSS - De vliegreizen die het Maastrichtse Huis voor de Pelgrim heeft georganiseerd naar de heiligverklaring van pater karmeliet Titus Brandsma zitten vol. De heiligverklaring heeft zondag plaats op het Sint-Pietersplein in Rome. Aartsbisschop Wim Eijk en de bisschoppen Gerard de Korte en Ron van den Hout reizen ook naar Rome. -
PREMIUM
Na de brand gaat de blik bij Nieuw Schaijk op de toekomst: ‘Snel aan de slag, de ploeg bij elkaar houden’
SCHAIJK - Na de verwoestende brand bij Nieuw Schaijk pakt de familie Tielemans de draad weer op. Het restaurant aan de rand van het dorp wordt zo snel als mogelijk herbouwd. Met tot die tijd misschien wel een pop-up op het parkeerterrein. -
‘Beleef Megen’ verdiende een grotere belangstelling
MEGEN - De voorzitter van sportvereniging Ulysses uit Megen, Jan-Thijs Ouwens, keek op het einde tevreden terug op Beleef Megen. Maar de dag die verbinding moest brengen tussen het verenigingsleven in Megen, had meer belangstelling verdiend. -
Lugubere ontdekking in Oss: kop en zwemvlies van gans gevonden op fietspad
OSS - Een vrijwilliger van de Dierenambulance Brabant Noord-Oost deed maandagochtend een nare vondst. Op een fietspad langs de Heihoeksingel in Oss lag een kop en één zwemvlies van een gans.
-
Ongemak over donorconceptie van je kind? ‘Leg uit dat iedereen erbij hoort, ook de donor’
Ouders die een kind krijgen met hulp van een spermadonor kampen met psychosociale problemen wanneer zij onvoldoende steun en begeleiding krijgen als het kind er eenmaal is. Dit blijkt uit nieuw onderzoek van het Amsterdam UMC. Heterostellen, lesbische stellen en alleenstaande moeders lopen in de opvoeding regelmatig tegen dingen aan waarbij ze professionele hulp en contact met lotgenoten missen. -
PREMIUMUitgezworven
Eric en Diana op hun plek in middle of nowhere in Oostenrijk: uitzonderlijke sneeuwmaanden, maar ook zomerse groentetuin
OSS - Ze waren de Hollandse hectiek ‘un bietje beu’ en dus zochten Ossenaar Eric Brands en zijn Diana van der Spank meer rust. In een afgelegen dal in het Oostenrijkse Karinthië vonden ze die. -
Zo verdwijnen je WhatsAppberichten automatisch
Wil je voorkomen dat jouw berichten voorgoed terug te vinden zijn door (oud-)gesprekspartners? Of wil je wat opslagruimte vrijhouden op je smartphone? WhatsApp kan nieuwe berichten na een bepaalde tijd automatisch laten verdwijnen.