Bergkamp hekelt Forum dat collega-Kamerleden dreigt met ‘tribunalen’: ‘Ontoelaatbaar’
update/VIDEOTweede Kamervoorzitter Vera Bergkamp wil in gesprek met fracties over de omgangsvormen in het debat. Aanleiding zijn uitlatingen van Kamerleden van Forum voor Democratie. Zo beet FVD’er Pepijn van Houwelingen D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma woensdag tijdens een debat toe dat hij voor het tribunaal gesleept zal worden vanwege zijn steun aan het coronabeleid van het kabinet.
,,Uw tijd komt nog wel! Er komen tribunalen!’’, dreigde Van Houwelingen in het debat. Daarmee ging de FVD’er wat Kamervoorzitter Bergkamp betreft ‘over de schreef’. ,,Bedreigingen en intimidaties zijn in welke vorm dan ook, uit den boze‘’, aldus Bergkamp. In de plenaire zaal vind ik het ontoelaatbaar. Hier moeten we een grens trekken.”
Sjoerdsma gaf aan zich bedreigd te voelen en vroeg Van Houwelingen zijn woorden in te trekken. De FvD’er deed dat niet. Na een korte schorsing zei Van Houwelingen nog dat Sjoerdsma het ‘niet persoonlijk’ moest opvatten, omdat wat hem betreft hij ‘een van de velen is die in aanmerking komen’ voor berechting bij een coronatribunaal.
Tweede Wereldoorlog
Aanleiding voor de opmerkingen van Van Houwelingen was een discussie tussen de twee Kamerleden over uitspraken van Forum-leider Thierry Baudet. Die vergeleek de manier waarop ongevaccineerden worden behandeld met hoe de joden tijdens de Tweede Wereldoorlog werden uitgesloten. De voorstanders van het coronabeleid van het kabinet vergeleek hij met nazi’s en NSB’ers. Sjoerdsma vroeg Van Houwelingen afstand te nemen van de uitspraken van zijn voorman, wat de FvD’er niet deed.
Tijdens de lunchpauze die volgde vroeg interim-Kamervoorzitter Ockje Tellegen aan Van Houwelingen om zijn woorden richting Sjoerdsma te ‘nuanceren’. Het Forum-Kamerlid verklaarde daarop dat zijn woorden ‘nooit bedoeld waren als een of andere vorm van dreigement of wat dan ook naar Sjoerdsma of wie dan ook’.
(Artikel gaat verder na de foto)
Dinsdagavond voelde Volt-Kamerlid Nilüfer Gündoğan zich ook al bedreigd door een FvD-Kamerlid. Zij maakte er tijdens het debat over het coronabeleid gewag van dat haar mailbox overstroomde met bedreigingen uit de achterban van Forum voor Democratie en Denk. Volgens Gündoğan komt er ook bij haar moeder dergelijke ‘shit’ in de mail binnen. Daarna stond Forum-Kamerlid Gideon van Meijeren op en zei: ,,Ik ben enorm trots op onze achterban dat zij alles op alles zetten om mevrouw Gündoğan ervan te overtuigen dat ze met dit absurde beleid moet stoppen.’’
Baudet: ‘Wilt u niet zo persoonlijk vijandig doen?’
In een debat over de nieuwe QR-regels in winkels, sauna's en kappers vroegen politici in een ongebruikelijk front van CDA en VVD tot PVV en Van Haga om excuses van Baudet voor oorlogsvergelijkingen en de vijandige bejegening door Forum-aanhangers, ook via social media.
,,Dat is niet fraai, het zou u sieren als u daar afstand van neemt”, zei VVD-Kamerlid Aukje de Vries. Ook Fleur Agema van de PVV beklaagde zich over Baudet, die haar zo wegzet dat de PVV-politica wordt ‘aangeklampt’ door Forum-stemmers op straat. Oud-partijgenoot Wybren van Haga vroeg Baudet om te stoppen met vergelijkingen tussen de pandemie en de Jodenvervolging: ,,Dat is zo pijnlijk, en het doet de oppositiezaak geen goed.”
Baudet wil daar niet aan. Excuses maken deed hij niet, Baudet verdedigde wel de relevantie van vergelijkingen tussen de coronacrisis en de Tweede Wereldoorlog. Toen commissievoorzitter Attje Kuiken (PvdA) hem kort hield, verweet Baudet haar een persoonlijke aanval: ,,Wilt u niet zo persoonlijk vijandig doen?”
Bekijk hieronder een gedeelte uit het gesprek tussen Baudet en Kuiken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Dankzij een kwartiertje rennen vliegt de conditie van deze kinderen vooruit én zijn ze rustiger in de klas
Hijgend, puffend en zwetend stuiven de scholieren over het schoolplein: ze zijn al zeker vijf keer de school rond geweest. Drie keer per week rennen ze in een kwartiertje de Daily Mile van zo'n anderhalve kilometer. Met resultaat: leerlingen lopen na drie maanden gemiddeld zo'n vijftig procent harder. -
Stikstofdebat
Kamer vernietigend over ‘broddelwerk’ Staghouwer: ‘Ik begrijp steeds beter waarom boeren zó boos waren’
De Tweede Kamer uit vernietigende kritiek op ChristenUnie-bewindsman Henk Staghouwer. De brief waarin hij de boeren perspectief moet bieden doet GroenLinks-leider Klaver af als ‘broddelwerk’. -
PREMIUM
Is Thierry Baudet ‘staatsgevaarlijk’ of moeten we hem vooral niet serieus nemen?
Opiniemakers en politici worstelen met de vraag of ze de steeds verdergaande uitspraken van FVD-leider Thierry Baudet moeten blijven negeren of juist moeten bestrijden. ,,Hij bewandelt de parlementaire weg niet meer.” -
Tijd voor een nieuwe laptop? Dit is onze favoriet van het moment
We zitten aan het begin van de zomervakantie, maar voor je het weet begint een nieuw schooljaar en heb je een nieuwe laptop nodig. Na wekenlang testen hebben we onze favoriet van circa 900 euro geselecteerd. -
PREMIUM
Kabinet en burgemeesters botsen over asielcrisis: ‘Het was echt niet gezellig’
Vorige week vrijdag merkte premier Rutte nog ‘de spirit’ bij gemeenten om snel de asielcrisis op te lossen. Maar maandag was die geestdrift verdwenen. Wat ging er mis?
-
PREMIUMGascrisis81
Na alarmerende signalen besloot Jetten tóch tot noodmaatregel: ‘Succes ermee, Rob!’
Lang hoopte minister Rob Jetten dat de kolencentrales uit konden blijven. Maar toen ook Duitsland in de problemen kwam, was er geen houden meer aan. -
Bestuur BIJ1 ‘overvallen’ door vertrek voorzitter: ‘Geen kans gehad om gesprek te voeren’
Het partijbestuur van BIJ1 laat weten ‘overvallen’ te zijn door het besluit van voorzitter Jursica Mills om haar functie neer te leggen. In een mail aan de afdelingen noemt ze de partijcultuur ‘toxisch’ en ‘vol vriendjespolitiek en tegenstrijdigheden’. -
PREMIUM
Goud altijd aangeven en geen kunst ouder dan 100 jaar: hier moet je op letten bij souvenirs
De mini Spaanse gitaar die op de Ramblas in Barcelona nog zo schattig leek, belandt een paar jaar later als made-in-Chinaprul in de container. Zonde. Aan wat voor aandenken beleef je plezier? En wat mag je eigenlijk meenemen?