Minister baalt ‘verschrikkelijk’: RIVM blundert wéér met lijst grootste uitstoters
Voor de derde keer is er geblunderd bij de samenstelling van de lijst met de honderd grootste uitstoters. Het gaat om de lijst met de honderd grootste ammoniakuitstoters.
Deze lijst is in april met de Tweede Kamer gedeeld als antwoord op Kamervragen van GroenLinks-Kamerlid Laura Bromet. Gevolg van de fout is dat varkens- en kippenhouders ten onrechte op de lijst met grote vervuilers zijn gekomen. Minister Christianne van der Wal ‘baalt er verschrikkelijk van en is hiervan geschrokken’, laat ze bij monde van haar woordvoerder weten.
De blunder is toe te schrijven aan het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Naast de top 100 lijst werkt de fout ook door in andere producten die het RIVM sinds april van dit jaar heeft opgeleverd. De fout is extra pijnlijk omdat het niet de eerste keer is dat er fouten zijn gemaakt bij de berekeningen. De minister vindt het noodzakelijk dat een externe partij evalueert hoe het zover heeft kunnen komen.
‘Gênant’
In april ging het ook al mis met die lijst. Juist boeren die recent nog verbeteringen hadden doorgevoerd om uitstoot tegen te gaan, zijn toen ten onrechte op de lijst terechtgekomen. Dat bleek toen uit navraag van deze site bij zowel het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit als het RIVM. Een woordvoerder van de VVD-bewindsvrouw liet toen ook al weten dat zij ‘de fout betreurde’.
De VVD-bewindsvrouw reageert onthutst. ,,Als minister moet ik kunnen vertrouwen op de informatie die ik aangeleverd krijg van een onafhankelijk wetenschappelijk kennisinstituut als het RIVM. Dit vertrouwen bleek in dit geval onterecht.’’ Ze noemt het ‘zeer betreurenswaardig’ dat er ‘bedrijven hierdoor onterecht zijn aangewezen als onderdeel van de top 100 grootste ammoniakuitstoters’.
Impact nog onduidelijk
Zij heeft het RIVM nog dezelfde dag aangesproken op de gemaakte fout, het belang van zorgvuldigheid. Naar eigen zeggen heeft zij ‘nadrukkelijk verzocht om zo spoedig mogelijk met een inhoudelijke duiding te komen van de oorzaak en de gevolgen van deze fout’, zo schrijft zij aan de Tweede Kamer. Het RIVM geeft aan ‘een intern onderzoek’ naar de gemaakte fouten te starten en verwacht later deze maand de precieze impact te kunnen geven.
Het instituut zelf verklaart dat ‘tot grote spijt’ van het RIVM ‘er alsnog fouten blijken te zitten in de top 100 lijst’. Het RIVM ‘betreurt de verwarring die hierdoor is ontstaan bij agrarische bedrijven’. Kamerleden reageren teleurgesteld. ,,Ik word hier best moedeloos van’’, sombert CDA-Kamerlid Derk Boswijk. Hij verzoekt de minister om een technische briefing van het RIVM met een toelichting.
Lees door onder de tweet
GroenLinks-Kamerlid Laura Bromet hoopt dat deze fout niet gaat leiden tot ‘een eindeloze discussie over het aandeel van de veehouderij in de stikstofcrisis’. ,,Er is niet een beetje teveel stikstof maar veel te veel. Er zijn gebieden in Nederland zoals de Peel en de Veluwe waar een groot deel van de veehouderij zal moeten verdwijnen. Er wordt nu lang genoeg gepraat’’, zo maant zij tot actie. ,,Discussies over wel of niet piekbelasters leiden af van de urgente opgave.’’
Heb jij een boerenbedrijf en sta je ten onrechte op de lijst of wil je iets anders tippen? Dan kun je ons een berichtje sturen via WhatsApp of Signal op: +31615377185. Je kunt ook mailen naar tips@ad.nl of tippen via Publeaks. Via al deze kanalen kun je ons anoniem tippen. Je gegevens nemen we in vertrouwen in behandeling volgens ons privacystatement.
Bekijk hier al onze video’s over de politiek:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Kabinet komt toch met speciale regeling voor zorgmedewerkers met long covid
Er komt toch een publieke regeling voor arbeidsongeschikte zorgmedewerkers met long covid. Minister Helder (Langdurige Zorg) wilde eerst een fonds opzetten in samenwerking met werkgevers, maar die wilden niet meewerken. -
met video
Minister Kuipers verhoogt prijs van medicijnen waar weinig aan verdiend wordt
Minister Ernst Kuipers (Volksgezondheid) verhoogt de maximale prijs van medicijnen waar relatief weinig aan wordt verdiend met 15 procent. Dit moet leveranciers aanmoedigen om deze geneesmiddelen beschikbaar te houden voor Nederlandse patiënten. -
PREMIUM15
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen. -
PREMIUM
Oeps, paaltje geraakt: is het goedkoper om schade te claimen of zelf te betalen?
Rijd je jarenlang schadevrij, dan krijg je een forse no-claimkorting op je autoverzekering. Die kan oplopen tot wel 85 procent. Maar hoe werkt die korting precies? En wat is nou wijsheid als je per ongeluk een paaltje hebt geraakt? -
PREMIUM
Buikvet ontstaat door te veel en te slechte voeding: zo kom je ervanaf
Aan het begin van het jaar gaan we massaal op de gezonde toer. Ook dat buikje moet weg, zodat ons lichaam weer ‘strandklaar’ is. Maar dat blijft een lastige. Wat kun je doen?
-
podcast
Haardvuur in het Witte Huis, bagger in eigen land en raketten voor Oekraïne
Premier Rutte was ‘on tour’ deze week, maar wat leverde dat bezoek aan Davos en het Witte Huis nou precies op? En dreigt ondertussen wéér een multinational ons land te verlaten? -
-
-
met podcast
Strafzaak Haagse corruptieaffaire van start: De Mos en co opereerden ‘op slinkse wijze’, stelt het OM
In de rechtbank van Rotterdam start maandag de strafzaak tegen de Haagse oud-wethouder Richard de Mos en zeven medeverdachten. Ze worden beticht van corruptie en omkoping. Wat kunnen we verwachten? Vier vragen. -
Minister weigert klaphamerverbod, geeft geen gehoor aan ouders overleden Bram (12)
Minister Dilan Yesilgöz van Justitie en Veiligheid geeft geen gehoor aan de oproep van de ouders van Bram (12) uit Haaksbergen. Zij vindt een een landelijk verbod op klaphamers niet nodig. Gemeenten moeten dit zelf regelen, zegt zij. De VVD-fractie in de Tweede Kamer pleitte voor een landelijk verbod.