Minister bezorgd over krimpende vogels
Minister Schouten van Landbouw maakt zich zorgen over onderzoeken waaruit blijkt dat vogels kleiner worden door klimaatverandering. De minister wijst erop dat de kanoet, een kustvogel die ook in Nederland leeft, krimpt en daardoor moeilijker kan overleven.
Schouten reageert op Kamervragen van de Partij voor de Dieren, na Amerikaans onderzoek waarin is aangetoond dat vogels kleiner worden naarmate de aarde opwarmt. Het onderzoek liep bijna veertig jaar en van de 52 onderzochte trekvogelsoorten bleken er 49 te zijn gekrompen.
,,De wetenschappers vonden een significant verband tussen de lichaamsgrootte van de vogels en de zomertemperaturen’’, meldt Schouten aan de Tweede Kamer. Ze heeft contact gehad met de Nederlandse gedragsecoloog Jan van Gils. ,,Hij geeft aan dat meerdere onderzoeken uitwijzen dat lichaamsverkleining als gevolg van klimaatverandering een algemeen fenomeen aan het worden is, niet alleen bij trekvogels.’’
Kanoet
Van Gils onderzocht zelf de kanoet: een grote strandlopersoort die onder meer in de Waddenzee leeft. De populatie kanoets neemt sterk af en dat heeft er volgens hem mee te maken dat de dieren krimpen door klimaatverandering. Kleinere dieren hebben kleinere overlevingskansen, stelt Van Gils.
,,Dat is inderdaad zorgwekkend en benadrukt nog maar eens de urgentie van het klimaatbeleid’’, zegt minister Schouten. Ze denkt dat ze het tij nog kan keren met een ‘gerichte en gecoördineerde inzet’ om de biodiversiteit in Nederland te herstellen. Het kabinet wil de klimaatdoelen van Parijs halen, waardoor de temperatuur op aarde minder snel stijgt.
Evolutie
Volgens wetenschappers zijn dieren in koude streken zwaarder dan soortgenoten die in warmere gebieden leven. Gedurende de evolutie worden dieren kleiner als de temperatuur van hun leefomgeving oploopt. Een klein lichaam houdt minder warmte vast. Toch kunnen vogels last krijgen van krimp: de kanoet krijgt bijvoorbeeld een kleinere snavel waardoor hij in tropische gebieden minder diep naar voedsel kan graven. Daardoor neemt het aantal vogels af.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
podcast
Wat zegt het geklungel rond Wiersma over de VVD?
-
PREMIUM
Huilen: teken van zwakte of genetisch bepaald? ‘Traankanaal zit lager bij mannen’
Huilen, janken, wenen, snikken en snotteren. Niks fijner dan ongecontroleerd de tranen laten stromen. Maar wat is nu de precieze functie van al die tranen? En waarom huilt de ene persoon al bij een tv-commercial en kan de ander geen traan laten op een begrafenis? Hoogleraar Ad Vingerhoets: ,,Het hormoon testosteron maakt het moeilijker om te huilen.’’ -
Met video
Kamer eist actie van minister rondom landbouwakkoord: ‘Wanneer stopt dit circus?’
In de Tweede Kamer heerst frustratie: de onderhandelingen over het landbouwakkoord duren namelijk veel te lang. Landbouwminister Piet Adema laat weten geen datum te kunnen noemen. „Wanneer stopt dit circus?”, aldus Joris Thijssen van de PvdA. -
24
Inbraken gebeuren in allerlei soorten woningen en buurten: zo laat je je huis veilig achter
Vakantie voor de boeg? Haal voor vertrek de stekkers uit de stopcontacten, draai kranen dicht en zorg vooral dat je huis er bewoond uitziet. Dat adviseert Ilona Snaterse-Leidelmeijer, politievrijwilliger gespecialiseerd op het gebied van preventie. -
Oeganda krijgt niet langer geld van Nederland na doorzetten ‘extreme’ wetgeving tegen homo's
Oeganda krijgt niet langer geld van Nederland om de rechtshandhaving te bevorderen. Minister Liesje Schreinemacher (Ontwikkelingssamenwerking) draait de geldkraan dicht nu de president van het land één van de strengste anti-homowetten ter wereld heeft goedgekeurd. Onder meer hiv-patiënten kunnen in Oeganda nu de doodstraf krijgen als ze seks hebben met iemand van gelijk geslacht.
-
48
Luchtmacht koopt raketten en bommen voor onder drones
-
-
-
PREMIUMEnergierekening
Frank: ‘De elektrische auto verbruikt per maand net zoveel als ons huis in de wintermaanden’
Frank Deleij (44) uit Alphen aan den Rijn investeerde flink en ging van het gas af: ,,Het geeft soms bijna een soort schuldgevoel.’’ Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. -
Opinie
Wie niet bij EU-waarden wil horen, hoeft ook niet
De Tweede Kamer debatteert over de Staat van de Europese Unie. Er zijn zorgen over de pro-Russische houding binnen de EU. Die landen moeten kiezen aan welke kant ze staan, stelt Jeroen van Wijngaarden.