Rutte wil toch praten met PVV als Wilders excuus maakt voor minder Marokkanen-uitspraak
VVD-lijsttrekker Mark Rutte zou onder voorwaarden toch willen praten met de PVV over de kabinetsformatie, zei hij tijdens het lijsttrekkersdebat van EenVandaag. Geert Wilders moet dan wel excuses maken voor zijn ‘minder Marokkanen’-uitspraak en een passage over onder meer het sluiten van moskeeën schrappen uit zijn verkiezingsprogramma. Wilders, die vindt dat Rutte zijn partij niet moet uitsluiten, nam de uitgestoken hand niet aan. ,,In geen honderdduizend jaar.”
Twee keer links maakt nog geen rechts
Volgens de peilingen kan de VVD woensdag als grootste partij uit de bus komen en maakt de PVV kans om de tweede partij van Nederland te worden. PVV-lijsttrekker stelt echter dat een stem op de VVD van Rutte betekent dat de partij in een coalitie stapt met linkse partijen. ,,Twee keer links maakt nog geen rechts”, aldus Wilders, die vindt dat Rutte zich de afgelopen jaren gedragen als ‘een undercoveractivist van GroenLinks’. Volgens Rutte sluit Wilders juist zichzelf uit bij de formatie. ,,U doet uw kiezers tekort”, stelde Rutte, die er aan toevoegde dat zij beter op de VVD kunnen stemmen.
In het EenVandaag-debat gingen zes lijsttrekkers – naast Rutte en Wilders ook Lilianne Ploumen (PvdA), Wopke Hoekstra (CDA), Jesse Klaver (GroenLinks) en Sigrid Kaag (D66) – in duo’s in debat over thema’s die zij zelf mochten bepalen. Ook tweetallen waren vooraf aangewezen, al was de samenstelling daarvan bedacht door de redactie. Daardoor kwamen de verschillen tussen die partijen niet altijd duidelijk naar voren.
Zo kwamen Klaver en Kaag tegenover elkaar te staan over kenniseconomie en klimaat. Klaver probeerde Kaag te verleiden tot een uitspraak over Lelystad Airport. Dat vliegveld zou door het huidige kabinet geopend worden maar mag volgens GroenLinks ‘nooit’ open. Kaag weigerde te zeggen of zij dat ook vindt. ,,Ik denk dat het helemaal niet aan de orde komt.”
‘Asociaal’
In het eerste mini-debat verweet PvdA-lijsttrekker Ploumen het CDA’er Hoekstra dat zijn programma niet sociaal is. ,,U maakt een scherpe bocht naar rechts.” Ze verwees daarbij naar het CDA-plan om de duur van de WW-uitkering te verkorten, dat de christendemocraten het minimumloon niet per se willen verhogen en dat er een eigen bijdrage komt voor huisartsenzorg in het weekend. ,,Uw voorstellen zijn asociaal.”
Maar volgens Hoekstra zijn mensen juist in de problemen gekomen door het PvdA-beleid onder Rutte II. ,,De afgelopen jaren waren één grote sorry-tour.” Hij noemde daarbij de invoering van het leenstelsel, het sluiten van sociale werkplaatsen, bezuinigen op ontwikkelingssamenwerking en het invoeren van de verhuurdersheffing. ,,Dát was asociaal.” Ploumen reageerde door te zeggen dat ‘de kiezer daar in 2017 zijn zegje over heeft gedaan’. ,,Dit zijn de verkiezingen van 2021.”
De lijsttrekkers kruisen morgen voor het laatst de degens bij het slotdebat van de NOS, dat vanaf 20.30 uur tot 22.00 uur te zien is op NPO1.
Lees alles hieronder terug in ons blog.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
56
Pechvliegtuig Defensie jaagt kabinet op kosten: vluchten afgezegd of omgeboekt
De zakenjet van Defensie, die wordt gebruikt door ministers en hoge generaals, is voortdurend stuk. Daardoor moesten de afgelopen maanden reizen worden afgezegd, omgeboekt naar lijnvluchten of werd een dure privéjet ingehuurd. -
Minister en Tweede Kamer willen meer aandacht voor Holocaust op school
Scholen moeten meer aandacht geven aan de Holocaust. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat na onderzoek waaruit blijkt dat bijna een kwart van de Nederlandse jongeren twijfelt aan de Jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog. Minister Wiersma (Onderwijs) wil ‘steviger inzet'. -
PREMIUM26
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen. -
11
Minister Adema weer door het stof over mestregels: had Kamer beter moeten informeren
Landbouwminister Piet Adema erkent dat hij de Tweede Kamer beter op de hoogte had moeten houden van de gang van zaken rond de strengere mestregels waar Nederland van de Europese Commissie aan moet gaan voldoen. Hij had een ‘aanvullend signaal’ moeten geven over de zorgen die daarover leefden in Brussel, vindt hij achteraf. Dat hij dat naliet zegt hij te betreuren. -
PREMIUMVerkiezingen 2023
Partijen proberen kiezer voor zich te winnen met peperdure campagnes: ‘Verkiezingen nu niet eerlijk’
Landelijke partijen domineren de provinciale verkiezingen, met grote budgetten voor dure campagnes. Ook in Zuid-Holland is dit merkbaar, waar lokale politici pleiten voor veranderingen om het democratische speelveld weer ‘eerlijk’ te krijgen.
-
Koken & Eten
Hygiëne in de keuken: maak ook je kruidenpotjes af en toe goed schoon
Veel gevallen van voedselvergiftiging ontstaan thuis, aldus het RIVM. De meeste bacteriën in de keuken denk je waarschijnlijk te vinden in de keukenhanddoek, vuilnisbak of snijplank, maar uit een nieuwe studie blijkt dat kruidenpotjes nog grotere bacteriemagneten zijn. -
-
-
met video71
Meer patiënten moeten langer wachten op medicijnen door nieuwe maatregel om prijs laag te houden
Duizenden mensen moeten waarschijnlijk langer wachten op nieuwe medicijnen, omdat minister Kuipers van Volksgezondheid maatregelen doorvoert die de kosten moeten drukken. Het gaat om medicijnen die al zijn goedgekeurd voor de Europese markt, maar specifiek in Nederland extra worden bekeken. Ook wordt onderhandeld over de prijs. -
Dit zijn de goedkoopste auto's voor private lease
Met private lease kun je voor een vast bedrag in een gloednieuwe auto rijden. Nagenoeg alles is inbegrepen: of het nu wegenbelasting, de verzekering, onderhoud of pechhulp is, je hoeft er niet over na te denken. Dit zijn de goedkoopste modellen.