Drie nieuwe bruggen moeten Gorinchem veranderen in fietsvriendelijke stad
Drie nieuwe bruggen over het Kanaal van Steenenhoek, het Merwedekanaal en de Linge moeten Gorinchem veranderen in een fietsvriendelijke stad. Er zijn momenteel te weinig goede verbindingen tussen het oosten en westen van de stad.
Anja BroekenLaatste update:28-11-19, 20:41
Die conclusie trekken onderzoekers die in opdracht van Gorinchem de verkeerssituatie in de gemeente onder de loep namen. Het leidde tot enkele rapporten die de basis vormen voor het Mobiliteitsplan 2040. Dat moet de antwoorden hebben op de alsmaar groeiende vraag naar goede bereikbaarheid en veilige verbindingen.
Raadsleden bespraken vorige week onder meer het idee om drie nieuwe bruggen aan te leggen. ,,U moet vooral denken in kansen’’, aldus de onderzoekers. Na een korte presentatie gingen raadsleden en publiek bij drie identieke plattegronden met hen in gesprek.
Het is een godsvermogen en voor geen enkele gemeente in één keer op te brengen
Twintig jaar geleden
Bij de ideeën zijn nog geen berekeningen gemaakt. Maar bijna twintig jaar geleden besprak de Gorcumse raad een vrijwel identiek plan voor de aanleg van drie bruggen in de stad. Toenmalig wethouder Herman van Santen gaf aan dat het zo’n zeventig tot tachtig miljoen gulden zou kosten. Omgerekend naar hedendaagse prijzen is dat nu zo’n negentig miljoen euro. ,,Het is een godsvermogen en voor geen enkele gemeente in één keer op te brengen. We willen dan ook in twintig jaar tijd uitvoeren’’, stelde Van Santen destijds.
Feit is dat in Gorinchem in verhouding minder mensen op de fiets stappen dan in steden van vergelijkbare omvang. Van de Gorcumers die wel door hun stad fietsen, doet twee op de drie dat op wekelijkse basis. Zij pleiten vooral voor het verbeteren van de kwaliteit van de fietspaden.
In het hart van Gorinchem zit nog een wezenlijk probleem: voor de Hoogstraat geldt tijdens winkelopeningstijden een fietsverbod. Hierdoor is de meest logische route van oost naar west - en vice versa - geblokkeerd. Wat de onderzoekers betreft is er daarom een alternatieve dwarsverbinding door de stad gewenst.
Nieuwbouwgebied
Zo zou de Lingewijk kunnen worden ontsloten met de zogeheten Newtonbrug, een brug tussen de Lingewijk en de Newtonweg op Oost. Via deze toekomstige brug over de Linge zouden bewoners van het nog te ontwikkelen nieuwbouwgebied langs de Arkelsedijk hun wijk kunnen verlaten.
De Gildenwijk zou via een brug over het Kanaal van Steenenhoek moeten worden ontsloten. Zo zouden fietsers vanuit het Piazza Center een rechtstreeks verbinding hebben naar de Nieuwe Wolpherensedijk. Daarmee kunnen ze de drukke Banneweg mijden.
De derde brug over het Merwedekanaal, parallel aan snelweg A15 ten zuiden van Papland, is vooral bedoeld om een zogeheten snelwegpad te creëren tussen Gorinchem en Noord-Brabant.
Elke ochtend up-to-date met het laatste nieuws uit Gorinchem en omstreken? Schrijf je hier in!
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.