Het fouilleren van Vincent Karremans was allesbehalve eerlijk en neutraal
CommentaarVincent Karremans liet zich lachend fotograferen toen hij bij een preventieve fouilleeractie in de Waalhaven aan de kant werd gezet. Onbewust leverde hij een illustratie bij de ongemakkelijke boodschap die Amnesty International diezelfde dag, 25 kilometer verderop, in Brielle verkondigde.
Leon van Heel
Koning Willem-Alexander vierde daar donderdag 450 jaar vrijheid in Nederland en één van de sprekers was directeur Dagmar Oudshoorn van de mensenrechtenorganisatie. ,,Die vrijheid wil niet zeggen dat er ook gelijkheid en eerlijkheid is’’, zei zij.
Oudshoorn had het over de slavernij, racisme en de toeslagenaffaire’. In de schitterende Brielse Catharijnekerk was gemopper over deze politiek-correcte, woke-boodschap van de Amnesty International-voorvrouw op wat een feestdag over de geboorte van Nederland moest zijn. Het leed van de wereld lijkt ver weg in dat pittoreske vestingstadje waar iedere deur en kozijn glanst in de Sikkens-lak. Er was tijdens de manifestatie al aandacht voor de oorlog in Oekraïne en daar ging Oudshoorn nog eens overheen met misstanden dichterbij huis. Moest dat nou? Hulp kwam uit onverwachte hoek.
Met de handen op het dak van de dienstauto en een grijns van oor tot oor onderging Vincent Karremans de doorzoeking van zijn broekzakken door al even vrolijke agenten. ‘Een beter bewijs dat de Politie Eenheid Rotterdam aselect en neutraal opereert en zo de stad veilig houdt, krijg je niet’ twitterde de wethouder bij de foto’s die hijzelf online plaatste.
De post veroorzaakte een storm van kritiek, van mensen die vaker uit de auto waren gehaald en minder vrolijk zijn behandeld
De post veroorzaakte een storm van kritiek van mensen die vaker uit de auto waren gehaald en minder vrolijk zijn behandeld terwijl ook zij niets te verbergen hadden. Alleen zijn zij geen wethouder. En, de ongemakkelijke waarheid, hebben zij een andere kleur dan de stadsbestuurder.
Geen racist
Vincent Karremans is geen racist, de agenten zullen dat evenmin zijn. Dat de mannen op hun manier hun best doen om de stad veilig te houden, lijdt geen twijfel. Maar dat wil niet zeggen dat ze iedereen gelijk behandelen.
Hoewel de wethouder stelt ‘dat er geen beter bewijs’ is dan zijn persoonlijke ervaring, rijst uit wetenschappelijk onderzoek een ander beeld: etnische minderheden worden vaker onderworpen aan politiecontroles dan witte Nederlanders. Instituten als het Centraal Bureau voor de Statistiek en Sociaal Cultureel Planbureau constateren dat. Het kinderopvangtoeslagenschandaal heeft pijnlijk duidelijk gemaakt hoe niet-racistische mensen racistische dingen kunnen doen. Natuurlijk was de vrolijke fouillering van Karremans niet neutraal. Het was een typisch voorbeeld van ongelijkheid en oneerlijkheid.
Onze excuses
Helaas kunnen wij deze social post, liveblog of anders niet tonen omdat het één of meerdere social media-elementen bevat. Aanvaard de social media-cookies om deze inhoud alsnog te tonen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.