Keti Koti moet nationale feestdag worden, vindt Aboutaleb: ‘Laat je hart spreken’
Keti Koti, de dag waarop jaarlijks de afschaffing van de slavernij wordt gevierd, moet een nationale feestdag worden. Dat zei de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb donderdagavond tijdens de slavernijherdenking in de stad.
,,Laat je hart spreken”, zei Aboutaleb in een oproep aan het kabinet. ,,En maak van Keti Koti een nationale feestdag om ons gedeeld verleden en kleurrijke toekomst te vieren. En als dat te veel zou zijn, maak er dan om te beginnen eens in de vijf jaar een nationale vrije dag van, zoals 5 mei. Het is een grote zwarte bladzijde in onze geschiedenis en het heeft eeuwen geduurd. Ik denk dat het goed is om daar met elkaar bij stil te staan.”
Aboutaleb riep het kabinet ook - opnieuw - op om excuses aan te bieden voor het slavernijverleden. ,,Het gaat er bij excuses niet om schuldigen aan te wijzen. Het gaat om erkenning van het menselijk leed dat voortkwam uit kolonialisme en slavernij.” Deze week lekte uit dat het kabinet op dit moment nog geen excuses wil aanbieden.
Ingewikkeld
Aboutaleb: ,,Men schijnt het onderwerp ‘ingewikkeld’ te vinden. Ook de timing schijnt een punt van discussie te zijn. Er is in mijn ogen maar één datum geschikt: 1 juli 2023. Een historisch moment.” Die dag is het 160 jaar geleden dat Nederland de slavernij in Suriname en op de Nederlandse Antillen afschafte.
Aboutaleb zelf bood eind vorig jaar namens het Rotterdams college excuses aan voor de rol van de voorgangers in het Rotterdams stadsbestuur. De stad besloot in 2018 om het koloniale en slavernijverleden van de stad te laten onderzoeken. Dat leidde tot drie boeken die duidelijk maakten dat Rotterdamse bestuurders en ondernemers eeuwenlang nauw betrokken waren bij slavernij.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Gesteggel over afblazen openingsweekend populair Hoeksch evenement: wie heeft gelijk?
De opening van ‘Beleef het en eet het’ viel afgelopen weekend in duigen. De vergunning voor de Oogstmarkt was helemaal rond, maar de vergunning voor het bezoekers zelf laten oogsten van hun eigen voedsel zou maandag ingaan. ‘Kinderachtig’, aldus initiatiefnemer Martin de Ruiter. De gemeente claimt echter dat ‘de regels al maanden duidelijk waren’. -
PREMIUM
Kies de regenton die bij jou past en laat die regen maar komen
Planten water geven, ramen lappen en zelfs de wc doorspoelen: je kunt een hoop doen met regenwater. Maar dan moet je het wel eerst opvangen. Een regenton biedt de oplossing. -
Tikkie lanceert functie voor uitgaven van groepen: ‘We vonden dit een logische stap’
Betaaldienst Tikkie lanceert vandaag een nieuwe functie: Groepie. Daarmee kunnen groepen hun uitgaven bijhouden en de kosten van bijvoorbeeld een vrijgezellenfeest, groepsvakantie of huisboodschappen eenvoudig verrekenen met, jawel: een tikkie. -
Alles over sport in de regio Rotterdam
-
PREMIUM
Hittegolf? Kachelverkopers doen goede zaken: ‘Nu is het tijd om door te pakken’
De mussen vallen van het dak, maar kachelverkopers hebben het druk. Vanwege de hoge gasprijzen besluiten veel mensen voor de winter over te stappen van een gashaard naar een elektrische haard of houtkachel. ,,Door de hoge gasprijzen dacht ik: nu is het tijd om door te pakken.”
-
lezersbrief
‘Als zijn mantelzorger raak ik onpasselijk van haar stemmingmakerij’
‘Daar klopt helemaal geen donder van’, reageert Jan Pruim licht ontstemd als we de reactie van mevrouw Wolters bespreken. Als zijn mantelzorger raak ik onpasselijk van haar stemmingmakerij. Zij interpreteert erop los en zonder enige kennis van zaken slingert zij een loze mening de wereld in. Respectloos schuift zij een enorme lading op het bordje van de 100-jarige. -
PREMIUM
Oplossing voor de woningnood ligt hier op het dak: bouwen op een bestaand wooncomplex
In Rotterdam-Prinsenland gaan ze de woningnood op een heel bijzondere manier te lijf: met het ‘optoppen’ van wooncomplex De Klapwiek. Deze bouwtechniek houdt in dat alle onderdelen van een woning vooraf worden gemaakt en in een mum van tijd bovenop bestaande bouw kunnen worden geplaatst. Sociale penthouses van hout, 44 stuks. ‘Ik zou er zelf wel willen wonen’. -
Koken & Eten
Bramen uit de natuur plukken? Hier moet je op letten voor je begint
In augustus en september is het bramenseizoen, wat betekent dat je ze weer in overvloed in de natuur kunt vinden. Sommige mensen gaan er dan ook op uit om ze te plukken. Maar kun je dit zonder risico’s doen? Hier moet je eerst even op letten voordat je aan het plukken slaat.
In samenwerking met indebuurt Rotterdam