Rusland vooralsnog welkom op Eurovisie Songfestival
De spanningen tussen Rusland en Oekraïne hebben vooralsnog geen gevolgen voor het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gewoon verwacht tijdens de volgende editie in mei in Turijn, laat een woordvoerder van de European Broadcasting Union (EBU) desgevraagd weten.
De EBU heeft voor nu geen plannen om Rusland uit te sluiten van deelname na de aanval op Oekraïne. ,,Het Eurovisie Songfestival is een niet-politiek cultureel evenement dat landen verenigt en diversiteit viert door middel van muziek”, zegt de overkoepelende organisator van het songfestival, waaraan landen die aangesloten zijn bij de EBU meedoen.
De omroepen van Rusland en Oekraïne hebben beide toegezegd dit jaar aanwezig te zijn in Turijn. ,,En we zijn momenteel van plan om artiesten uit beide landen te verwelkomen.”
Problematisch
Het zou niet de eerste keer zijn dat de problematische relatie tussen Oekraïne en Rusland invloed heeft op het songfestival. Zo boekte Oekraïne in 2016 een gevoelige zege met een lied dat ging over de deportatie van de circa 200.000 Krim-Tataren in 1944 door het schrikbewind van de toenmalige dictator van de Sovjet-Unie, Josef Stalin.
Een jaar later trok Rusland zich terug toen Oekraïne als gastland de komst van zangeres Joelia Samojlova blokkeerde omdat ze had opgetreden op de door Rusland geannexeerde Krim. De EBU besloot daarop dat politieke propaganda tijdens het songfestival voortaan verboden is.
Teruggetrokken
In 2019 wilde Maruv niet meer namens Oekraïne meedoen. Ze wilde destijds niet het ‘wurgcontract’ tekenen dat de nationale omroep UA:PBC haar voorschotelde. Zo mocht ze zich niet meer mengen in politieke zaken en zou ze ook niet meer in Rusland mogen optreden. De andere artiesten uit de voorrondes waren solidair met haar waardoor Oekraïne geen afgevaardigde kon vinden.
De Oekraïense songfestivalkandidate van dit jaar, Alina Pash, trok zich vorige week terug omdat ze op de Krim zou zijn geweest en dat mag niet volgens de regels van de Oekraïense omroep. Pash zou hiervoor reisdocumenten hebben vervalst. Het songfestivalticket gaat naar Kalush Orchestra, de nummer twee van de nationale voorronde. Het orkest kreeg vorige week zaterdag van het publiek het maximale aantal punten maar werd derde bij de jury en kwam zo net tekort om Vidbir, het nationale songfestival van Oekraïne, te winnen.
Oleh Psiuk, frontman van Kalush Orchestra, zegt vereerd te zijn dat de groep nu alsnog naar Turijn mag ondanks de ‘moeilijke tijden’ voor Oekraïne.
Luister ook naar de AD Media Podcast:
Bekijk hieronder onze video’s op het gebied van Show & Entertainment:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Zo duur wordt autorijden straks als nieuwe milieuplannen doorgaan
De overheid wil de overschakeling naar elektrisch rijden versneld doorvoeren door drie verschillende tarieven in te voeren bij de kilometerheffing. De eigenaar van een Kia Picanto op benzine is straks tot acht keer duurder uit, zo blijkt uit een nieuw rapport. -
PREMIUMOranje Franje
Alleen al het collier om Máxima's hals is meer dan 1 miljoen euro waard
Josine Droogendijk, Nederlands bekendste Máxima-kenner, bespreekt wekelijks de mode van royals in binnen- en buitenland. Deze week opvallend: Máxima’s Marokkaanse sieraden. -
Staande ovatie voor overleden Lance Reddick bij première John Wick 4
Bij de première van John Wick 4 in Los Angeles is stilgestaan bij het overlijden van acteur Lance Reddick. Op de rode loper spraken acteurs over hun overleden collega en volgens Amerikaanse media kreeg Reddick een staande ovatie toen hij voor het eerst in beeld was. -
update
Bestuur meldpunt Mores vertrekt: ‘Imago aangetast’
Het bestuur van meldpunt Mores, voor grensoverschrijdend gedrag in de cultuursector, vertrekt. Dat is besloten omdat het bestuur ‘zelf onderwerp van gesprek is geworden en daardoor ook het imago van het meldpunt wordt aangetast’, zo laat voorzitter Amber de Vente woensdag in een verklaring weten. -
Lil Kleine stapt over naar management van vrouw Ali B
Rapper Lil Kleine verandert na jaren van management. Hij verlaat Naman, het managementbureau van Nathan Moszkowicz, en stapt over naar Spec. Dat heeft Breghje Kommers, de oprichter van Spec en de vrouw van Ali B, bevestigd na berichtgeving van Shownieuws.
-
belastingaangifte
De aftrekposten slim verdelen: zo zet je je fiscaal partnerschap goed in
Het is weer zover: sinds 1 maart kun je de aangifte inkomstenbelasting doen over het jaar 2022. Wij helpen je op weg bij je belastingaangifte. Vandaag: hoe werkt fiscaal partnerschap? -
-
-
column
Waarom deze trend op LinkedIn zo irritant is - en wat je beter kan doen
Psycholoog Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: humblebragging -
PREMIUMAngela Kijkt TV50
Ik keek altijd als een verliefde bakvis naar dit programma, maar nu was het anders
Journaliste Angela de Jong schrijft vijf keer per week een column over wat haar opvalt op tv.