Nederlands tennis in de greep van omkoping
Matchfixing in het tennis komt veel vaker voor dan tot nu toe bekend was. Matchfixers zoeken op grote schaal contact met Nederlandse proftennisser. Uit onderzoek van het AD komt naar voren dat de helft van hen wel eens is benaderd. Drie wedstrijden van Nederlandse spelers zijn officieel verdacht.
Delen per e-mail
Het AD sprak met veertien van de zestien Nederlandse spelers in de mondiale top 1000. Van hen zegt de helft benaderd te zijn door matchfixers. Ook een partij uit 2014 van Thiemo de Bakker tegen de lager geklasseerde Gianni Mina is verdacht. Zelf zegt hij dat hij hopeloos uit vorm was.
Die 50 procent is een veel hoger percentage dan in een onderzoek uit 2015 naar voren kwam. Dat onderzoek werd gedaan in opdracht van minister Edith Schippers (VWS). Toen gaf 'slechts' 4 procent van de sporters toe geld aangeboden te hebben gekregen om een wedstrijd expres te verliezen.
Geschokt
Van de veertien ondervraagde toptennissers weten elf heel zeker dat er sprake is van omkoping. ,,Matchfixing komt 100 procent voor'', stelt Scott Griekspoor, de huidige nummer 322 van de wereld. Tennisbond KNLTB reageert geschokt. ,,Een opmerkelijk hoog aantal'', zegt woordvoerder Robert Jan Schumacher.
Volgens hoogleraar sport en recht Marjan Olfers is de tennissport kwetsbaar. ,,Je hoeft maar één speler om te kopen. Bovendien kunnen veel spelers moeilijk rondkomen van het prijzengeld.'' De KNLTB blijkt drie verdachte wedstrijden van de Nederlandse tennissers te hebben gemeld aan de TIU, de Tennis Integrity Unit, die de internationale tenniswereld moet vrijwaren van misstanden. Het gaat om wedstrijden van De Bakker, Antal van der Duim en Boy Westerhof. Zij ontkennen elke betrokkenheid.
Achterlijk
,,Het is alleen maar investeren totdat je minimaal 300ste staat van de wereld," weet Paul Monteban, de nummer 777 van de wereld. ,,Voor sommige spelers is het een verleidelijke keuze: zal ik een dubbeltoernooi winnen voor tientallen of enkele honderden euro's of een wedstrijd verkopen voor 5000 euro?"
In de futures zijn dan ook het eerste kwartaal van 2016 de meest verdachte partijen gemeld bij de Tennis Integrity Unit. 24 bij de mannen, 10 bij de vrouwen, zo'n driekwart van de in totaal 48 verdachte partijen. I
n challengers gaat het om 12 partijen, op de ATP-tour om nul. De talentvolle Amsterdammer Colin van Beem (24) speelde in april in Marrakech een futurewedstrijd tegen de 31-jarige Marokkaan Lamine Ouahab, een cultheld binnen de tenniswereld.
Zowel Van Beem als zijn reismaatje Lennert van der Linden wonn de eerste set, maar verloor daarna kansloos de tweede en derde. ,,Hij zal het eerste setje wel verkocht hebben, dachten we allebei," aldus Van Beem. ,,Iedereen lult met elkaar. We zijn niet allemaal achterlijk. Matchfixing gaat als een lopend vuurtje door het circuit."
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Athletic wint Supercopa Koeman loopt eerste prijs bij Barcelona mis, unieke rode kaart voor Messi
Ronald Koeman kon zijn eerste vijf hectische maanden bij FC Barcelona niet opluisteren met een welkome prijs. Hij zag zijn ploeg in een gelijkwaardige finale om de Supercup na verlenging met 3-2 van het stugge Athletic de Bilbao verliezen. -
PREMIUM
Surinamers redden tuinders in het Westland: ‘Alsof ik weer even in de Amazone ben’
Toen tuinder Aad van der Kruk weg moest op zijn vaste stek en een nieuw bedrijf moest opstarten, besloot hij zijn kas te verhuren aan stedelingen. Zijn moestuintjes onder glas zijn populair, vooral in de Surinaamse gemeenschap. ‘Alsof ik weer even in de Amazone ben'. -
PREMIUM
Dit gebeurde bij de aanrijding van Kelderman: ‘Je denkt even aan het ergste’
-
PREMIUM
Waarom Messi zich na 752 duels niet meer kon beheersen
-
Welke televisie past het best bij jou?
De ene tv-kijker is de andere niet: niet alleen maakt het uit waar de televisie komt te staan, ook wat zich precies op het scherm afspeelt is van belang om de juiste keuze te maken. We bekeken de interessantste tv’s per ‘type’ gebruiker.
-
VIDEO / RIJ-IMPRESSIE Eindelijk weer iets te kiezen: de Citroën (ë)C4 is prettig anders
In een wereld die vooral gedomineerd wordt door rationele keuzes, moet je opvallen om een rol van betekenis te spelen. Met de nieuwe C4, die meteen ook als elektrische ëC4 beschikbaar komt, heeft Citroën die ‘kunst van het anders zijn’ weer als vanouds in de vingers. -
Stand, programma en uitslagen van de eredivisie
-
PREMIUM
Dit is de reden waarom spits Reda Kharchouch de Sparta-fans zo ongelooflijk mist
De Reda Kharchouch (25) van Telstar hebben ze bij Sparta nog niet vaak gezien. Afgelopen zaterdag, in de met 3-5 verloren wedstrijd tegen PSV, was hij er even. Als invaller scoorde de spits koelbloedig vanaf de stip. De aanvaller is op de weg terug, maar hij voelt dat hij nog wat mist bij zijn nieuwe club.