Waarom John van Loen in Utrecht een held is (en niet in de rest van Nederland)
Elke dag belichten we een historisch sportmoment van dezelfde datum. Vandaag 6 juni 1985: de winnende goal van John van Loen in de bekerfinale.
Delen per e-mail
Als je de Wikipedia-pagina van John van Loen mag geloven, luistert de voormalige spits naar drie bijnamen: De Rode Baron, De Vuurtoren en Lantaarnpaal. Daar deden ze in de vorige eeuw niet zo moeilijk over, ze pakten gewoon iemands opvallende uiterlijke kenmerken en boetseerden daar wat bijnamen omheen. Zo kon het bijvoorbeeld dat Ruud Gullit als ‘Zwarte Tulp’ door het leven ging. Vandaag de dag zou de bedenker daar niet mee wegkomen.
Hoe dan ook, John van Loen was een lange roodharige spits met een sloophamer als voorhoofd. Op 6 juni 1985 maakte de geboren Domstedeling zich onsterfelijk bij zijn stadgenoten. Diep in blessuretijd van de bekerfinale tegen Helmond Sport kopte hij van grote afstand de 1-0 tegen de touwen en bezorgde hij FC Utrecht de eerste hoofdprijs uit de historie. Een stoomcursusje ‘hoe word ik clubheld voor het leven’.
Deze heldenstatus verdampte echter zodra Van Loen de stadsgrenzen passeerde. Buiten Utrecht was Van Loen eerder pispaal dan lantaarnpaal. Bij Oranje bijvoorbeeld, waar hij enkele maanden na de bekerfinale verantwoordelijk werd gehouden voor het mislopen van het WK voetbal, omdat hij in het kwalificatieduel met België zijn man uit het oog was verloren. Ook in de jaren dat hij voor Ajax en Feyenoord speelde, kon Van Loen de fans bepaald niet bekoren. Aan het einde van zijn loopbaan keerde hij dan ook terug bij het vertrouwde FC Utrecht.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Geen Fosu-Mensah Bosz en Sinkgraven pas laat onderuit, Union Berlin mag dromen van Champions League
Het Bayer Leverkusen van Peter Bosz en Daley Sinkgraven is er voor de vierde Bundesliga-wedstrijd op rij niet in geslaagd om te winnen. De uitwedstrijd tegen Union Berlin leek lang af te stevenen op een doelpuntloos gelijkspel, maar in de slotfase kreeg Bayer Leverkusen nog een stevige tik om de oren van Christian Teuchert: 1-0. -
Voor het eerst sinds 1952 weer Nederlandse alpineskiester op Spelen
-
PREMIUM
Koken & eten Met dit slimme bord krijgen kinderen tussen 4 en 8 jaar makkelijker hun groente binnen
Een grote groenteproducent ontwikkelde een slim bord dat kinderen helpt meer broccoli, erwtjes en witlof te eten. In het bord zijn vijf trucjes verwerkt. -
Huizenprijs ongekend hoog door schaarste: koper kan ‘kiezen’ uit amper twee huizen
Woningzoekenden hebben nog altijd grote moeite om een geschikte plek te vinden. Ze zijn bereid diep in de buidel te tasten, ondanks de economische onzekerheid die de coronapandemie met zich meebrengt. In de huurmarkt ontstaat wel ademruimte. -
Pluim scherpt eigen Nederlands record polsstokhoogspringen aan
Atlete Femke Pluim heeft in het Franse Bordeaux haar eigen Nederlands record polsstokhoogspringen (indoor) met één centimeter aangescherpt. Het nieuwe record is 4,51 meter.
-
PREMIUM
Zo veranderen jouw arbeidsvoorwaarden in 2021
De coronacrisis heeft ervoor gezorgd dat we meer dan ooit thuiswerken. Dat heeft óók gevolgen voor ons loonstrookje en de secundaire arbeidsvoorwaarden die werkgevers willen bieden. Wat verandert er in 2021? En wat voor invloed heb je daar als werknemer zelf op? -
Weghorst wil in Wolfsburg blijven, Emmen presenteert drie nieuwe spelers
De winterse transferwindow is weer geopend. Tot en met 31 januari kunnen de clubs uit de eredivisie en Keuken Kampioen Divisie weer spelers (ver)huren of aan- of verkopen. In onze rubriek TT houden we alle berichten bij uit binnen- en buitenland, van done deals tot de transfergeruchten. -
Bernal over de Giro: ‘Ik kijk ernaar uit om daar mijn debuut te maken’
De Tour de France won hij al, in 2019, en het afgelopen kalenderjaar wil Egan Bernal zo snel mogelijk vergeten. De Colomobiaanse renner kijkt uit om te debuteren in de Giro d’Italia.