Complete chaos in de Tour: Merlier sprint naar winst en Van der Poel blijft leider
Tim Merlier heeft de derde etappe in de Tour de France gewonnen. In een door valpartijen ontsierde sprintvoorbereiding was de ploeggenoot van Mathieu van der Poel - die leider blijft - uiteindelijk de snelste. Caleb Ewan en Peter Sagan kwamen in volle sprint hard ten val. Ook Primoz Roglic smakte eerder tegen het asfalt, verloor 1.21 minuut en maakte zo de rampdag van Jumbo-Visma compleet.
Na twee spectaculaire etappes met aankomsten heuvelop waren ditmaal de sprinters aan zet. Met Van der Poel in de gele leiderstrui ging het peloton om 13.10 uur van start en duurde het in tegenstelling tot voorgaande dagen niet lang totdat de kopgroep van de dag was gevormd. Ide Schelling voltooide een hattrick door opnieuw mee te zitten. Zijn eindstreep lag halverwege de etappe op de Côte de Cadoudal, de eerste van twee beklimmingen.
Rampdag Jumbo-Visma
Een regelrechte rampdag voor Jumbo-Visma. Robert Gesink moest de strijd na een val staken en ook de klassementsmannen van de ploeg kwamen ten val. Tourfavoriet Primoz Roglic verloor zelfs meer dan een minuut op zijn concurrenten.
Schelling pakte het enige puntje op de klim van vierde categorie en liet zich vervolgens weer terugzakken in het peloton, in de wetenschap dat hij de bolletjestrui weer had heroverd. Een dag eerder was hij de leiding in het bergklassement nog kwijtgeraakt aan Van der Poel, maar mocht hij als nummer twee wel in de bolletjestrui van start gaan. Aan één punt had hij genoeg om als enige aan de leiding te gaan.
Beluister hieronder de nieuwe aflevering van onze podcast In Het Wiel.
Schade bij favoriet Thomas
Onderweg vond er vervolgens een merkwaardig en ongelukkig moment plaats. Met nog 144 kilometer te gaan smakte Geraint Thomas na een verkeersdrempel tegen het asfalt en nam hij in zijn val Robert Gesink mee. Tourfavoriet Thomas kon zijn weg ondanks een - zo leek het - schouderblessure vervolgen, terwijl het einde verhaal was voor Gesink. Zijn ploeg liet weten dat bij de Achterhoeker het gewricht tussen schouderblad en sleutelbeen is ontwricht door de val. Een flinke aderlating voor Jumbo-Visma dat met zeven renners verder moet.
Meer over de chaos in de Tour
• Verontwaardigde reacties: ‘Straks vallen er nog doden’
• Roglic opgelucht: ‘Overal verwondingen, maar niets gebroken’
• Caleb Ewan breekt sleutelbeen na valpartij in volle sprint
• Voor Cees Bol kwamen de valpartijen niet als een verrassing
Het bleef wat pech betreft voor Jumbo-Visma niet bij het uitvallen van Gesink. Nadat David Gaudu en Miguel Angel Lopez op tien kilometer van de meet vielen, ging daarna bijna de hele ploeg van Jumbo-Visma tegen de grond op de smalle Bretonse wegen.
Steven Kruijswijk en Primoz Roglic moesten in de achtervolging en een achterstand van een minuut goed maken op het peloton. Ondertussen bleef het niet bij die valpartijen, want ook Jack Haig en Arnaud Démare kwamen even later hard ten val. Ook Tadej Pogacar was bij die val betrokken. Hij verloor uiteindelijk 26 seconden.
Ondanks alles draaide het vooraan op een sprint uit en ook daarin werd gevallen. Merlier werd door zijn ploeggenoot Philipsen goed op gang gebracht. Sagan zat in het wiel van Merlier, maar zag in de laatste honderden meters in een flauwe bocht naar rechts Ewan onderdoor duiken. De kleine Australiër raakte de controle over zijn fiets kwijt, viel met een topsnelheid hard neer en nam Sagan in zijn val mee. Merlier bleef overeind en boekte voor zijn ploeg- en landgenoot Philipsen de mooiste overwinning uit zijn carrière. Bouhanni eindigde daarachter als derde.
Bekijk hieronder de reactie van ploegleider Frans Maassen over de rampdag voor Jumbo-Visma.
Geel Van der Poel
Van der Poel bereikte heelhuids de finish op de zevende plek en blijft drager van het geel. DSM-sprinter Bol finishte als achtste. Roglic passeerde op 1.21 minuut van de ritwinnaar de finishlijn. Hij kan opgelucht ademhalen en heeft niets gebroken.
Bekijk hieronder de terugblik van In Het Wiel en nog meer video's vanuit de Ronde van Frankrijk.
Bekijk hieronder nog meer foto's van de derde etappe.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM23
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen. -
PREMIUM
Adrie en Corinne zien zoon Mathieu van der Poel in een weiland naar geel ‘vliegen’
Vader Adrie en moeder Corinne stonden met z’n tweetjes in een weiland boven op de Mûr van Bretagne. In de verte zagen ze hun jongste zoon Mathieu in een gele trui op het podium staan. -
Video
Magistrale Van der Poel knalt naar dagzege én geel op Mûr de Bretagne
Mathieu van der Poel heeft in de tweede etappe van de Tour de France de dagzege én de gele trui gegrepen. De Nederlander van Alpecin-Fenix viel aan op de slotklim van de Mûr de Bretagne en hield solo stand. Van der Poel, debutant in de Ronde van Frankrijk, neemt het geel over van Julian Alaphilippe. -
Dit zijn de goedkoopste auto's voor private lease
Met private lease kun je voor een vast bedrag in een gloednieuwe auto rijden. Nagenoeg alles is inbegrepen: of het nu wegenbelasting, de verzekering, onderhoud of pechhulp is, je hoeft er niet over na te denken. Dit zijn de goedkoopste modellen. -
Buitenlandse media lyrisch over Mathieu van der Poel: ‘Dit was buitenaards’
Mathieu van der Poel wordt na zijn waanzinnige stunt in de tweede etappe van de Tour de France ook in de internationale media met lof overladen. De geëmotioneerde Nederlander pakte de ritzege én de gele trui en eerde daarmee zijn in 2019 overleden grootvader Raymond Poulidor.
-
PREMIUM
Geel Van der Poel ultieme ode aan opa Poulidor: ‘Ik stel me voor dat hij zo trots zou zijn’
De gele trui is al de mooiste van allemaal. Maar deze van Mathieu van der Poel is de overtreffende trap. De ultieme ode aan zijn opa Raymond Poulidor. Verslag van zijn ultieme dag in de Tour de France. -
-
-
PREMIUM
Jumbo-Visma-directeur Zeeman wil rigoureuze oplossing na valpartijen in Tour
De start van de Tour de France werd ontsierd door de massale valpartijen. Tijd voor een rigoureuze oplossing zegt Merijn Zeeman, sportief directeur van Jumbo-Visma. ‘Het publiek moet achter de hekken.’ -
PREMIUM
Gewaagde Tourcoup Van der Poel past in rijtje met spektakelzeges
Mathieu van der Poel wint vaak, veel en het liefst op grootse wijze. ‘MVDP’ op een fiets, dat is alles of niets. Zijn zege en de gele trui op de Mûr-de-Bretagne vormen het nieuwste bewijs. ,,Ik wist dat dit mijn laatste en enige kans was.’’