Utrecht is dé fietsdeelstad van Nederland en dus worden er extra fietsen aangeboden op de stations
Ook in Utrecht komt er steeds meer ruimte voor deelfietsen. We kenden de ov-fiets natuurlijk al, maar op steeds meer plekken duiken nu ook de oranje tweewielers van de het Deense bedrijf Donkey Republic op. Sinds deze week zijn die fietsen onder andere bij Utrecht Centraal te vinden.
De gemeente Utrecht is in april een proef gestart met 460 fietsen van het Deense bedrijf Donkey Republic. Die duurt een jaar, maar is nu – na zeven maanden – al zo populair dat de gemeente besloot om de fietsen vanaf deze week ook op de stations Utrecht Centraal, Utrecht Lunetten, Utrecht Zuilen en Vaartsche Rijn aan te bieden.
,,Je begint natuurlijk vanaf nul, bekendheid moet groeien. Maar we zien het aantal gebruikers nu elke maand stijgen”, zegt Matthijs Keuning, woordvoerder van de gemeente Utrecht. In augustus gebruikten 900 mensen een stalen ros van Donkey Republic. Deze maand waren dat er al 1100.
Vijf miljoen ritten
Samen met Amsterdam is Utrecht dé fietsdeelstad van Nederland, zegt NS-woordvoerder Geert Koolen. In beide steden staan tweeduizend blauw-gele tweewielers, die dagelijks allemaal worden gebruikt. Ter vergelijking: in Den Haag gaat het om duizend stuks en in Rotterdam slechts om 750. Dit jaar verwacht NS landelijk meer dan vijf miljoen ritten op de ov-fiets. ,,Dat is 20 procent groei.”
In veel andere steden zijn andere deelfietsen ook al heel populair, maar in Utrecht komt het fenomeen net pas op. Zo kent Utrecht naast de ov-fietsen en Donkey Republic ook de ‘campusbike’. Die laatste telt volgens woordvoerder Keuning eigenlijk niet mee. ,,Die is alleen voor medewerkers en studenten. Dat is dus geen openbaar systeem als Donkey of de ov-fietsen. In Utrecht hebben we er dus eigenlijk 2,5.”
We zien het aantal gebruikers nu elke maand stijgen
New York
Het concept van deelfietsen komt uit het buitenland, stelt Keuning. Daar wordt het veel gebruikt. In Nederland was er echter al een fietscultuur, waardoor mensen een eigen fiets hebben. Daardoor is het hier nog niet zo groot als bijvoorbeeld in New York. ,,Maar het is hier ook handig, als je in een stad bent waar je zelf niet woont, als verlenging van je treinreis. We zoeken nu of er een andere doelgroep op Donkey afkomt dan op de ov-fietsen.”
De gemeente brengt dit jaar niet alleen de animo en de doelgroep in beeld, ook wordt onderzocht of de deelfietsen overlast veroorzaken. In 2017 werd Amsterdam namelijk in korte tijd overspoeld door deelfietsen, waarna de stad ze in de ban deed. De hoofdstad geeft de deeltijdfiets nu toch een herkansing, maar wel onder toeziend oog van de gemeente.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
quiz
Goed opgelet afgelopen week? Doe dan de Utrechtse nieuwsquiz!
Hoe goed heb jij deze week het nieuws uit Utrecht gevolgd? Speel de quiz en test je kennis met 7 vragen.Utrecht -
Opspattend water, zwetende roeiers: het is weer tijd voor de grachtenrace door Utrecht
Het is altijd weer spectaculair: opspattend water en zwetende roeiers die uit alle macht aan de riemen trekken. Op zaterdag 8 april is het weer te zien tijdens de 20ste editie van de Utrechtse grachtenrace ronDom.Utrecht -
PREMIUM
‘Ga niet met de hogedrukspuit over het terras met groene aanslag’
Last van algen op tegels, schutting en bloempotten in de tuin? Wacht even met de hogedrukspuit, zegt hovenier Bert Moelee van De Tuinexpert. Hij heeft een betere oplossing. -
PREMIUMVIDEO
Drie manieren om je fiets weer terug te vinden in de grootste fietsenstalling ter wereld
Je fiets een plekje geven én onthouden waar hij staat. Dat is nog best een uitdaging in de grootste fietsenstalling ter wereld. Maar Utrechters zijn na drie maanden aardig bedreven in het terugvinden van hun stalen ros onder het Stationsplein van Utrecht CS. Dit zijn hun trucs. -
Meer knaloranje deelfietsen bij stations en in fietsenstallingen Utrecht
Treinstations en fietsenstallingen bij stations in Utrecht krijgen de komende weken deelfietsen. Het bedrijf Donkey Republic plaatst er bij elk station ongeveer twintig.
-
PREMIUM3
Open Huizen Dag: zo prik je door de verkooptrucjes heen
Wil je meerdere huizen die in de buurt te koop staan bekijken? Dat kan op 1 april tijdens de Open Huizen Dag van NVM. Met de tips van Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis ga je goed voorbereid op huizenjacht. -
-
-
PREMIUM
Imraan is de enige die met voorkeurstemmen is gekozen in provincie Utrecht: ‘Leven op z’n kop’
Hij kan het nauwelijks geloven, maar Imraan El Hamdaoui (28) gaat aan de slag als Statenlid in de provincie Utrecht. De GroenLinkser is als enige in de provincie met voorkeursstemmen gekozen, al stond hij bepaald niet bovenaan de kieslijst.Utrecht -
eigen tuin eerst
Plant nu een vlinderstruik in je tuin voor meer bijen en vlinders
Meer vlinders in je tuin? Met een paar vlinderstruiken heb je dat zo voor elkaar. Nu is de ideale tijd om ze te planten. Tuingoeroe Romke van de Kaa heeft een paar mooie exemplaren voor je uitgezocht.
In samenwerking met indebuurt Utrecht