Villabewoners verbijsterd over bouwplannen Bilthoven: ‘Een compleet bos gaat plat’
UpdateBewoners in De Bilt, Bilthoven en Groenekan zijn zich rot geschrokken van de 13 geplande woningbouwlocaties die de gemeente vrijdag bekendmaakte. In Bilthoven-Noord is de klap het hardst aangekomen. In de villawijk moet een compleet bos aan de Bachlaan plat voor woningbouw. In Groenekan dreigt het einde voor het parkbos aan de Vijverlaan.
Bewoners kondigen op grote schaal verzet aan. Vanavond zijn op tal van plekken bijeenkomsten van boze en ongeruste bewoners. In de Bachlaan, het Biltsche Meertje, de Rembrandtlaan, de Henrica van Erpweg, de Vijverlaan in Groenekan, de Sperwerlaan; overal is het nieuws ingeslagen als een bom.
,,We hebben er niet van geslapen”, zegt Karin van de Griendt, bewoonster van de Bachlaan in Bilthoven-Noord. ,,We waren verbijsterd toen we de bouwlocaties zagen. Ze willen een van de meest karakteristieke bossen van Bilthoven kappen voor 34 woningen. We geloofden het eerst niet, maar het staat er helaas echt.”
Kappen
Het Bachbos is ontegenzeggelijk een icoon van Bilthoven. Het bos van ruim een hectare is omgegeven door een cirkelvormige weg. Daaromheen liggen villa’s. ,,Kinderen uit de wijde omgeving spelen hier. Het is een heerlijk wandelgebied en in de zomer houden we hier het Bachconcert”, zegt bewoonster Van den Wijngaard. ,,Daarbij kun je toch niet geloven dat ze in deze tijden van de stikstofdiscussie en het klimaat een bos gaan kappen? Er staan 161 beschermde vliegdennen in dit bos. En waar moet het verkeer naartoe als hier straks een nieuw wijkje komt?”
Even verderop bij het Biltsche Meertje en het Rembrandtplein zijn de bewoners ook verbijsterd. Vanavond is er crisisoverleg in de Theresiaschool. Bewoners van Bilthoven-Noord steken de koppen bij elkaar om een vuist te maken tegen de voorgenomen bouwplannen. Ook in de Henrica van Erpweg zijn bewoners boos. Daar wordt, als het aan de gemeente ligt, het enige speelveldje van de buurt volgebouwd. In Groenekan zijn bewoners verbijsterd dat het parkbos Voordaan aan de Vijverlaan is aangewezen als woningbouwlocatie. Donderdagavond mogen de bewoners op het gemeentehuis inspreken. Later deze maand zal de gemeenteraad zich over de plannen uitspreken.
Amsterdam gaat toch ook het Vondelpark niet volbouwen?
Website
De dertien woningbouwlocaties voor 450 sociale-huurwoningen stonden vrijdag op de website van de gemeente De Bilt, waarna meteen op even zoveel plekken onrust uitbrak. Verantwoordelijk wethouder Dolf Smolenaers (D66) beargumenteerde zijn keuze als volgt. ,,De woningnood is hoog. De wachtlijsten voor sociale-huurwoningen zijn lang en koopwoningen worden steeds duurder. Veel mensen raken tussen wal en schip.‘’
,,Ouders zien het aan hun kinderen, die vaak geen woning kunnen vinden. Ook hebben ouderen een andere woonbehoefte en willen ze een woning die bij hen past. Het belangrijkste is dat we nu gaan bouwen. Want de gemeente is er niet alleen voor de mensen die zich gelukkig prijzen met een mooi huis, maar ook voor diegenen die dat nu nog moeten missen. Daarom ligt er nu een samenhangend pakket om de woningmarkt een impuls te geven.”
Ophef
Dat zijn keuze tot ophef zou leiden, vermoedde hij al. Dolf Smolenaers. ,,Sommige mensen zullen niet blij zijn dat er nieuwe huizen komen op een stukje gemeentegrond bij hen in de buurt. Dat begrijp ik heel goed. Het gaat immers om ingrepen in de eigen straat of buurt. De bouw van nieuwe woningen kan ook ruimte scheppen voor investeringen in de buurt, het groen of de bescherming tegen klimaatverandering; een goed moment om daar ook samen mee aan de slag te gaan.”
De eerste motie tegen het plan is inmiddels al ingediend. Peter Schlamilch, fractievoorzitter van Forza De Bilt, spreekt van een bizar plan. ,,We zijn nu echt volkomen gek geworden. De woningbouwambities van VVD, GroenLinks, D66 en CDA vernietigen de dorpse kwaliteiten. Amsterdam gaat toch ook het Vondelpark niet volbouwen?” Forza wil dat dit plan van tafel gaat en dat de Schapenweide wordt aangewezen als grote bouwlocatie. ,,We hebben naast het RIVM nog 25 vrije voetbalvelden liggen. Maar ja: dat moet van de coalitie een chemisch industrieterrein worden”, doelt Schlamilch op de beoogde uitbreiding van het Science Park Bilthoven.
Een overzicht van de locaties is te vinden op www.debilt.nl/woningbouw.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Gratis reis naar Thailand? ‘Leuk, maar niet tijdens bloemencorso’: jong en oud bouwt in Leersum
Wie denkt aan het bloemencorso van Leersum, denkt wellicht dat het een tijdverdrijf voor oudere mensen is. Maar ook jonge inwoners van het Heuvelrugdorp knutselen fanatiek mee. Gerrit van Doorn (71) is al meer dan vijftig jaar bij het corso betrokken. Niels Roubos is met zijn 16 jaar juist nog een jonkie. Beiden willen nog jaren bouwen, want het corso, dat willen ze niet missen. -
PREMIUMKoken & Eten
Blijft bier beter in blik of in glas? En hoe tap je een perfecte pint? Expert geeft haar beste tips
Hoe tap je een perfect biertje? En als je geen tap hebt: hoe kan je je bier het best in een glas schenken zodat je een mooie schuimkraag krijgt? Waarom is een schuimkraag zo belangrijk?De Vlaamse biersommelier Sofie Vanrafelghem geeft de antwoorden op de Dag van het Bier. -
PREMIUM
Nationaal watertekort: ‘Je hoeft niet je hele tuin te sproeien om je tuin te redden’
Door de aanhoudende droogte heeft Nederland officieel een watertekort. We moeten dus zuiniger omgaan met ons drinkwater. Maar we willen niet dat onze tuinplanten bij bosjes neervallen omdat het zo droog is. Toch hoef je niet elke avond met de tuinslang, gieter of sproeier in de weer, zeggen deskundigen. ,,Dan ben je vooral bezig je tuin in leven te houden. Maar dat hoort Moeder Natuur zelf te doen.’’ -
Zo weet je of de airco van je auto aan onderhoud toe is
De airconditioning in je auto draait bij deze zomerse temperaturen overuren en is daardoor eerder toe aan onderhoud. Maar hoe weet je precies wanneer het tijd is om je airco bij te laten vullen? -
PREMIUM
Tientallen vrijwilligers met warmtecamera’s en speurhonden op zoek naar Milo: ‘We hebben goede hoop’
Misschien was het een haas, misschien was het een loops teefje. Wat het ook was, in de bossen bij Austerlitz ging hond Milo er vól achteraan. Dat was afgelopen woensdagochtend om elf uur. Sindsdien zijn tientallen vrijwilligers elke dag weer op zoek naar de jonge Australian Shephard. Daarbij zetten ze warmtebeeldcamera’s, wildcamera’s en speurhonden in.
-
PREMIUMKoken & Eten
Radioman én cocktailliefhebber Jurgen van den Berg deelt toptips: ‘Cocktail is schilderijtje van vloeistoffen’
-
Villawijken Bilthoven worden volgebouwd met tientallen woningen
Om de komst van 845 woningen mogelijk te maken, heeft de gemeente De Bilt 13 locaties aangewezen waar gebouwd kan worden. Daarbij worden dure villawijken in Bilthoven-Noord niet gespaard. Op de iconische Bachlaan worden 34 woningen gebouwd en het Biltsche Meertje wordt volgebouwd met 24 woningen. Op de Algemene Begraafplaats is ruimte ingetekend voor 42 woningen. -
PREMIUM
De hete en droge zomer is goed nieuws voor wijnliefhebbers: Utrecht heeft straks échte stadswijn
In samenwerking met indebuurt Utrecht