ASML in Veldhoven op aandelenbeurs duurder dan ooit
VELDHOVEN - Even tikte de beurskoers van ASML dinsdag de 300 euro aan en hiermee bereikte het bedrijf zijn hoogste waarde ooit. Midden in de coronacrisis lijkt het vertrouwen in de chipmachinefabrikant onaantastbaar.
Tien keer de bruto winst is voor taxateurs vaak het uitgangspunt bij de waardebepaling van een bedrijf. Dat zou voor ASML grofweg 52 miljard euro betekenen. Maar aandeelhouders hadden dinsdagochtend 300,30 euro over voor een aandeel en dat betekent een beurswaarde van 127 miljard euro. De Veldhovense chipmachinefabrikant is de korte dip na het begin van de coronacrisis -de koers daalde op 18 maart naar 186 euro- weer helemaal te boven.
Dat is opvallend in een tijd waarin zwartgallige voorspellingen worden gedaan over de economie als gevolg van de coronacrisis. Andere hightech bedrijven zoals Philips en Besi laten een soortgelijk beeld zien, hoewel zij de koers van begin dit jaar nog niet evenaren. Dat geldt ook voor internationale hightech beursfondsen als Apple, Google en Microsoft.
Aanzwengelend effect op chipindustrie
Het beeld is dat de hightech industrie, vooral die gericht is op chips en computers, zich aan de coronacrisis onttrekt. Sterker nog, deze wereldwijde crisis heeft een aanzwengelend effect op de chipindustrie. Volgens beursanalist Jos Versteeg, die onder meer ASML op de voet volgt, komt dat onder mee omdat bedrijven hun computerdiensten onderbrengen bij bedrijven met datacentra, ook wel de cloud genoemd. „Die trend was er voor de crisis al omdat het flexibeler en goedkoper werkt en mogelijkheden zoals big data analyse met zich mee brengt. Door de coronacrisis en het vele thuiswerken is het belang van die voorzieningen alleen maar gegroeid. Ook het mobiele netwerk 5G lijkt daarom te versnellen. Het zorgt voor een enorme toename van de vraag naar hoogwaardige chips en geheugenchips voor onder meer datacentra.”
Veilige haven voor beleggers
Versteeg noemt het ‘bizar’ dat wat vroeger zo'n hevig variërende markt was nu de veilige haven voor beleggers lijkt. „Er zijn delen van de chipmarkt, zoals die voor auto's, die het slecht doen en ook smartphones zullen misschien minder verkocht worden. Daar staat tegenover dat chipbedrijven, met als grote groeier China, blijven investeren en ze willen allemaal de nieuwste chipmachines van ASML.”
Een hoge beurswaarde geeft slechts hoop op hoge omzetten weer en is nog geen garantie daarvoor. Wel is het een opsteker voor ASML, zijn vele toeleverende bedrijven en de hele economie in de regio. In Zuidoost-Brabant vormen de hightech bedrijven immers de ruggengraat van de economie.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Eén goede vraag helpt handballer Luuk Santing nog steeds verder: ‘Het blijft een gevoelige sport’
Veldhoven -
PREMIUMDuo-interview
De ‘moeilijkste baan in het profvoetbal’ is voor FC Eindhoven-held Borgmans nu even de allermooiste
Hij staat ineens in de schijnwerpers, en veel belangrijker nog: onder de lat bij FC Eindhoven. Jort Borgmans (20) wachtte bijna twee jaar op deze nieuwe kans, en worstelde onderweg met zichzelf en met zijn rol als tweede doelman: ,,Elke avond als ik thuiskwam, was er teleurstelling. En dat zo’n tachtig wedstrijden lang.”Eindhoven -
PREMIUM
Meehelpen op de zorglocaties: ‘Sommige dingen kunnen we niet oplossen met professionele zorg alleen’
EINDHOVEN - Om zich voor te bereiden op de zorgkloof die nadert doet Vitalis een oproep aan familie en mantelzorgers om extra te helpen met zorg aan hun naasten. Maar hij is niet alleen uit nood geboren, benadrukt Vitalis-bestuurder Inge Fleischeuer.Eindhoven -
PREMIUMEnergierekening
Harmen: ‘Mijn huis had energielabel C, maar dat was misschien een beetje optimistisch’
Harmen Visser (28) uit Eindhoven heeft twee verschillende energiecontracten omdat dit voor hem voordeliger is. Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. -
PREMIUM
Ergon Wasserij gaat in Veldhoven samen met Cleanlease 40.000 kilo vuile was per week wassen
EINDHOVEN/VELDHOVEN - Cleanlease, de wasserij voor ziekenhuizen, zorginstellingen en vakantieparken, sluit zijn vestiging in Eindhoven en brengt zijn activiteiten onder in de nieuwe wasserij van sociaal werkbedrijf Ergon in Veldhoven. Beide ondernemingen hebben donderdag een langjarige samenwerking aangekondigd.Veldhoven
-
PREMIUM
PSV krijgt opnieuw enorme vraagprijs voor Branthwaite te horen, langer verblijf hoogst onzeker
Eindhoven -
-
-
PREMIUM84
Gewone fiets bijna twee keer zo gezond als e-bike: zoveel calorieën verbrand je per uur
Drie op de tien Nederlanders rijden inmiddels op een elektrische fiets. Ook relatief jonge fietsers zijn overstag. Is dat nou goed nieuws? Want trappen met ondersteuning is toch lang niet zo gezond als jezelf verplaatsen op een gewone fiets? De Fietsersbond en een bewegingswetenschapper zetten op een rij wat de verschillen zijn. -
PREMIUM
Subsidie om je huis te verduurzamen? Super lastig. Met deze tips lukt het hopelijk wel
Een op de drie huiseigenaren krijgt het niet voor elkaar subsidie aan te vragen voor het verduurzamen van de eigen woning. Het hele aanvraagproces voor de Investeringssubsidie voor duurzame energie (ISDE) is voor veel huiseigenaren onbegrijpelijk, ontoegankelijk en zeer tijdrovend. Met deze tips wordt het iets eenvoudiger.