Jan Leijten werkte een jaar lang aan lijvig fotoboek over Oerle en omgeving
VELDHOVEN - Een jaar lang fotografeerde Jan Leijten (71) zijn geboortedorp Oerle. Het resultaat is een stevig boekwerk van bijna 3 kilo, met daarin foto’s tot wel 70 centimeter breed.
De Oerlenaar legde het jaar 2021 vast, dat begon en eindigde in een lockdown. ,,Mensen gingen meer wandelen en fietsen. Zo ontdekten ze hun eigen omgeving. Op deze wijze is ook dit boek tot stand gekomen.”
Meestal gaan we wandelend op pad, dan zie je tien keer meer dan op de fiets
Nadat Jan en Ellie Leijten in januari 2020 stopten met Tijdloos, hun zaak in woninginrichting, besloten ze te gaan wandelen en fietsen. ,,We moeten bewegen op onze leeftijd. Meestal gaan we wandelend op pad, dan zie je tien keer meer dan op de fiets.”
In zijn studententijd bezorgde Leijten op zaterdag brood vanuit de bakkerij die zijn ouders indertijd in Oerle hadden. ,,Dat deed ik in Oerle en de acht gehuchten: Berkt, Halfmijl, Hoogeind, Scherpenering, Toterfout, Vliet, Zandoerle en Zittard. Binnen dit gebied heb ik van januari tot en met december 2021 foto’s gemaakt.”
Positieve reacties
In december 2020 ontstond het idee om een jaarboek te gaan samenstellen. ,,Ik maakte eerder al foto’s, waarvan er een aantal in de rubriek Mijn ED van deze krant hebben gestaan. Daarop kreeg ik veel positieve reacties.”
Foto’s maakt hij met zijn smartphone of een compactcamera. ,,Het toestel maakt de foto niet, maar degene die het toestel bedient. Het gaat om het zien. Als ik iets interessants zie, ga ik erop af.” Het gevoel voor kleur en compositie van de woninginrichter zie je terug. Ook foto’s op tegenover elkaar liggende pagina’s zijn qua kleur in balans.
Het was voor mij een prima tijd om de serene rust van ons dorp vast te leggen
De achtergrondkleur van de bladen van 29 bij 39 centimeter koos Leijten passend bij de sfeer van de foto’s. Hij legde zelden mensen vast. ,,Corona beperkte de bewegingsvrijheid. Het was voor mij een prima tijd om de serene rust van ons dorp vast te leggen.” Het boek is gelardeerd met gedichten van zijn hand, passend bij het moment dat hij de foto maakte.
Van maand tot maand
In het boek komt Oerle en het buitengebied van maand tot maand voorbij. Bij elke maand staan wat wetenswaardigheden over de maand, het weer en de coronasituatie van dat moment. ,,Je ziet precies wat de regering maandelijks over de coronacrisis heeft besloten.”
In januari 2021 begon hij met het samenstellen van het boek op een Macbook. Iedere maand breidde hij dat vervolgens uit. Zijn favoriet siert de cover. ,,Die maakte ik op 22 december in de ochtend. Het is een wintertafereel van de vogelakker aan de Heikantsebaan.”
De tekst gaat verder onder de foto
Een jaar fotograferen leverde hem meer op dan het boek. ,,Er is veel wat ik nog niet kende, zoals de ongereptheid van het achterland van Oerle. Er is zoveel rust en mooie natuur.”
Nadat Leijten dertig jaar geleden de film Het kerkdorp Oerle maakte, ligt er nu een lijvig boek. Liefhebbers kunnen een exemplaar van Oerle en de acht gehuchten bestellen via jan.leijten@live.nl. ,,Het is vooral interessant voor natuurliefhebbers en nieuwkomers in Oerle.” Het 120 pagina’s tellende boek bevat 250 kleurenfoto’s die zijn afgedrukt op een hoge kwaliteit papier in hoogglans. Een exemplaar kost 190 euro. Leijten: ,,Ik verdien er niets aan, het is de kostprijs.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Zorgen bij nieuw Veldhovens gemeentebestuur: ‘Groei begint te schuren’
VELDHOVEN - Een jongerenraad, zonnepanelen op zoveel mogelijk daken, geen fietspad door het Vogelzangpark, hoogbouw langs de ‘stedelijke assen’ en geen automatische verhoging van het ozb-tarief voor financiële tekorten. -
De zin en onzin van een digitaal notitieblok
Ze duiken steeds vaker op, digitale notitieblokken: tablets puur om aantekeningen op te maken. Waarom kan dit handiger zijn dan pen en papier? -
PREMIUMmantelzorg
‘Ik heb het idee dat ze het op mijn werk zien alsof ik twee extra vrije dagen heb’
Werk combineren met de zorg voor een van je ouders of kind, veel Nederlanders doen het. Makkelijk is het allesbehalve. 10 procent van de werkende mantelzorgers denkt na over stoppen met werken. Wat kun je doen om het vol te houden? -
PREMIUM
Veldhovense vrienden schudden elf uur lang handen voor een hulphond: ‘Bij het toilet bleef de ander om het hoekje staan’
VELDHOVEN - Soms was het best lastig, en het was ook wel raar om elkaar na elf uur onafgebroken handen schudden los te laten. Maar voor een goed doel moet je wat over hebben, vinden Sarike Beuk en Tristan uit Veldhoven. -
‘Ons streven is om zoveel mogelijk op het personage te lijken’, legt Star Wars-cosplayer Göksen uit
VELDHOVEN - Enkele tientallen cosplayers vonden zondag de weg naar Veldhoven voor Kaminoke: het eerste cosplay-evenement van de Veldhovense Jamie van Haaren (22).
-
Scooterrijder rijdt tegen paal in Veldhoven, gewond naar het ziekenhuis
VELDHOVEN- Een scooterrijder raakte in de nacht van zaterdag op zondag van de weg aan de Libra in Veldhoven en reed tegen een paal. Daarbij raakte hij gewond en werd met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. -
Veertig jaar positief-kritisch elkaars foto’s bekijken
VELDHOVEN - Nu Fotogroep Veldhoven haar veertigjarig jubileum viert, viert ze ook dat ze na twee jaar eindelijk weer een expositie kan houden. In 2020 organiseerde de groep een digitale expositie. Dit weekend zijn de werken van haar 32 leden weer live te zien. -
PREMIUM
De rentes gaan weer omhoog, wat betekent dat voor ons spaargeld?
De tijd van negatieve rentes lijkt voorbij. Wereldwijd moet weer betaald worden voor geleend geld. Wie profiteert daarvan en wie betaalt de rekening? Vier vragen over de stijgende rente.