Jongeren: aansluiting op arbeidsmarkt moet beter
De aansluiting op de arbeidsmarkt voor studenten moet beter. Dat vinden jongerenorganisaties die vandaag een zogenaamde visiebrief aanbieden aan de Tweede Kamercommissies van Sociale Zaken en Onderwijs.
Studenten moeten aan toenemende eisen voldoen vanuit de arbeidsmarkt. Dat zegt Tom van den Brink, voorzitter van het ISO (Interstedelijk Studenten Overleg). Alleen een studie en misschien een relevante bijbaan is niet meer voldoende. Vaak wordt er gevraagd om stages, bestuurservaring of moeten studenten een periode in het buitenland doorgebracht hebben. ,,Nu ondernemen studenten zelf veel extra activiteiten om aan die vraag te voldoen. Omdat ze dat buiten het curriculum doen, zorgt dat voor meer druk bij hen."
De arbeidsmarkt vraagt om professionals die breed zijn opgeleid en meer moeten kunnen dan maar één ding. Functies worden steeds complexer. ,,Onderwijsinstellingen zouden verantwoordelijkheid moeten nemen om daar begeleiding in te bieden, de overheid zou ze hier in moeten aansporen”, aldus Van den Brink. Hij trekt samen met De Nationale Jeugdraad (NJR), CNV Jongeren, UniPartners, Integrand en VCP Young Professionals, aan de bel. ,,Voor die diversiteit aan activiteiten zou binnen het curriculum meer aandacht moeten zijn.”
Oplossing
De jongerenorganisaties hopen dat universiteiten en hogescholen – in samenwerking met de arbeidsmarkt – gaan nadenken over de inrichting van het onderwijs en de aansluiting op de arbeidsmarkt. ,,Dat kan enerzijds door flexibeler onderwijs waarbij studenten studiepunten kunnen krijgen voor activiteiten buiten het vaste programma. Anderzijds moet je als opleidingsinstituut ook studenten voorbereiden op wat de arbeidsmarkt vraagt, namelijk meer competentiegerichte vaardigheden.”
Als het aan de organisaties ligt, gaan onderwijsinstellingen op lange termijn begeleiding aanbieden, inclusief ondersteuning na het afstuderen. Zo pleiten ze onder andere voor een centraal aanspreekpunt bij iedere instelling en hopen ze dat de ‘financiële drempel’ om terug te keren binnen het onderwijs wordt weggenomen. ,,Uiteindelijk is studeren onlosmakelijk verbonden met de toekomst en een loopbaan. Als onderwijsinstellingen daar niet op aansluiten, bestaat er kans dat je een gat krijgt tussen onderwijs en arbeidsmarkt. We moeten dus nadenken hoe we die relatie versterken”, aldus Van den Brink.
Lees de beste artikelen op het gebied van werk en carrière via onze wekelijkse nieuwsbrief!
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
'Ruim helft onze banen over 7 jaar door robots gedaan'
Meer dan de helft van al onze banen zal over minder dan 7 jaar overgenomen zijn door robots. Dat zegt het gerenommeerde World Economic Forum. ,,Mensen weten vaak niet hoe ze zich moeten bewapenen tegen de komst van machines", zegt Ton Wilthagen, hoogleraar arbeidsmarkt aan de Universiteit van Tillburg. -
Deze hippe sciencefiction-banen krijgen we er in de toekomst bij
Help! Een groot deel van de banen zoals we ze kennen, zullen op den duur verdwijnen dankzij artificiële intelligentie en automatisering. Daar kún je op anticiperen door een carrièreswitch te maken. Wat dacht je van nano bot engineer bijvoorbeeld, of gesprekspartner voor ouderen? -
Duurder tijdens levertijd: prijzen nieuwe auto’s blijven maar stijgen
Nieuwe auto’s zijn de afgelopen maanden rap duurder geworden, meldt dataleverancier Autotelex. Prijsverhogingen van vijf of zelfs tien procent zijn geen uitzondering en kunnen ook plaatsvinden ná het tekenen van het koopcontract. -
PREMIUM
Acute kiespijn ’s nachts? Dan kan je zomaar een flinke rit staan te wachten
Acute kiespijn of tandpijn? Tand afgebroken of een kroon eruit gevallen? Door personeelsproblemen bij spoedartsen moet je voor hulp buiten de reguliere openingstijden van de tandarts regelmatig steeds verder rijden. Het overkwam René Heus uit Apeldoorn. ,,Naar Deventer? Kan dat niet gewoon in Apeldoorn?” -
Energierekening
Ferdi: 'We hebben geen afwasmachine. Echt, klinkt raar hè? Ik zou niet weten waarom’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Ferdi Verberk (57) uit Sint Anthonis.
-
PREMIUM
David lokt zijn collega’s naar buiten met bijen, kippen en groen: ‘We bakken omeletten uit eigen tuin’
Een ecologisch paradijsje bij je kantoorpand. Het lijkt haast te mooi om waar te zijn, maar ondernemer David Roelofs (42) heeft het samen met zijn personeel voor elkaar gekregen. Groen, bijen en kippen hebben bij DAR Bouwadvies in Hendrik-Ido-Ambacht volop ruimte. ,,Na een afspraak kijk ik altijd even naar buiten.’’ -
'Er zijn genoeg mensen, maar ze hebben niet de juiste vaardigheden'
Zelfs ondanks de opkomst van kunstmatige intelligentie zijn er banen genoeg, schrijft Ben Rogmans. Toch trekt hij in zijn boek Geen paniek! aan de bel. ,,Het probleem is een mismatch tussen vraag en aanbod.” -
Hotel betaalt studieschuld van medewerkers: ‘Bij een voltijds dienstverband lossen wij per jaar 5000 euro af’
In de strijd om personeel heeft Postillion Hotels bedacht dat ze nieuwe medewerkers helpen bij het aflossen van hun studieschuld. De nieuwe parttime ontbijtmedewerker die de vestiging in Dordrecht zoekt, kan er bijvoorbeeld gebruik van maken. Voor ieder gewerkt uur maakt Postillion 2,50 euro over naar de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO).