Nieuwe Europese wetgeving schiet hopeloos tekort: 'Vrouwen hebben lang genoeg gewacht’
Nieuwe Europese wetgeving, bedoeld om beter zicht te krijgen op de loonkloof tussen man en vrouw, is zo beperkt dat twee derde van de Europese werknemers er buiten valt. In Nederland, aldus vakbondskoepel Etuc, is dat iets mínder dan twee derde.
De wetgeving schiet hopeloos tekort omdat de rapportageplicht enkel geldt voor bedrijven met meer dan 250 werknemers, aldus de vakbondskoepel. Twee derde werkt bij kleinere bedrijven. In Nederland zouden volgens cijfers van de Europese Commissie bijna 3,8 miljoen werknemers niet en ruim 2 miljoen werknemers wel onder de rapportageplicht vallen.
,,Corona maakte duidelijker dan ooit hoe essentieel werk, vooral door vrouwen verricht, wordt ondergewaardeerd. Verplichte loontransparantie zou een stevig middel kunnen zijn om die schandalige loonkloof van 14 procent te dichten. Maar de Commissie spaart kool en geit door met de mond de belangen van vrouwelijke werknemers te belijden en achter de schermen, onder druk van de bedrijfslobby, haar eigen regels af te zwakken”, aldus Etuc-topvrouw Esther Lynch.
Gelijk loon
Zij wil dat het Europese Parlement de Commissie corrigeert. ,,Te veel werkgevers kunnen anders mannen stiekem meer blijven betalen dan vrouwen terwijl zij hetzelfde werk doen. Het recht op gelijk loon mag niet afhankelijk worden van de grootte van het bedrijf waarvoor je werkt.”
Nederland springt er nog relatief gunstig uit. In Griekenland valt 88 procent van de werknemers buiten de rapportageplicht, in Italië, Letland, Litouwen en Cyprus is dat rond de 80 procent. Zelfs in Frankrijk, met het hoogste aantal werknemers in grote bedrijven, zou nog niet de helft onder de rapportageplicht vallen. ,,Loontransparantie was een van de grote beloften die deze Commissie bij haar aantreden deed, maar 460 dagen later zitten we met een wetsvoorstel dat ernstig tekortschiet”, aldus de spreekbuis van 45 miljoen werknemers in 39 Europese landen.
Lang genoeg gewacht
De Commissie zegt dat een drempel nodig is om werkgevers niet op kosten te jagen, maar de vakbondskoepel vindt dat geen argument: het eerste jaar is een werkgever er gemiddeld 315 tot 500 euro aan kwijt, de jaren daarna nog geen 100 euro. Lynch: ,,Het principe van gelijk loon staat in de Europese Verdragen sinds 1957. Vrouwen hebben lang genoeg gewacht.”
Bekijk de video’s over werk en carrière in onderstaande playlist:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
‘Toen mijn vrouw ziek werd, ontdekte ik pas hoeveel ze thuis deed’
Ze hadden afgesproken alles fiftyfifty te verdelen, toch kregen ze na de geboorte van hun kinderen ruzie over de taakverdeling. Ragna Heidweiller schreef er een boek over: In voor- en tegenspoed (maar alleen als jij de afwas doet). Haar partner Samuel Levie vertelt zijn kant van het verhaal. -
PREMIUMColumn
Het is niet haar leeftijd die de zoektocht naar een baan bemoeilijkt, maar haar mindset
Anne-Marije Buckens (34) heeft ruim tien jaar een bedrijf waarmee ze 50-plussers aan werk helpt. Ze schrijft over de mensen die ze ontmoette en aan werk heeft geholpen. -
PREMIUM
Youssf opende een Arabische supermarkt en droomt van uitbreiding: waarom er méér winkels bij komen
Steeds minder fysieke winkels? Nee hoor, er zijn voor het eerst in jaren weer zaken bijgekomen in het Groene Hart. Vooral winkels die eten en drinken verkopen poppen rap op. ,,We hebben ons door de coronatijd heen gegeten en gedronken.” -
Ongemak over donorconceptie van je kind? ‘Leg uit dat iedereen erbij hoort, ook de donor’
Ouders die een kind krijgen met hulp van een spermadonor kampen met psychosociale problemen wanneer zij onvoldoende steun en begeleiding krijgen als het kind er eenmaal is. Dit blijkt uit nieuw onderzoek van het Amsterdam UMC. Heterostellen, lesbische stellen en alleenstaande moeders lopen in de opvoeding regelmatig tegen dingen aan waarbij ze professionele hulp en contact met lotgenoten missen. -
Superbespaarder
Jasmina: ‘Door onze buffer hebben we het altijd gered en geen dag zonder eten gezeten’
Sommige mensen kunnen enorm goed met geld omgaan. Of ze nu veel of weinig hebben, ze zijn creatief en mét resultaat. Hoe doen ze dat toch? Elke week laten we hier een superbespaarder aan het woord. Deze keer Jasmina Borgeld (36), die van haar moeder leerde om creatief met geld te zijn.
-
Ongelijke verdeling werkuren mannen en vrouwen kost onze economie 10 miljard euro
Vrouwen besteden gemiddeld meer uur per week aan zorgtaken en het huishouden dan mannen, maar doen ook minder betaald werk. Wat zou het de Nederlandse maatschappij en economie opleveren als betaald en onbetaald werk wel gelijk verdeeld zou zijn? Het bruto binnenlands product zou ruim 10 miljard euro hoger zijn, blijkt uit nieuw onderzoek in opdracht van ABN Amro. -
Iemand moet het doen
Deurwaarder Mark: ‘Vroeger was het regelmatig: je hebt een huurachterstand, je wordt op straat gezet’
Werk kan niet altijd leuk zijn, maar waarom kiezen mensen voor het vak van ‘putjesschepper’, deurwaarder of overledenenverzorger? In deze reeks vertellen Nederlanders met zo’n baan over hun werk, waarom ze ervoor kozen en wat het zo interessant maakt. Vandaag: deurwaarder Mark Hafkamp (55). -
PREMIUMvraag & antwoord
Alles wat je (niet) wilt weten over de hybride warmtepomp
Wie vanaf 2026 zijn cv-ketel wil vervangen, moet een hybride warmtepomp installeren, zo maakte het kabinet vandaag bekend. Maar past een warmtepomp in elk huis, wat kost-ie en zijn er wel voldoende monteurs?