Steeds meer verzekeraars geloven in mindfulness bij burn-out
Mindfulness zweverig? Niet volgens de zorgverzekeraars. Vanaf 1 januari vergoedt VGZ mindfulness-trainingen in het aanvullende pakket en worden huisartsen door onder andere informatiebijeenkomsten gestimuleerd vaker mindfulness voor te schrijven.
Delen per e-mail
VGZ telt 2,1 miljoen verzekerden, waarvan meer dan driekwart een aanvullende verzekering heeft, en is daarmee de tweede zorgverzekeraar van het land. Vijf jaar geleden nam de verzekeraar bij beginnende burn-outklachten als eerste een vergoeding voor mindfulness-trainingen op. De mindfulness-trainingen worden bij verzekerden steeds populairder, merkt de verzekeraar.
Vanaf 1 januari worden de mindfulness-trainingen volledig vergoed bij licht-depressieve en burn-outklachten vanuit alle aanvullende pakketten. ,,We vinden dat dokters vaak onbewust te snel en te vaak medicijnen voorschrijven. Dat is niet goed voor mensen", zegt woordvoerder Dennis Verschuren.
Mindfulness is simpel gezegd een manier om je aandacht te trainen waardoor je stil staat bij wat er nu gebeurt. Het tegenovergestelde dus van handelen op de automatische piloot. Werknemers doen steeds meer aan mindfulness, constateert het Radboud Universitair Medisch Centrum. Zij zien ook dat door trainingen bij verschillende beroepsgroepen stress, angst en burn-outklachten verminderen. Verder zijn er volgens het academische ziekenhuis aanwijzingen dat mindfulness positieve effecten heeft op ons werken, zoals een hogere productiviteit, meer werkbevlogenheid en betere communicatie.
Univé
VGZ vergoedt jaarlijks een mindfulness-training tot 350 euro. Ook zusterorganisatie Univé vergoedt mindfulness, inmiddels zo'n drie jaar. Bij burn-outklachten wordt een training tot een zelfde bedrag vergoed. ZilverenKruis vergoedt mindfulness ook in de aanvullende verzekering, tot 250 euro. VGZ gaat niet alleen de trainingen vergoeden en huisartsen bijscholen, ze breiden ook hun mindfulness-app uit. ,,Het is een groeiend probleem dat mensen steeds meer onnodig medicijnen slikken en dat veel mensen uitvallen met een burn-out", zegt Verschuren. Natuurlijk scheelt het ook de zorgverzekeraar zelf geld, erkent hij. ,,Maar als mensen in de medische molen terechtkomen, kost dat de maatschappij meer geld, en zal dat uiteindelijk terug te zien zijn in de premie."
VGZ heeft ,,er geen business case op los gelaten of en in welke mate mindfulness het medicijngebruik gaat terugdringen". Verschuren: ,,We denken wel dat mindfulness daarbij helpt, en we denken ook dat huisartsen en onze klanten nog niet voldoende van mindfulness afweten. Daarom gaan we het stimuleren."
Lees de beste artikelen op het gebied van werk en carrière via onze wekelijkse nieuwsbrief!
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Psycholoog: 'Stress had een negatieve invloed op kwaliteit van mijn leven'
In Nederland heerst de burn-out epidemie, zegt psycholoog Thijs Launspach. Zijn boek ‘Fokking druk, het ultieme anti-stressboek’ komt deze week uit. -
'Thuis wachten tot je burn-out overgaat, is de slechtste optie'
Op de bank liggen en wachten tot je je energie weer terug hebt, lijkt dé manier om herstellen van een burn-out. Maar dat is het niet, zeggen experts tegen work-lifeplatform Intermediair. Sterker nog: ‘Het is vaak de allerslechtste optie.’ -
Nick (57) over zijn energierekening: ‘Ik heb er inmiddels een sport van gemaakt’
Hoeveel geld besteedt u aan energie in huis? Hoe probeert u de kosten in de hand te houden? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Nick de Graaf (57) uit Alphen aan den Rijn. -
Waarom het tijdens een wandeling wél lukt een goed gesprek te voeren
Na zó lang thuiswerken snak je zelfs naar die ene irritante collega. Gewoon om even te babbelen over iets anders dan werk. Maar hoe houd je contact met collega’s als zoveel mogelijk thuisblijven de norm is. Trainer en auteur Mirjam Wiersma helpt je de onderlinge band warm te houden. Vandaag: wandelen. -
PREMIUMInterview
Dit ondernemerskoppel werd groot met make-overs van Paleis Soestdijk en Westergasfabriek
Maya Meijer-Bergmans (75) gaf met haar man Ton Meijer enkele bekende monumentale plekken in Nederland een make-over, waaronder Paleis Soestdijk en de gebouwen rond de Westergasfabriek in Amsterdam. De gebouwen van de Westergas heeft het echtpaar uit Wassenaar, eigenaar van de MeyerBergman Erfgoed Groep, drie jaar geleden verkocht. Maar met name Maya bemoeit zich nog wel met de exploitatie.
-
Koken & eten
André van Duin steelt de show in Heel Holland Bakt: ‘Dit is meer een dood schildpadje’
Drie mannekes, drie vrouwkes. Dat zijn de zes overgebleven kandidaten zoals presentator André van Duin ze noemde tijdens de vijfde aflevering van Heel Holland Bakt. Gisteren keken er bijna 3,4 miljoen mensen naar de bakwedstrijd. -
Teams-bingo: welke types turf jij in je volgende videomeeting?
Psycholoog Thijs Launspach is stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk. Vandaag: videobelbingo -
PREMIUM
Hoge werkdruk: 1 op de 6 krijgt burn-outklachten
Veel mensen die werken klagen over hoge werkdruk. Uit cijfers van TNO blijkt dat bijna één op de zes werknemers kampt met burn-outklachten door te hoge werkdruk. Maar wat is dat eigenlijk? En wat kunnen we er zelf aan doen? ,,Topsporters kunnen ook niet elke dag wedstrijden lopen."