Waarom boos worden om een blunder zinloos is
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: regressie naar het gemiddelde
Zeker, hij had de vriezer van het restaurant goed schoongemaakt, precies zoals hem gevraagd was. Maar Jochem was óók vergeten om de vriezer weer terug aan te zetten. De dag erop was al het roomijs gesmolten, en raad eens wat er die Moederdag op het feestmenu stond? Iedereen blundert wel eens op zijn werk. Ik heb als student-postbode een keer de post van twee straten verwisseld. Goed voor de sociale contacten in de buurt, zullen we maar zeggen.
Hoe moet je als leidinggevende nou omgaan met dit soort gestuntel? Jochems leidinggevende was zacht gezegd ‘not amused’ en gaf hem flink de wind van voren. Hierna vergat Jochem nooit meer de vriezer aan te zetten. Dus concludeerde zijn baas: straffen helpt. Toch is het verhaal niet zo simpel. Jochem had die dag waarschijnlijk gewoon een extreme pechdag. Hij maakt normaal gesproken nooit dit soort fouten, maar die dag ging misschien de telefoon toen hij bezig was met de vriezer, had hij hoofdpijn, slecht geslapen of was gestrest. Kan gebeuren.
Uitschieters
Het is wat statistici regressie naar het gemiddelde noemen. We hebben allemaal wel eens een extreem slechte dag, of juist een hele goede, maar hierna zijn we weer zo goed als op elke andere gemiddelde dag. Zo’n gemiddelde dag laat het beste zien hoe goed je echt bent in je werk. Uitschieters hebben meer te maken met geluk of pech.
Als leidinggevende moet je dus goed in staat zijn om tot tien te tellen. Want als iemand een fikse blunder maakt, dan zal hij zich daarna vanzelf weer herpakken, of jij hem nou uitkaffert of niet. Je scheldt iemand ook niet uit omdat hij met een dobbelsteen een één gooit en geen zes. Andersom is ook waar. Presteert een werknemer een keer extreem goed, dan helpen prijzen en complimenten ook niet om die topprestaties vast te houden. Hij had geluk en is in de periode erna weer zijn gemiddelde zelf.
Onderzoeken wijzen uit dat mensen gemotiveerder zijn en meer tijd besteden aan een lastige taak als ze positieve feedback krijgen
Moet je kiezen tussen straf of beloning om mensen beter te laten presteren, kies dan voor beloning. Onderzoeken wijzen uit dat mensen gemotiveerder zijn en meer tijd besteden aan een lastige taak als ze positieve feedback krijgen. Even buiten afkoelen dus, als je medewerker een dure televisie uit zijn handen laat kletteren.
Meer weten over psychologie en werk? Lees Chantals boeken Waarom perfectionisten zelden gelukkig zijn, 13 tips tegen perfectionisme (2021) en Ons feilbare denken op het werk (2018).
Bekijk hier al onze video’s over werk en carrière:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
12
Skivakantie: hier zijn winterbanden en sneeuwkettingen verplicht
Heel wat Nederlanders gaan binnenkort weer met de auto op skivakantie. Maar hoe zit het met de verplichting tot winterbanden? En hoe bevestig je sneeuwkettingen? Dit zijn de belangrijkste regels. -
PREMIUM
Anne (33) was docent van het jaar, maar viel als een blok voor het vak van uitvaartondernemer
In 2019 werd ze nog verkozen tot MBO-Leraar van het Jaar in Rotterdam. Vier jaar later staat ze voor een ommezwaai. De Rotterdamse Anne Grootenboer viel als een blok voor het vak van uitvaartondernemer. ,,Als ik nu aan die uitvaart terugdenk, krijg ik meteen weer kippenvel.’’ -
Rijstevlaai en soezen: dit kan iedere beginnende thuisbakker maken
Iedereen is gek op zoetigheid. Natuurlijk kan je hiervoor naar de bakker bij jou om de hoek gaan, maar veel bakrecepten kun je heel makkelijk zelf maken. Twee patissiers geven inspiratie voor de makkelijkste bakrecepten waar iedereen mee aan de slag kan. -
Waarom je níet moet werken aan je zwakke kanten
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: vaardigheden ontwikkelen -
Salaris
Sarah (34) is teamleider bij een bank: 'Ik werk hard voor mijn geld, maar vooral omdat ik het leuk vind’
Hoeveel verdien je? Dat vragen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Hoeveel verdien je? Dat vragen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Sarah (34) werkt als teamleider Know Your Customer (KYC) bij een grootbank. Zij stuurt een team van 15 analisten aan die mogelijke witwaspraktijken opsporen bij zakelijke klanten van de bank.
-
Geen zin in de sportschool of de afwas? Zo trek je jezelf over de streep
Gedragspsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: ‘time discounting’ -
-
-
Getest: Dit is de beste vrijstaande vaatwasser
Wat is de beste vrijstaande vaatwasser? En welke heeft de beste prijs-kwaliteitverhouding? De Consumentenbond geeft antwoord. -
PREMIUM1
Ze is wereldberoemd, komt uit Rotterdam en ontwerpt voor Ikea: ‘Echte Marcelis koop je nu vanaf 1,79 euro’
De wereldberoemde Rotterdamse ontwerper Sabine Marcelis (37) ontwierp een collectie voor Ikea. Ledlampen met speciale effecten, tapijten, salontafels en glaswerk. Vanaf 1 februari te koop onder de naam Varmblixt, Zweeds voor ‘warme bliksem’. En zo heb je een echte ‘Marcelis’ voor een koopje.