Zo weet je of je je onderbuikgevoel over een nieuwe baan kunt vertrouwen
Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: onderbuikgevoelens
Delen per e-mail
Een nieuwe baan is altijd spannend. Zelf heb ik echter een keer tranen met tuiten staan huilen bij het tekenen van een nieuw contract. De reden? Op papier leek de nieuwe baan fantastisch en rationeel vond ik dat ik in mijn handjes mocht knijpen, maar ik had er een ontzettend slecht gevoel bij. Maar ja, ik maak me wel vaker zorgen om niks.
Dit soort gevoelens komen voort uit ons onbewuste en die zijn niet altijd even bruikbaar. De Nobelprijswinnende psycholoog Daniel Kahneman heeft zijn levenswerk gewijd aan het bewijzen hoeveel fouten er ontstaan in dat onbewuste denken.
Levensgevaarlijk
Onderbuikgevoelens zorgden er bijvoorbeeld voor dat Amerikanen na 9/11 liever in de auto stapten, terwijl dat een veel onveiligere manier van reizen is dan vliegen. In het jaar na de aanslag kwamen hierdoor naar schatting zo’n 1600 mensen méér om in het verkeer dan normaal. Levensgevaarlijk dus, vertrouwen op je onderbuik.
Hoewel… Ook Kahneman geeft toe dat er mensen zijn die zoveel nuttige kennis in hun onbewuste hebben, dat zij hier júist op moeten vertrouwen. Artsen die aan hun water voelen dat er iets niet pluis is bij een patiënt, brandweermannen die gewoon ‘weten’ wanneer een brandend huis gaat instorten.
Luisteren naar intuïtie
Het onbewuste weet in die gevallen juist meer dan het rationele verstand. Hoogleraar psychologie Ap Dijksterhuis van de Radboud Universiteit in Nijmegen schreef er een boek over: Het slimme onbewuste. Maar wanneer moet je nou wel naar je intuïtie luisteren en wanneer niet?
Ik vraag Dijksterhuis hoe je weet of bange voorgevoelens over een nieuwe baan terecht zijn. Dat ligt eraan waar je onbewuste zich op baseert, mailt hij. Dus geen roddels over het bedrijf van anderen, of wat zenuwen voor de nieuwe stap. Wanneer de knagende twijfel echter is voortgekomen uit meerdere ontmoetingen met de nieuwe werkgever, inclusief directe collega’s en leidinggevende, dat is dat andere koek, aldus Dijksterhuis. Zijn advies: maak nog een afspraak met de nieuwe werkgever voor je de knoop doorhakt. ,,Als het negatieve gevoel dan niet verdwijnt, zou ik het niet doen.”
Mosterd na de maaltijd voor mij. Mijn bange voorgevoelens over de nieuwe baan bleken terecht. Al na een maand kwamen er zoveel apen uit mouwen, Apenheul verbleekte erbij. Spijt heb ik niet. Ik weet nu een beetje beter wat ik allemaal ‘weet’.
Heb jij een onderbuikgevoel over je huidige baan? Coach Charlotte van 't Wout vertelt in onderstaande video wanneer het tijd is om op zoek te gaan naar een nieuwe baan.
Lees de beste artikelen op het gebied van werk en carrière via onze wekelijkse nieuwsbrief!
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Werken in dit winterweer: zij gaan de kou in om anderen warm te houden
Dik pak sneeuw? Deze mensen gaan gewoon aan het werk om ervoor te zorgen dat jij het thuis warm hebt. Of überhaupt thuis kan komen zonder ongelukken. -
BN’ers zijn fan van het wenkbrauwserum van Marjolein: ‘Kreeg ineens berichtje van Jamie Vaes’
Haar wenkbrauwproducten staan regelmatig in tijdschriften als Glamour, Grazia en Wendy en menig BN’er is fan. Dat had Marjolein Verhart uit Rozenburg niet verwacht, toen ze drie jaar geleden in een zonnestudio begon met het waxen van wenkbrauwen. Nu heeft ze een goedlopende cosmeticalijn met meer dan 250 verkooppunten in Nederland en België én haar eigen salon. -
Zo liggen vooroordelen over onze collega's ons allemaal dwars
Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: stempels waar je nooit meer vanaf komt -
PREMIUMPomppionier
Tango lanceert tankstation van de toekomst: duurzame brandstof en laadpalen
Ruim twee decennia na de introductie van Nederlands eerste onbemande pomp komt pionier Tango nu met het tankstation van de toekomst, waarin duurzame brandstoffen en elektrisch rijden een prominente rol spelen. -
Heb je ook van die collega’s waarvan je denkt: wat doén die de hele dag?
Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: jezelf onmisbaar voelen.
-
Zo laat je het kuddegedrag van collega’s in je voordeel werken
Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Vandaag: gebruikmaken van kuddegedrag -
PREMIUM
Pandemie raakt starters hard: ‘Aan begin van lockdown had ik niet eens een bureau thuis’
Als starter sta je normaal al voor uitdagingen genoeg, maar zeker als je tijdens een pandemie voor het eerst aan de bak moet zien te komen. VCP Young Professionals, de jongerenorganisatie van vakbond VCP, vroeg onlangs aandacht voor deze groep werkenden, die tussen wal en schip dreigt te vallen. Drie starters op de arbeidsmarkt vertellen over hun ervaringen van het afgelopen jaar. ,,Uiteindelijk bracht ik zestien uur per dag in dezelfde ruimte door.’’ -
PREMIUMKoken & eten
Hebben we straks alleen nog keuze uit blauw (AH) of geel (Jumbo)?
Met de verkoop van tachtig Deen-winkels aan AH, Vomar en Dekamarkt verdwijnt er weer een supermarktformule. In 2000 telde ons land nog 46 verschillende formules, twintig jaar later zijn het er nog 26. Is er nog bestaansrecht voor de kleinere supermarktketen of beperkt de keuze zich steeds meer tot blauw (AH) of geel (Jumbo)?