Birma wil 'spoorweg des doods' heropenen
Myanmar wil de beruchte spoorweg met Thailand heropenen die beroemd is gemaakt door de film 'Brug over de Rivier Kwaï', zo heeft minister van Spoorwegen Aung Min vandaag bekendgemaakt.
Delen per e-mail
Tijdens de Tweede Wereldoorlog liet de Japanse bezetter een 424 km lange spoorlijn aanleggen tussen Nong Pladuk ten westen van Bangkok en Thanbyuzayat ten zuiden van de Birmese haven Moulmein.
Het aanleggen van de brug zou volgens planning vijf jaar duren, maar op 25 december 1943 was de verbinding al na 16 maanden klaar. Die bouw heeft het leven gekost aan meer dan 100.000 geallieerde krijgsgevangenen en Aziatische slaven. Geallieerde bombardementen vernietigden in 1945 de spoorweg.
Birma bestudeert nu een heropening en wil de heropbouw na het regenseizoen opstarten, met internationale hulp. Er waren sinds 1992 al plannen voor een renovatie van de spoorlijn, maar die bleven in de kast liggen. Het in maart 2011 aan de macht gekomen bewind voerde al omvangrijke politieke en economische hervormingen door, waardoor het dossier nu wel eens zou kunnen afgerond worden.
De heropening zou ook een ontsluiting betekenen van het verarmde grensgebied van de Karen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Breng foto's van je (over)grootouders tot leven met deze nieuwe techniek
Kijk jij wel eens naar foto's van je (over)grootouders en vraag je je daarbij af hoe ze in het echt bewogen en lachten? Met een nieuwe functie van MyHeritage, een stamboomservice uit het Verenigd Koninkrijk, is dat nu mogelijkheid geworden. Op die manier kun je je voorouders zien als nooit tevoren. -
De showrooms zijn weer open, maar ‘Proefrit aan huis is een blijvertje’
Hoewel het weer is toegestaan om fysiek autoshowrooms te bezoeken – zij het beperkt en op afspraak – zal een proefrit aan huis populair blijven. Dat verwacht autozoekwebsite AutoTrack.nl naar aanleiding van een onderzoek onder autokopers. ‘Corona was de aanleiding voor dit idee, maar steeds meer mensen kiezen voor service en gemak van een proefrit op locatie.’ -
Nobelprijswinnaar Paul Crutzen (87) overleden
De Nederlandse Nobelprijswinnaar Paul Crutzen is overleden. Hij was 87 jaar. Dat meldt het gerenommeerde Max Planck Instituut voor Scheikunde in de Duitse stad Mainz. Crutzen, gepromoveerd als meteoroloog, was daar van 1980 tot 2000 directeur van de afdeling atmosferische chemie. -
Mysterieuze dieren ontdekt onder 900 meter dikke ijslaag Antarctica
Wetenschappers hebben op Antarctica bij toeval levensvormen ontdekt onder een 900 meter dikke ijslaag. Bij boringen troffen ze op een stuk rots onbekende, sponsachtige dieren aan. De bijzondere ontdekking is vandaag gepubliceerd in het tijdschrift Frontiers in Marine Science. -
Wetenschappelijk Bewezen
Waarom je na het eten van een hele appel voller zit dan wanneer je hem in stukken eet
In de videoserie (W)etenschappelijk Bewezen beantwoorden hoogleraren brandende vragen over ons eten. In deze aflevering krijg je uitleg over het stillen van je hongergevoel. Want hoe zorg je er voor dat je daadwerkelijk stopt met eten?
-
PREMIUMwat zegt de wetenschap
Is acht uur slaap onhaalbaar? Geen nood, vijf uur is vaak al genoeg
Volgens slaaponderzoeker Merijn van de Laar (Maastricht University) moeten we ons minder druk maken over hoelang we slapen en zouden we het meer moeten hebben over hoe diep we slapen. -
6
Verplichte kusjes en knuffels voor oma en opa: doen of niet?
Bijna elke ouder kent de situatie wel: je komt opdagen voor een verjaardag of andere familiebijeenkomst met je kinderen en de tantes, ooms en grootouders komen onmiddellijk aangesneld om je kinderen te overladen met kusjes en knuffels. Natuurlijk is dat goed bedoeld, maar je ziet ook dat je kinderen enigszins overweldigd worden door al die handen, armen en lippen. -
PREMIUM
In de zevende hemel met beeld en geluid van Mars: ‘NASA brengt de planeet dichter bij de aarde’
De haarscherpe beelden en geluiden van de Marslander Perseverance maken veel indruk. ,,Hiermee brengt NASA Mars dichter bij de aarde’’, zegt sterrenkundige Lucas Ellerbroek.