Technische universiteiten bereiken hun tax
Studentenstop dreigtDe vier technische universiteiten bereiken hun tax. Ze kregen er de afgelopen jaren zoveel studenten bij dat collegezalen en laboratoria uitpuilen en er te weinig docenten zijn. Een studentenstop voor meer technische studies dreigt.
De toestroom is zo groot dat we die mogelijk moeten gaan inperken. Dat betekent dat we strenger naar kwaliteit gaan kijken en bijvoorbeeld alleen de beste buitenlandse studenten aannemen
De vier technische universiteiten (TU Delft, Universiteit Twente, TU Eindhoven en Wageningen University) hebben bijna twee keer zoveel studenten gekregen. In tien jaar tijd groeiden ze van ruim 32.000 naar ongeveer 53.000 jonge wetenschappers.
De miljoenen euro's die overheid, bedrijfsleven en onderwijs de afgelopen jaren spendeerden om meer technische pupillen aan te trekken, beginnen hun doel te treffen.
Twee op de tien
Waar nu nog twee op de tien van de studenten voor een technische studie kiest, moet dat omhoog naar vier op de tien. Nederlandse bedrijven staan te springen om goed opgeleid personeel, maar aan technici is een ernstig tekort. De technische universiteiten hebben nu echter al problemen om de grote toestroom aan te kunnen.
Ze klagen over te weinig geld. ,,De toestroom is zo groot dat we die mogelijk moeten gaan inperken. Dat betekent dat we strenger naar kwaliteit gaan kijken en bijvoorbeeld alleen de beste buitenlandse studenten aannemen. Tenzij we meer geld krijgen,'' zegt Victor van der Chijs, voorzitter van de federatie van de vier technische universiteiten.
Onacceptabel
Ondernemersorganisatie FME, die duizenden bedrijven in de technische industrie vertegenwoordigt, vindt numerus fixus - Latijn voor 'vastgesteld aantal' - onacceptabel. ,,Dit is de omgekeerde wereld. De industrie zit te springen om goedopgeleide technici en de instroom gaat eindelijk beter,'' reageert voorzitter Ineke Dezentje.
Ze vreest dat bedrijven naar het buitenland vertrekken als ze hier onvoldoende hoogopgeleid personeel kunnen krijgen. Dezentje: ,,Dat is de doodsteek voor het innovatieklimaat in Nederland.''
Ik kan me niet voorstellen dat ze verrast zijn door de stijgende studentenaantallen. Ze wisten jaren geleden al dat dit eraan kwam
Lospeuteren
Voor een aantal studies geldt al numerus fixus, bijvoorbeeld voor werktuigbouwkunde, industrieel ontwerpen en technische geneeskunde. Van der Chijs: ,,Alleen al van die laatste studie zou drie keer zoveel studenten bij bedrijven kunnen plaatsen. Ze hebben al een baan voordat hun studie is afgerond.''
Volgens de FME hebben de universiteiten te weinig gedaan om de groei aan te kunnen. Maar de universiteiten zeggen achter de schermen al lang bezig te zijn om meer geld los te peuteren bij het ministerie van Onderwijs (OCW).
33 miljoen
Tot dusver is minister Bussemaker echter niet over de brug gekomen. OCW noemt het 'pertinent onjuist' dat de technische universiteiten minder geld krijgen. In 2005 ontvingen ze 5.500 euro per student per jaar, voor het afgelopen studiejaar was dat 6.700 euro. Daar bovenop mochten de drie technische universiteiten een paar jaar geleden nog eens 33 miljoen verdelen.
,,Ik kan me niet voorstellen dat ze verrast zijn door de stijgende studentenaantallen. Ze wisten jaren geleden al dat dit eraan kwam,'' aldus Bussemaker. ,,Maar de kwaliteit van het onderwijs gaat voor alles, dus als ze de toestroom echt niet aan kunnen en goed onderwijs niet kunnen garanderen, is een numerus fixus in ieders belang.''
Numerus fixus
De minister vindt dat de FME er bovendien voor moet zorgen dat afgestudeerde technici een baan krijgen. Nu kiest 40 procent voor een baan in een andere sector en zegt de helft van de techniekstudenten dat ze na de studie in het buitenland willen gaan werken.
Intussen hopen de technische universiteiten dat een nieuw kabinet de portemonnee trekt. Om numerus fixus te voorkomen, hebben de industriële bedrijven collegezalen en docenten aangeboden. Dezentje: ,,Maar de universiteiten hebben nog geen gebruik gemaakt van ons aanbod.''
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
MET VIDEO
Nasa maakt beelden van maan vlak voor terugreis naar aarde
Het Amerikaanse ruimteschip Orion is bezig met de terugreis naar de aarde, maar vlak daarvoor maakte het bijzondere beelden van de maan. De missie duurt inmiddels ruim 19 dagen. -
Koken & Eten
Afvallen door het eten van ‘vette’ amandelen? De wetenschap heeft nu het bewijs
-
PREMIUM26
Meer uren per dag werken in minder dagen, kan het?
Meer tijd voor ons sociale leven, minder files en minder drukte bij de kinderopvang. Om de problemen op de arbeidsmarkt aan te pakken, komt internist en hoogleraar Marcel Levi met een opmerkelijk voorstel: ga hetzelfde aantal uren werken in minder dagen. -
interview
Paniek om een dringend mailtje van de baas: waarom ons brein soms worstelt met werk
Kenniswerk is zwaar voor onze mentale gezondheid, ziet Christianne Vink, psycholoog en auteur van Het grote hoe ik werk boek. Ze ontmoet in haar praktijk werkenden die worstelen met vermoeidheid en stress, en zich tegelijkertijd moeilijk kunnen concentreren. Wat kun je daaraan doen? -
PREMIUMwetenschap
TU Delft wil weten uit welke hoek wind waait: ‘Met onze innovatie kun je zog-effect bestrijden’
TU Delft beschikt sinds kort over een unieke windtunnel. Met het Wind AI Lab doet Jan-Willem van Wingerden onderzoek naar het optimale rendement van windparken. ,,Hiermee kunnen we de dynamiek van wind beter begrijpen.”
-
Koken & Eten
Hygiëne in de keuken: maak ook je kruidenpotjes af en toe goed schoon
Veel gevallen van voedselvergiftiging ontstaan thuis, aldus het RIVM. De meeste bacteriën in de keuken denk je waarschijnlijk te vinden in de keukenhanddoek, vuilnisbak of snijplank, maar uit een nieuwe studie blijkt dat kruidenpotjes nog grotere bacteriemagneten zijn. -
-
-
PREMIUMOnderzoek
Ontkurken is gevaarlijk, zegt de wetenschap: ‘Gas duwt kurk eruit met 2400 kilometer per uur’
In tal van huizen wordt tijdens de jaarwisseling een fles champagne opengetrokken. Maar pas op! Wetenschappers hebben voor het eerst uitgezocht hoe gevaarlijk dat is. -
PREMIUMMet video
Hitserie Last of us maakt tongen los door schimmel die écht bestaat: ‘Maar geen gevaar voor ons’
In de spraakmakende HBO-serie The last of us raakt de mensheid volledig bezeten door een besmettelijke schimmel. Hoe realistisch is dat? Deskundigen zeggen dat de schimmel in de serie zéker bestaat, maar op de mens nooit effect zal hebben. ,,We zien deze parasiet slechts bij insecten. In een mensenlichaam maakt ie geen schijn van kans.”