Wereldkampioen stierf in koers die hij niet wilde rijden: ‘Toen ik zijn kist droeg, ging ik kapot’
50 jaar geledenExact vijftig jaar geleden beleefde de wielersport een gitzwarte dag. Wereldkampioen Jean-Pierre Monseré verongelukte op 15 maart 1971 in de Grote Prijs van Retie. De drager van de regenboogtrui was amper 22 jaar oud. ,,Dat was zo’n rare slag. We hadden direct door dat het niet goed was”, blikt Roger De Vlaeminck terug.
15 maart 1971. Jean-Pierre ‘Jempi’ Monsére pikt vier dagen voor Milaan-San Remo nog snel even de kermiskoers in Retie mee. Halverwege laat de 22-jarige wereldkampioen zich zakken naar de laatste plaats in de kopgroep. Hij kijkt even achterom en knalt op een stilstaande auto. Monseré, die zeven maanden eerder de wereldtitel greep in Leicester, overleeft de klap niet.
Boezemvriend Roger De Vlaeminck zit die dag mee in de kopgroep. ,,Dat was zo’n rare slag”, klinkt het vijftig jaar later aan de telefoon. ,,We knepen allemaal onze remmen dicht en keerden terug. Toen we Jean-Pierre op de grond zagen liggen, hadden we direct door dat het niet goed was. We kregen allen tranen in de ogen...”
En dan te bedenken dat Monseré helemaal niet van plan was om in Retie te koersen. ,,Mijn broer Erik of ik stelde Jean-Pierre voor om te gaan trainen in Retie, met oog op Milaan-San Remo. Maar daar had hij geen zin in”, vertelt De Vlaeminck. ,,Een beetje later raakte hij toch overtuigd, en dan zakten we met ons drieën - in de auto van Jean-Pierre - af naar de kermiskoers.”
,,We reden met zeventien renners weg uit het peloton. En toen we in de kopgroep zaten, waren Jean-Pierre en ik van plan om af te stappen. We hadden genoeg getraind.” Enkele minuten voordat de twee willen opgeven, verongelukt Monseré. ,,Ik denk nog vaak aan het ongeluk”, zucht de Vlaeminck. ,,Na de koers moesten we ook nog eens in zijn auto naar huis rijden. Zonder Jean-Pierre. Heel raar.”
De Vlaeminck herinnert zich de begrafenis nog goed. ,,Toen ik zijn kist droeg, ging ik helemaal kapot. Voor het eerst moest ik écht wenen om zijn dood. Dat er veel volk aanwezig was? Verschrikkelijk. Ik denk meer dan 20.000 man. Jean-Pierre was een heel geliefd persoon. Hij kon met iedereen opschieten en nam het op voor gehandicapte mensen. Een heel goede jongen.”
Vijf jaar later slaat het noodlot opnieuw toe ten huize Monseré. Zoon Giovanni laat op bijna identieke wijze als zijn vader het leven. In een regenboogtrui - en op het koersfietsje dat hij had gekregen voor zijn eerste communie - wordt de 7-jarige zoon van Jempi aangereden. Giovanni is op slag dood.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Marianne Vos kan titel op WK veldrijden niet verdedigen door vernauwing in bekkenslagader
Marianne Vos gaat haar wereldtitel veldrijden volgende week niet verdedigen in Hoogerheide. De Brabantse zal vanwege fysieke problemen niet aan de start van het WK verschijnen. -
PREMIUM
Buikvet ontstaat door te veel en te slechte voeding: zo kom je ervanaf
Aan het begin van het jaar gaan we massaal op de gezonde toer. Ook dat buikje moet weg, zodat ons lichaam weer ‘strandklaar’ is. Maar dat blijft een lastige. Wat kun je doen? -
PREMIUM23
Plast je kat in huis? Zo los je dat op: ‘Veel mensen vinden het niet mooi, maar het lost veel op’
Kattenpis op je vers gewassen lakens: geen pretje. Het plakt, het stinkt en je krijgt de geur er moeilijk uit. Maar hoe komt het dat katten soms op bed plassen? En hoe los je dat het beste op? Anneleen Bru, die onder meer de boekenreeks I Love Happy Cats schreef, helpt je op weg. -
Fabio Jakobsen kan zich in San Juan niet mengen in sprint met Fernando Gaviria en Peter Sagan
Fernando Gaviria heeft de vierde etappe van de Ronde van San Juan gewonnen. De Colombiaan van Movistar was bij aankomst de snelste van de sprintende groep. De Slowaak Peter Sagan eindigde als tweede, voor de Italiaan Filippo Ganna. -
PREMIUM
Wielervader Robert Gesink combineert vakantie met werk in Australië: ‘Snap niet dat niemand anders het doet’
Jumbo-veteraan Robert Gesink (36) is in Australië aan het wielerseizoen begonnen. Op zijn eigen manier. Hoe een vakantie met het gezin prima te combineren valt met de Tour Down Under. ,,Waarom zou je wachten met genieten van het leven tot je klaar bent met wielrennen?’’
-
PREMIUM
Het is ‘weer niet goed’ met de rug van Mathieu van der Poel: ‘Ik zal blij zijn als ik morgen in Spanje land’
In aanloop naar het WK veldrijden is niet Wout van Aert maar zijn eigen rug ‘frustrerend genoeg’ de grootste kwelgeest geworden voor Mathieu van der Poel. ‘Ik kan een halve ronde het verschil maken, maar dat is niet genoeg.’ -
-
-
PREMIUM
‘Voormalig’ sponsor daagt Bas Tietema voor de rechter en eist flinke schadevergoeding
Prof-wielrenner Bas Tietema uit Zwolle wordt met zijn bedrijf Tour de Tietema BV door sponsor Bingoal voor de rechter gedaagd. Die moet oordelen of de samenwerking tussen de twee bedrijven rechtmatig is beëindigd. Bingoal eist een flinke schadevergoeding als de overeenkomst dit jaar niet wordt voortgezet. -
PREMIUM
Oeps, paaltje geraakt: is het goedkoper om schade te claimen of zelf te betalen?
Rijd je jarenlang schadevrij, dan krijg je een forse no-claimkorting op je autoverzekering. Die kan oplopen tot wel 85 procent. Maar hoe werkt die korting precies? En wat is nou wijsheid als je per ongeluk een paaltje hebt geraakt?