Volledig scherm
Met het plaatsen van het eerste verkoopbord is de verkoop van legakkers in de Vinkeveense Plassen gestart. © Marlies Wessels

Eilandjes Vinkeveense plassen in de veiling

Bijna alle eilandjes in de Vinkeveense Plassen komen in privébezit. Het gaat om de zogeheten legakkers waarop in vroeger jaren het uitgestoken veen op lag te drogen.

Quote

Als we niets doen, staan deze akkers binnen een aantal jaar volledig onder water.

Wethouder Anco Goldhoorn

Recreatieschap Vinkeveense Plassen brengt in april 44 legakkers onder de hamer. Door de hoge kosten is het recreatieschap niet meer in staat om alle akkers te onderhouden. Belangstellenden kunnen op 18 april bieden op deze onbewoonde eilanden.

Wethouder Anco Goldhoorn van de gemeente Ronde Venen gaf gisteren de aftrap van de campagne om de verkoop van de legakkers onder de aandacht te brengen. Eigenhandig sloeg hij symbolisch een te-koop bord in een van de 44 aangeboden legakkers. ,,Deze akkers zijn onderdeel van het unieke landschap van de Vinkeveense Plassen’’, zegt Goldhoorn. ,,Als we niets doen, staan deze akkers binnen een aantal jaar volledig onder water.'' Daarom worden de akkers nu te koop aangeboden via een veiling in dorpshuis De Boei in Vinkeveen. Twee voorlichtingsavonden op maandag 20 en woensdag 29 maart moeten belangstellenden informeren over de regels en de voorwaarden.

Beschoeiingsplicht

Quote

De eigenaar is verplicht om binnen drie jaar na de verkoop de akker te beschoeien.

Wethouder Anco Goldhoorn

,,Aan het bestemmingsplan voor de Vinkeveense Plassen wordt nog gewerkt'', vervolgt de wethouder. ,,We onderzoeken nog of de gebruiksmogelijkheden iets kunnen worden uitgebreid. Die invulling is nu nog onzeker. In 2018 moet dit duidelijk worden. Tot die tijd geldt het huidige bestemmingsplan.'' Daarin staat dat de legakkers alleen mogen worden gebruikt tussen zonsopkomst en zonsondergang. Er mag in principe niets worden gebouwd. Voor de helft van de aangeboden legakkers geldt hiervoor een uitzondering: voor die akkers is een ontheffing afgegeven dat een opslagkist voor tuinmeubilair en gereedschap mag worden geplaatst.

Om te voorkomen dat de verkochte akkers over een aantal jaar alsnog in de Vinkeveense Plassen verdwijnen, geldt bij de koop een beschoeiingsplicht. ,,De eigenaar is verplicht om binnen drie jaar na de verkoop de akker te beschoeien'', legt Daniël Bentveld van het recreatieschap uit. Omdat de legakkers in de loop der jaren zijn afgesleten door de invloeden van weer en wind wordt in de verkoop uitgegaan van de afmetingen zoals die waren in 2004. ,,Die afmetingen zijn in de meeste gevallen net iets groter dan de afmetingen zoals ze waren in 2016'', stelt Bentveld. ,,De afmeting van 2004 mag worden aangehouden als de toekomstige eigenaren hun legakker willen verbreden.''

Prijskaartje

Quote

Kopers komen dan hier recreëeren en hun geld besteden. Dat is ook goed voor onze lokale midden­stand.

Wethouder Anco Goldhoorn

Dan nog de grote vraag: wat gaan de akkers kosten? Daar kunnen zowel de wethouder als de projectleider van het recreatieschap geen uitspraken over doen. ,,De veiling vindt plaats door opbod en afslag'', vertelt Goldhoorn. ,,Op 18 april in Dorpshuis De Boei gaan we zien wat de belangstellenden de onbewoonde eilanden waard vinden.'' Hij verwacht een hoge opkomst. ,,Ik verwacht niet alleen mensen vanuit de gemeente, maar ook van ver daarbuiten'', zegt hij. ,,Dat zou ik ook zeer op prijs stellen. Zij komen dan hier recreëeren en hun geld besteden. Dat is ook goed voor onze lokale middenstand.''

In samenwerking met indebuurt Woerden