Een natuurstenen vloer? 'Bezint eer ge begint’
Schoonmaaktip van de WeekHet huis kan eens in de zoveel tijd wel een grote beurt gebruiken. Schoonmaakexpert Marja Middeldorp helpt daarom alledaagse problemen op te lossen en beantwoordt vragen van lezers. Vandaag: natuurstenen vloeren.
Jannie Miske heeft een vraag over haar natuurstenen vloer, die op de hele benedenverdieping ligt, inclusief plintafwerking. ,,Er ligt vloerverwarming onder. We maken het schoon met een dweil en koud of warm water, maar er komen altijd strepen van en het is wazig.”
De vraag mag duidelijk zijn: wat zou Marja doen?
,,Er zijn zo ontzettend veel soorten natuursteen”, begint Marja. ,,En allemaal hebben ze een andere behandeling nodig. Wat ik nu ga zeggen, daar heeft Jannie niet zoveel aan, maar dan voor alle andere lezers: als je een natuurstenen vloer in huis haalt, haal je een probleem in huis. Het beste advies is dus om je goed voor te laten lichten of het wel bij je huishouden past. En natuurlijk hoe je het moet behandelen, bij aankoop dus. Betaal gewoon wat meer om je goed te laten voorlichten!”
Dat gezegd hebbende, wil ze toch nog een paar fouten voorkomen, voordat ze met tips komt om de natuurstenen vloer grondig schoon te maken. ,,Als ik lees over strepen en een waas, dan vertelt mij dat dat er zeep wordt gebruikt of schoonmaakmiddel en dat er niet goed wordt nagedroogd. Als je dweilt terwijl de vloerverwarming aanstaat, droogt het nog sneller, dus dat is helemaal geen goede combinatie. Ook middelen als azijn brengen juist alleen maar schade aan, daar krijg je ook zo'n waas van.”
pH-neutraal
Hoe je dan wél moet drogen, vertelt Marja zo, maar eerst het schoonmaakmiddel: ,,Je hebt een pH-neutraal schoonmaakmiddel nodig. Het is meestal een polish en zachte zeep ineen en is te vergelijken met groene zeep, waarmee je een beschermlaagje aanbrengt. Dat is nodig omdat natuursteen poreus is. Er bestaat polish voor natuursteen, die je in een jerrycan kunt kopen in een supermarkt of bij de doe-het-zelfzaak. Maar overleg dus het liefste met de leverancier van het natuursteen welk middel het beste is.”
Neem een emmer lauwwarm water en doe daar een scheutje natuursteen-polish in, adviseert Marja. ,,Maak met een schone doek onder een platte dweil een deel van de vloer schoon. Laat de vloerverwarming uit, want dan droogt het te snel. Eigenlijk moet je ook maar één vierkante meter schoonmaken en dan meteen nadrogen met een zachte doek. Het ís een klus, maar wie een mooie vloer wil hebben, moet nu eenmaal een beetje lijden.”
,,Hopelijk neem je dan nog wat oude zeepresten mee. Als je het droog wrijft, zou het kunnen dat de vloer al meer begint te glimmen. Blijft hij nou dof en slaat hij wit uit, dan ben ik bang dat er blijvende schade is ontstaan. Dan ontkom je er niet aan een bedrijf te laten komen om het te laten polijsten. Als je daarna mijn methode gebruikt, blijft de vloer hopelijk langer goed! Maar als ik eerlijk moet zijn tegen iedereen die een natuurstenen vloer overweegt: er zijn prachtige namaakvloeren. Bezint eer ge begint.”
Praat mee!
Reageren kan onderaan dit artikel. Alleen reacties voorzien van een volledige naam worden geplaatst. We doen dat omdat we een gesprek willen met mensen die staan voor wat ze zeggen, en daar dus ook hun naam bij zetten. Wie zijn naam nog moet invullen, kan dat doen door rechts bovenaan op onze site op ‘Login’ te klikken.
Wil je ook een vraag stellen aan Marja Middeldorp? Stuur een e-mail naar dit adres (wonen@dpgmedia.nl) met je naam erbij. Bekijk hieronder meer schoonmaaktips.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Energierekening
Valentijn (38): ‘Een groot deel van mijn energiekosten wordt vergoed door mijn werkgever’
Hoeveel geld besteed jij aan energie in huis? Hoe probeer je de kosten omlaag te brengen? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Valentijn (38) uit Leeuwarden. -
Schoonmaaktip van de Week
'In de oven heeft iets verschrikkelijk gespetterd, hoe krijg ik het schoon?'
Het huis kan eens in de zoveel tijd wel een grote beurt gebruiken. Schoonmaakexpert Marja Middeldorp helpt daarom alledaagse problemen op te lossen en beantwoordt vragen van lezers. -
Schoonmaaktip van de week
Zo ruim je de poep van vliegen en andere dieren in en rond het huis netjes op
Het huis kan eens in de zoveel tijd wel een grote beurt gebruiken. Schoonmaakexpert Marja Middeldorp helpt daarom alledaagse problemen op te lossen. Deze week: ongenode gasten die bijvoorbeeld poep achterlaten. -
PREMIUM
Negen ontwerpen van de designbeurs in Milan die de moeite waard zijn
Kamerschermen van gerecycled plastic, een dansende geurverspreider en lampen van afgedankte lenzen. Nederlands talent toonde tijdens de Milan Design Week z’n nieuwste werk. Liza Karsemeijer was erbij en koos negen ontwerpen uit. -
podcast
Corina: ‘Ik was blij met de diagnose, er is geen grotere hel dan onverklaarbare kinderloosheid’
Een zwangerschap leidt niet altijd tot een blakende, gezonde baby: per jaar verliezen in Nederland zo’n 25.000 vrouwen een ongeboren kindje. In de podcast Miskraammonologen, een productie van Ouders van Nu, AD en de regionale titels, hoor je de persoonlijke verhalen van deze vrouwen.
-
PREMIUMKoken & Eten
Granola supergezond? Als je dit erin doet, krijg je alsnog een suikerpiek (en dip)
Granola is een van de populairste ingrediënten bij het ontbijt. Wie granola kiest, denkt ook automatisch gezond bezig te zijn, maar klopt dat wel? Alles hangt af van de mix van de ingrediënten in de granola en hoe je die klaarmaakt, vindt chef en voedingsdeskundige Sandra Bekkari. -
Schoonmaaktip van de week
Zo verwijder je de zwarte vlekjes in het kozijn
Het huis kan eens in de zoveel tijd wel een grote beurt gebruiken. Schoonmaakexpert Marja Middeldorp helpt daarom alledaagse problemen op te lossen en beantwoordt vragen van lezers. -
Schoonmaaktip van de week8
Zo voorkom je dat bladluis de planten kaalvreet: ‘Koop lieveheersbeestjes’
Het huis of de tuin kan eens in de zoveel tijd wel een grote beurt gebruiken. Schoonmaakexpert Marja Middeldorp helpt daarom alledaagse problemen op te lossen. Deze week: bladluis bestrijden.
11 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerT. Huisman
Maurice Nieuwenborg
van Genderen
Mark Noordam
Lianne Koene