Het gevaar van geveltuinen: katten en honden die hun behoefte erin doen
eigen tuin eerstSnoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. Al wordt hij niet direct enthousiast van geveltuinen, met het gevaar dat huisdieren er hun behoefte in doen.
Gaat het pad van de stadstuinier louter over rozen? Je zou haast denken van wel. In alle glossy tijdschriften en in elke weekendbijlage van de krant kijkt de stadstuinier je stralend aan. Hij plukt zijn eigen peterselie in het geveltuintje naast zijn voordeur of oogst een paar mud heerlijke aardappelen in een tot moestuin omgetoverd stadsplantsoen. Tuinieren in de stad is een hot item, dus aan publiciteit geen gebrek. En alles is bazuingeschal, zonder enige wanklank.
Katten- en hondenprobleem
Zo’n succesverhaal maakt achterdochtig, want waarom hoor ik de stadstuinier nooit over probleem nummer één: de katten- en hondenoverlast? Ik heb wel een vermoeden: om te beginnen is er een gerede kans dat de aanlegger van een geveltuintje zélf het baasje is van een beest dat je alle lust in tuinieren ontneemt. Want laten we eerlijk zijn: wie blieft er een kropje sla, als dat door poes Lola is bescheten of hond Boy is bepist? En wie beleeft er plezier aan een minimoestuin tegen de gevel als hij om de haverklap met zijn vingers in de drollen graait? Het verbouwen van groente in de stad heeft zeker toekomst, maar eerder op een plat dak dan op straatniveau. En niet eerder dan dat we een blijvende oplossing hebben bedacht voor het katten- en hondenprobleem.
Het hondenprobleem is op te lossen. Weliswaar hebben mannelijke honden de nare gewoonte om overal hun poot op te lichten, maar met wat hekwerk - desnoods onder zwakstroom - valt het probleem te beheersen. Flinke boetes en sociale druk kunnen er verder voor zorgen dat de eigenaar van de hond de excrementen van zijn dier opruimt. Elke telefoon heeft een camera waarmee een nalatige eigenaar kan worden vastgelegd.
Het kattenprobleem is van een andere dimensie. Hoe wil je rupsen en bladluizen bestrijden als de katten elk jaar astronomische aantallen insectenetende vogels om zeep helpen? Ook heeft de kat de onhebbelijke gewoonte om zich te ontlasten in het tuintje van een ander. Het beest houdt van vers omgewoelde grond. Die vind je in overvloed in de zaaibedden van de stadsboer.
Sproeiers als afweersysteem
Je zou een afweersysteem kunnen aanleggen waarbij de kat door een lichtgevoelige cel wordt gedetecteerd, waarna er automatisch een serie sproeiers wordt geactiveerd. Katten hebben een bloedhekel aan water, dat is bekend. Het kost geld, zo’n sproei- en spuitsysteem, maar het voorkomt een hoop onvrede. En op warme zomerdagen kun je er zelf ook nog eens lol aan beleven.
Goedkoper is de niet-automatische afweer met behulp van de Super Soaker, zo’n reusachtig plastic waterpistool, waarmee je met een doelgerichte waterstraal de kat de stuipen op het lijf jaagt. Het helpt probaat, zonder veel kosten. Maar totdat die oplossingen gemeengoed zijn, is het misschien verstandiger om groente alleen op je balkon te kweken. En om je in de geveltuin te beperken tot stokrozen en oneetbare blauweregens en forsythia’s.
In sommige gebieden zijn ook wilde dieren in de tuin een probleem. Bekijk hieronder hoe je zwijnen kunt weren. Wel gecharmeerd van de stadstuin? Zoek inspiratie op vtwonen.nl.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Woningnood groeit: Amsterdam komt duizenden huizen tekort voor kwetsbare groepen
Amsterdam komt in 2030 zo’n 10.000 tot 15.000 woningen tekort voor kwetsbare groepen. Vooral mensen in de daklozenopvang hebben het zwaar. Wethouder Zita Pels (Volkshuisvesting) zegt ‘pijnlijke keuzes’ te moeten maken om de kwetsbare groep te verkleinen. -
PREMIUM
Negen ontwerpen van de designbeurs in Milan die de moeite waard zijn
Kamerschermen van gerecycled plastic, een dansende geurverspreider en lampen van afgedankte lenzen. Nederlands talent toonde tijdens de Milan Design Week z’n nieuwste werk. Liza Karsemeijer was erbij en koos negen ontwerpen uit. -
eigen tuin eerst
‘Waarom staan de stadsparken niet vol met fruitbomen?’
Weg met die truttige sierboompjes in het stadsgroen. Plant appels, peren, druiven en kwetsen, adviseert tuingoeroe Romke van de Kaa. -
Kopen zonder kijken
Ruim 1,2 miljoen mensen zien hoe docentenkoppel verbouwkoning Bob verrast met torenhoog budget
Martijn Krabbé en zijn team hebben gisteravond in de kijkcijferhit Kopen zonder kijken wederom een radeloos stel gelukkig gemaakt met een pandje om je vingers bij af te likken. Michiel en Bonne waren zo blij met de aankoop van een pareltje in Leeuwarden dat ze het verbouwbudget meerdere keren wisten te spekken, zo zagen 1.257.000 kijkers. -
PREMIUMGeld & Geluk
Millie en Dolf betalen 100 euro per maand aan energie: ‘Centrale verwarming is luxe’
In deze rubriek vragen we lezers naar hun relatie tussen Geld en Geluk. Dolf geeft makkelijker geld uit dan Millie, maar zorgt er ook voor dat niets uit de ijskast wordt weggegooid. En koopt soms een kofferbak vol wijn.
-
Verrassend: deze dure SUV was vorig jaar de bestverkochte auto ter wereld
De Toyota RAV4 was vorig jaar de bestverkochte auto ter wereld. De SUV verwees een andere Toyota naar de tweede plaats. Het Japanse merk staat met maar liefst vier modellen in de top 10. -
eigen tuin eerst
Van deze vergeten vruchten in de tuin kun je sap en jam maken
Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. De gele kornoelje mag best uit de vergetelheid worden getild, vindt hij. Van de vruchten kun je sap en jam maken. -
Helemaal klaar met Windows 11? Zo ga je terug naar 10
Ben je niet tevreden met Windows 11, werken bepaalde toepassingen niet meer of mis je simpelweg de interface van Windows 10? Welke reden je ook hebt om terug te willen naar het vorige besturingssysteem: zo downgrade je van W11 naar W10.