Wat gaat er met de hypotheekrenteaftrek gebeuren?
PodcastDe hypotheekrenteaftrek zal bij de kabinetsformatie hoogstwaarschijnlijk op de agenda staan. De Nederlandsche Bank adviseert om die verder af te bouwen en de meeste politieke partijen zijn vóór. Kun je daar als huiseigenaar of huizenkoper al rekening mee houden? Redacteur Wonen Stefan ten Teije spreekt erover met Marga Lankreijer-Kos van Independer in de podcast Onder de Pannen.
Volgens DNB-president Klaas Knot wordt de kloof tussen huizenbezitters en huurders op de woningmarkt te groot door de snel stijgende huizenprijzen. Hij adviseert dat een nieuw kabinet de hypotheekrenteaftrek verder afbouwt. ,,De fiscale behandeling van het eigen huis is erg royaal. De vermogensopbouw van de huizenbezitters wordt deels door de belastingbetaler betaald”, zo sprak hij onlangs uit.
,,Het zal niet in één keer worden afgeschaft”, zegt hypotheekdeskundige Marga Lankreijer-Kos. ,,Maar je kunt als huizenkoper al beter rekening houden met de bruto hypotheeklasten in plaats van de netto lasten. Vraag jezelf af of je dan nog uitkomt.”
Luister de podcast Onder de Pannen hieronder of in alle podcastapps.
De afbouw is al ingezet sinds 2014, toen (bij hogere inkomens) nog 52 procent mocht worden afgetrokken. Het huidige kabinet heeft dat proces versneld en in 2023 is het percentage 37,05, gelijk aan de laagste loonschijf. Per saldo komt het erop neer dat dit jaar 8,8 miljard euro belastinggeld naar huiseigenaren gaat, gemiddeld zo’n 200 euro per maand per huishouden.
Dat bedrag daalt deels omdat voordelen voor hoge inkomens worden teruggeschroefd, maar ook door de lage rente. Wie minder rente betaalt, kan ook minder rente aftrekken en veel mensen sluiten hun hypotheek over om te besparen op de maandlasten. ,,Nu is het moment om de aftrek van de hypotheekrente te beperken”, meent Knot. D66 is het daarmee eens en de PVV is volgens het verkiezingsprogramma tegen, blijkt uit een inventarisatie van Independer.
Belasting arbeid omlaag
DNB deed al voor de verkiezingen een aantal voorstellen om de fiscale voordelen te herzien en de leennormen strenger te maken. Het adviesorgaan pleit ervoor het eigenwoningforfait te verhogen. Dat is het bedrag dat je moet optellen bij je inkomen, voordat je de rente kunt aftrekken. De eigen woning kan naar box 3, waardoor het huis wordt gezien als vermogen waar je belasting over moet betalen. De overheid zou met het geld dat op zak wordt gehouden de belasting op arbeid kunnen verlagen. Die is relatief hoog, terwijl werk juist beloond zou moeten worden, zo is de gedachte.
Wat willen de partijen?
VVD
Hypotheekrenteaftrek geleidelijk afbouwen
Hypotheekrenteaftrek niet volledig afschaffen
Opbrengst gebruiken voor verlaging van de inkomstenbelasting
PVV
Hypotheekrenteaftrek niet afbouwen of afschaffen
CDA
Hypotheekrenteaftrek stapsgewijs afbouwen
Hypotheekrenteaftrek niet volledig afschaffen
Opbrengst gebruiken voor verlaging van het eigenwoningforfait
D66
Hypotheekrenteaftrek versneld afbouwen
Hypotheekrenteaftrek volledig afschaffen
Versoepeling van harde hypotheekvoorwaarden, zodat maandlasten lager worden
SP
Hypotheekrenteaftrek versneld afbouwen voor hypotheken boven 350.000 euro
PvdA
Hypotheekrenteaftrek langzaam afbouwen
Opbrengst gebruiken voor verlaging van het eigenwoningforfait
Overigens moet het nieuwe kabinet uitkijken dat met de afbouw van de hypotheekrenteaftrek niet ook de stok achter de deur verdwijnt om huiseigenaren te dwingen hun schuld af te lossen. ,,Als je niet aflost, heb je geen recht op hypotheekrenteaftrek”, zegt Marga Lankreijer-Kos van Independer. ,,Door de lage rente zien we echter een toenemende belangstelling voor deels aflossingsvrije hypotheken, omdat het belastingvoordeel kleiner is dan het voordeel van dergelijke hypotheekvormen.”
Bekijk hieronder alle video's over wonen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
VIDEO
Waarom de huizenprijzen in 2021 gaan dalen/stijgen
Al sinds het begin van de coronacrisis wordt vooruitgekeken op een mogelijke daling van de huizenprijzen en huurprijzen, nadat woningen jarenlang fors duurder zijn geworden. Gaat de klap nog komen, of blijft hij uit? -
Wat we kunnen leren van praten over onze stoelgang: ‘We hebben allemaal weleens diarree’
Mensen vinden het vaak ongemakkelijk om over diarree te praten of om ermee naar de huisarts te gaan. Vaak is deze dunne ontlasting vrij onschuldig, maar wanneer is het slim om naar de dokter te gaan? En wat doe je als een kind diarree heeft? -
PREMIUM8 vragen2
Even wachten met huis kopen nu de prijzen dalen, of juist niet?
De huizenprijzen dalen hard, wat te doen als je wilt kopen of verkopen? Wachten of niet? Acht vragen en antwoorden. -
De Nederlandsche Bank wil fiscale voordelen huizenkopers afknijpen
De Nederlandsche Bank mengt zich andermaal in de formatiebesprekingen die politieke partijen gaan voeren om tot een regeerakkoord te komen. Volgens president Klaas Knot wordt de kloof tussen huizenbezitters en huurders op de woningmarkt te groot. Hij adviseert dat een nieuw kabinet de hypotheekrenteaftrek verder afbouwt. -
PREMIUMKoken & Eten
Vegaburgers doen de gezondheid meer kwaad dan goed: welke vleesvervangers zijn wél een goede keuze?
Uit een analyse van meer dan 500 verschillende vegetarische burgers, worsten, balletjes en schnitzels uit de supermarkt blijkt dat vleesvervangers vaak te veel vet en te weinig eiwitten bevatten. Volgens TestAankoop in België zijn de meeste veggieburgers enorm bewerkt en doen ze de gezondheid van de consument meer kwaad dan goed. Hoe kies je dan de juiste vleesvervanger? En bestaan er voedzame alternatieven?
-
PREMIUM27
De buurt is er fel op tegen maar tóch zegt de gemeente ‘ja’: waarom gebeurt dat zo vaak (en hoe los je het op)?
De aanleg van een snelweg, nieuwe hoogbouw in historische steden, windmolens in de provincie... Zomaar een greep uit de thema’s die op weerstand stuiten van omwonenden. Betrokken inwoners tegen koppige ambtenaren, of andersom? Hoe komen de twee nader tot elkaar? -
-
-
PREMIUM
In dit gloednieuwe seniorencomplex woon je zelfstandig en hoeft niemand eenzaam te zijn
-
PREMIUM
Het droomhuis van Daan (27) bleek een complete bouwval: ‘Keurder noemde het een kaartenhuis’
Huizenkopers hebben vaak geen flauw benul van funderingsproblemen, bleek onlangs uit onderzoek. Niet vreemd, als er op Funda vaak niets over staat. Het overkwam Daan (27) uit Utrecht, die bijna een ‘kaartenhuis’ kocht.