Polman: rijk moet wat minder bemoeizuchtig worden
MIDDELBURG - Den Haag moet zich minder dwingend opstellen tegenover provincies, gemeenten en waterschappen. Het rijk heeft de andere overheden net zo hard nodig als omgekeerd.
Commissaris van de koning Han Polman betoogt dat in een essay in het tijdschrift Binnenlands Bestuur. Hij heeft dat geschreven in zijn rol als voorzitter van de Raad voor het Openbaar Bestuur. ,,Er lijkt een vooringenomen wantrouwen tegen decentrale overheden of ze taken wel op de juiste wijze aanpakken”, aldus Polman. ,,Dat resulteert in richtlijnen, protocollen en aanvullende regelgeving. Tijd en ruimte om maatwerk te leveren ontbreken vaker in het openbaar bestuur.”
Jeugdzorg
Hij wijst onder meer op de situatie in de jeugdzorg. De rijksoverheid schoof die taak door naar de gemeenten. Maar zij bezuinigde daar tegelijkertijd op, terwijl een toenemend aantal jongeren jeugdzorg nodig heeft. Dat heeft geleid tot grote problemen.
Toen die werden bevestigd in inspectierapporten, dreigde minister Hugo de Jonge prompt in te grijpen in de regio's. Volgens Polman zou het veel beter zijn als overheden ‘met elkaar in gesprek gaan over een adequate invulling van de jeugdzorg'.
Ook op andere terreinen - zoals de aanpak van de stikstofcrisis en de grote veranderingen op het gebied van klimaat en energie - hebben overheden elkaar hard nodig. Samenwerking werkt alleen goed op basis van gelijkwaardigheid, niet als alles van hogerhand wordt opgelegd, aldus de Zeeuwse commissaris.
Maatwerk
Hij pleit voor ‘regionaal maatwerk’. Elke regio is zelf het beste in staat om te bepalen hoe taken moeten worden georganiseerd. Er is ruimte nodig om dat op een eigen manier te doen, zodat de lokale kennis, kansen en krachten kunnen worden benut . ,,Dat is relevant omdat de ene regio de andere niet is”, aldus Polman.
,,Het gaat erom dat het gezamenlijke belang wordt gerespecteerd en gelijkwaardigheid tussen overheden wordt bewaakt”, schrijft hij. Daar staan ook al jaren afspraken over op papier, maar het is zaak dat de rijksoverheid zich daar ook aan houdt. Hij stelt voor dat de Raad van State, als onafhankelijke instelling, daarop gaat toezien.
Belasting
Ook wil Polman dat de financiering van provincies, gemeenten en waterschappen flexibeler wordt, zodat beter kan worden ingespeeld op actuele ontwikkelingen. Daarnaast zou het wat hem betreft goed zijn als de lagere overheden meer zelf belasting kunnen heffen en het rijk minder.
Tegelijkertijd kunnen dan ‘achterhaalde belastinggrondslagen worden aangepast’. Als voorbeeld noemt hij de provinciale belasting, die nu bestaat uit een opslag op de motorrijtuigenbelasting. Daar moet een alternatief voor komen, gezien de opkomst van elektrische auto’s. Voor die voertuigen geldt de belasting niet.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Auto gevonden in sloot Oud Vossemeersedijk, bestuurder gevlucht
Tholen, Oud-Vossemeer -
Dit betaal je aan tol voor een autovakantie naar Kroatië
Als je op vakantie gaat naar het zuiden, moet je rekening houden met tolwegen en -tunnels. De prijzen zijn de laatste jaren gestegen, maar hoe duur is het eigenlijk om bijvoorbeeld naar Kroatië te rijden? -
PREMIUMNacompetitie 2de/3de klasse
Zege van HVV’24 is ook een beetje voor Mario Vermeirssen: ‘Hij verdient de credits’
Het ging niet altijd even makkelijk, vond interim-trainer Marco van Vlierberghe, maar HVV'24 is door in de jacht op een ticket voor de tweede klasse van het zondagvoetbal. In Eindhoven werd RPC in de eerste ronde van de nacompetitie met 0-2 verslagen. ,,Als je het met z'n allen doet, kun je ver komen.’’Hulst -
Ritthem 2 doet het; ze zijn kampioen van de tweede klas ringrijden
In Aagtekerke werd afgelopen zaterdag het tweede klas kampioenschap ringrijden gereden. Zowel de promotie naar de eerste klasse als het persoonlijk kampioenschap bleven tot het einde toe spannend.Aagtekerke -
PREMIUMhuisarts vertelt
Niet zelden ga ik op zoek naar gevonden voorwerpen in de vagina
Een patiënt komt in paniek de spreekkamer van huisarts Rutger Verhoeff binnen. Het condoom is kwijt en zou nog in haar vagina moeten zitten. Hij schrijft erover in de rubriek Huisarts Vertelt.
-
De Schelde is kampioen in de topklasse en mag zich mengen in strijd om landelijke titel
Vlissingen-Oost -
-
-
PREMIUMNacompetitie 2de/3de klasse
Degradatie voor leeg geknepen De Meeuwen, Dauwendaele blijft in de race
In de nacompetitie voor een plek in de tweede klasse verloor De Meeuwen zaterdag kansloos met 2-0 van FC Dauwendaele. De club uit Zoutelande is daardoor gedegradeerd naar de derde klasse, de Middelburgers spelen na de zege komend weekend tegen tweedeklasser Heukelum.Middelburg -
PREMIUM
Hoeveel zoet eet jij? Een week geen toegevoegde suiker kan wel 99 suikerklontjes schelen
In koekjes, chocolade en frisdrank, maar ook in pastasaus: toegevoegde suiker zit in meer producten dan je zou verwachten. Zo eten we onbewust (veel) meer suiker dan we zelf inschatten. Met de Nationale Suiker Challenge (5 t/m 11 juni) daagt het Diabetes Fonds alle Nederlanders uit om een week lang geen toegevoegde suikers te eten. Hoe pak je dat aan, en hoe houd je dat als echte zoetekauw vol?