Vele handen ‘maken’ Meijer
videoDe Zwolse kunstenaar Dennie Boxem schildert dezer dagen een portret van en voor scheidend burgemeester Henk Jan Meijer. Hij roept stadgenoten op een handje mee te helpen om het schilderij letterlijk en figuurlijk te vervolmaken. Wie wil kan de Grote Kerk binnenlopen waar de kunstenaar donderdag en vrijdag nog aan het werk is. Boxem biedt Meijer dit afscheidscadeau van de stad aan tijdens het Stadsfestival.
Delen per e-mail
,,Zijn ene oog hangt wat hoger dan de ander, dat moet ik corrigeren.” Henk Jan Meijer wordt door velen getypeerd als iemand die de regie altijd strak in handen houdt. Maar nu moet de scheidend burgemeester maar afwachten hoe de Zwolse kunstenaar Dennie Boxem zijn gelaat afbeeldt. Gelukkig is het ‘work in progress’, geen definitieve versie.
,,Hij heeft geen karakteristieke trekken, in die zin is het niet makkelijk hem na te schilderen, zoals grote oren of een scheve mond of iets dergelijks”, vertelt Boxem in de zich met harde muziek vullende Grote Kerk. ,,Mbo-introductie, denk je in een kerk in alle stilte te kunnen schilderen, krijg je dit”, lacht de Zwollenaar. Een foto van Meijer vlak voor het schilderij dient als hulpstuk.
Wie dezer dagen in de buurt is, kan een bijdrage leveren aan dit bijzondere afscheidscadeau van 1.70 bij 1.10 meter. De kunstenaar werkt donderdag en vrijdag nog op locatie en nodigt een ieder uit mee te schilderen aan Meijers portret. Daartoe heeft hij het schilderij in 620 vakjes opgedeeld. ,,Misschien ga ik zo nog even naar het stadhuis om zijn oud-collega’s vragen mee te schilderen”, oppert Boxem. Honderden studenten van het Deltion College gingen al voor. ,,Ik heb tijdens hun introductie, net als vorig jaar, een workshop gegeven. Als onderwerp wilde ik een groot verhaal hebben en zo kwam ik bij de burgemeester uit, toch de op een na langstzittende van Nederland. Niet iedereen kende hem, maar toen ik vertelde dat het om een historisch momentje gaat, vonden ze het wel gaaf. Ik overhandig het schilderij vrijdag tijdens het Stadsfestival, vlak voor het optreden van Rico & Sticks. Dit zijn allemaal mensen die met een studie beginnen en elkaar nog niet kennen. Dit schilderij verbindt hun, ze hebben samen aan iets gewerkt, goed voor de band.”
Vrije hand
De studenten schilderden minimaal één vakje en kregen de vrije hand. ,,Sommige onderdelen zal ik uiteindelijk perfectioneren, zoals ogen, neus en mond, maar ik houdt hun bijdrage zoveel mogelijk in stand.”
Afgelopen vrijdag was Boxem nog onderdeel van het grote afscheid van Meijer op dezelfde locatie. ,,Ik zong mee met de Koorbazen, deed zelfs een stukje solo. Ik ken hem niet persoonlijk, maar zoals hij met andere mensen omging lijkt het me een sympathieke en bescheiden man. Daarom zal hij ook niet gauw een portret van zichzelf thuis boven de bank hangen, denk ik. Misschien kan hij het schenken, aan het stadhuis of provinciehuis bijvoorbeeld. Het straalt een boodschap van gezamenlijkheid en verbinding uit, dat vind ik wel belangrijk in de politiek”
Bij het portret ligt een boekje waarin alle deelnemers hun naam kunnen schrijven. Naast het kunstwerk zal Boxem ook dit boekje overhandigen aan de burgemeester. ,,Het moet toch gaaf zijn om als burgemeester een kunstwerk te krijgen waaraan vele honderden stadsgenoten bijdroegen”, meent de enthousiaste kunstenaar.
Boxem maakt sinds een jaar of vijf (onder andere) Team-Artworks, kunstwerken waaraan tien tot honderden personen een bijdrage kunnen leveren. Zo werkt hij aan een doek met de strijd tussen Sint Michael en de Draak als onderwerp. Aan dit enorme canvas droegen ruim honderd studenten van de Bruisweken een steentje bij. Boxem zal langere tijd in de Grote Kerk aan dit kunstwerk werken.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
‘Eenzame’ Zwolse studenten gaan elkaar online ontmoeten
Om eenzaamheid onder studenten te bestrijden heeft Studenten Overleg Orgaan Zwolle (SOOZ), samen met studenten- en studieverenigingen het initiatief genomen om een zogeheten Discord-server op te richten. Dit is een online ontmoetingsplatform waar studenten 24 uur per dag terecht kunnen voor contact met mede-studenten. Die bijvoorbeeld ook van Wie is de Mol? houden. -
Na de Chinezen komen nu ook de Vietnamezen: nieuw automerk Vinfast naar Nederland
In navolging van de vele Chinese merken maakt dit jaar ook een Vietnaams automerk zijn debuut in Nederland. Vinfast heet het Vietnamese merk, dat na het Chinese MG, Aiways en (binnenkort) Byton en Xpeng de Nederlandse automarkt zal bestormen. -
PREMIUM
Baangarantie is lokkertje nieuwe Landstede-hotelopleiding in Zwolle: ‘Uniek in Nederland’
Gegarandeerd een baan voor studenten die de opleiding afronden, dat is wat de nieuwe hotelopleiding van de Zwolse Landstede MBO belooft. Het is de eerste studie van Nederland die dit aanbiedt. ,,Dit is de eerste opleiding van Nederland die studenten een gegarandeerde baangarantie in een hotelketen geeft.” -
PREMIUMvideo
Deze GGD’ers bezoeken mensen die te ziek, bang of verward zijn voor de teststraat: ‘Hij beet de teststaaf doormidden’
Bij coronaklachten moet je naar de teststraat. Maar wat als dat niet gaat? In sommige gevallen is bezoek aan huis mogelijk, bijvoorbeeld van Gerrit en José van GGD IJsselland. Ze maken van alles mee, van stukgebeten teststaafjes tot een geestelijke die aanwezig is bij de test. ,,Mensen bieden vaak een kopje koffie aan. Heel lief maar hoe sneller we buiten zijn hoe beter." -
PREMIUMReportage
Aan de wandel door spookstad Zwolle: hebben we straks nog wel een binnenstad?
Winkels dicht, cafés dicht, restaurants dicht, theaters dicht, bioscopen dicht. ‘Blijf thuis’, ‘Houd afstand’, ‘Kom niet naar de binnenstad’. De lockdown in de strijd tegen het coronavirus reduceert onze stadscentra tot spooksteden. Verslag van een avondwandeling door de binnenstad van Zwolle.
-
Waarom het tijdens een wandeling wél lukt een goed gesprek te voeren
Na zó lang thuiswerken snak je zelfs naar die ene irritante collega. Gewoon om even te babbelen over iets anders dan werk. Maar hoe houd je contact met collega’s als zoveel mogelijk thuisblijven de norm is. Trainer en auteur Mirjam Wiersma helpt je de onderlinge band warm te houden. Vandaag: wandelen. -
Nick (57) over zijn energierekening: ‘Ik heb er inmiddels een sport van gemaakt’
Hoeveel geld besteedt u aan energie in huis? Hoe probeert u de kosten in de hand te houden? Deze vragen stellen we elke week aan een Nederlander. Vandaag: Nick de Graaf (57) uit Alphen aan den Rijn. -
PREMIUM
Met kroepoek bekogelde overvaller in Zwolle betuigt spijt: ‘Het doet me elke dag pijn wat ik heb gedaan’
Een 21-jarige Zwollenaar die de overvaller zou zijn die afgelopen zomer uit restaurant Minoyu werd verjaagd nadat hij kroepoek naar zijn hoofd kreeg gegooid, blijft vastzitten. Dat bleek vandaag uit de zitting in de rechtbank in Zwolle.
In samenwerking met indebuurt Zwolle